Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τριγωνομετρικά ΓΥΣ σε ΕΓΣΑ


bd_ly

Recommended Posts

Για τα τρ. σημεία που στις αρχικές λίστες (ΗΑΤΤ) είχαν την ένδειξη "Καταστράφηκε" δεν τα έβαλαν στις νέες λίστες με ΕΓΣΑ87. Πιθανά να υπάρχει στο έδαφος. Αυτό το ξέρει, αν το έψαξε, ο ενδιαφερόμενος. Εγώ πάντως του έστειλα τις συντ/νες στο ΗΑΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα σας, "έβγαλα" άκρη  με την βοήθεια σας!Για να μην αφήσω και απορίες :smile:  :smile: , Σέρρες εννοούσα την ευρύτερη περιοχή για να προσανατολιστούν οι περισσότεροι , και το δεύτερο τριγωνομετρικό ήταν το 327106 που και τα δύο χρησιμοποιήθηκαν στην διανομή, πάντως το τριγωνομετρικό (327100) υπάρχει στο έδαφος και σε πάρα πολύ καλή κατάσταση! Πλέον έχω πλήρη στοιχεία για όποιον χρειαστεί..

Edited by liumier
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσέξεις τις τιμές ΗΑΤΤ "μικρού φύλλου" και ΗΑΤΤ "μεγάλου φύλλου"(δες τα φ. και λ. στους χάρτες). Εγώ σου έστειλα τιμές με κέντρο 40, 45,   +0,15). Μόνο αν η διανομή είναι στο κεντρικό φύλλο μπορεί να ταυτίζονται (?? όχι πάντα) οι τιμές της τοπογραφικής Υπηρεσίας με αυτές της ΓΥΣ. Χρειάζεται λοιπόν πολύ μεγάλη προσοχή. 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσέξεις τις τιμές ΗΑΤΤ "μικρού φύλλου" και ΗΑΤΤ "μεγάλου φύλλου"(δες τα φ. και λ. στους χάρτες). Εγώ σου έστειλα τιμές με κέντρο 40, 45,   +0,15). Μόνο αν η διανομή είναι στο κεντρικό φύλλο μπορεί να ταυτίζονται (?? όχι πάντα) οι τιμές της τοπογραφικής Υπηρεσίας με αυτές της ΓΥΣ. Χρειάζεται λοιπόν πολύ μεγάλη προσοχή. 

Ο συνάδελφος έχει απόλυτο δίκιο!!!Προσοχή: Η διανομή δεν έχει καμία μα καμία σχέση με ότι έχει η ΓΥΣ (ΗΑΤΤ+ΕΓΣΑ87). Από προσωπικά πειράματα, στη Βόρεια Ελλάδα υπάρχει μία απόκλιση 1 μέτρο κατά Χ και 5.5 κατά Υ (αν πας με αλλαγή κέντρου φύλλου Υπουργείο Γεωργίας--->ΓΥΣ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.