Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

parking - υπόγειος χώρος στάθμευσης


ZOYLOU

Recommended Posts

τι θα είσαι στο έργο?

 

εργολάβος, εργοδότης, μελετητής, επιβλέπων? και τι ειδικότητα ειναι ο άνεργος?

 

το πόσο ευκολότερο γίνεται κάτι, εξαρτάται από τι έχει προβλεφθει στις μελέτες, από την εμπειρία και τα μέσα (χρηματικα-τεχνικά)

 

μια και ρωτάς αν το κόστος είναι μεγάλο, για 6 υπόγειους ορόφους ειναι μεγαλύτερο απ'οτι για 1.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να γίνει μία όσο το δυνατόν περισσότερο συγκεκριμένη ερώτηση.

 

Γιατί στις γενικές ερωτήσεις που έγιναν οι απαντήσεις είναι εξίσου γενικές: Όχι και Ναι, αντιστοίχως. Δε νομίζω να ικανοποιούν ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς αν μπορείς? μόνος σου? το οικόπεδο τι έιναι? πόσο ειναι? που ειναι?

 

με τηλεπάθεια δεν μπορει (προς το παρόν, στο μέλλον δεν ξέρω) κανένας να μπει στο μυαλό σου να δει τι θέλεις και να σ'απαντήσει.

 

οι ερωτήσεις σου ειναι σχεδόν φιλολογικές οπότε σχεδόν φιλολογικά σου απαντώ ναι.

 

αν όντως ενδιαφέρεσαι και δεν χασομεράς αυτή τη στιγμή (εγω έτσι το εκλαμβάνω)

 

να πας να πάρεις από το χεράκι ένα μηχανικό της εμπιστοσύνης σου, να μιλήσετε, να δεις τι θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

το οικοπεδο ειναι 1400 τμ

ειναι στο κεντρο της καβαλας

μονος μου θελω να το κανω αλλα τα χρηματα που απαιτουνται νομιζω οτι ειναι πολλα

αλλα εμαθα οτι τετοια εργα εργα επιδοτουνται για αυτο και θελω να το ψαξω.

εγω ετσι οπως το σκεφτομαι θελω να κανω 2 υπογειουσ οροφουσ και απο πανω να μεινει ετσι ακαλυπτο, ωστε να μπορουν να παρκαρουν και αλλα αυτοκινητα.στην ουσια δηλαδη 3 πατωματα.(2 υπογεια και 1 ισογειο)

Αλλα επισης σκεφτηκα να ριξω πολλα μπετα ετσι ωστε να γινουν γερα τα θεμελια και μετα απο λιγο καιρο και αναλογα με τα ωφελη που θα μου αποδοσει και την ζητηση η να κανω και αλλον οροφο παρκινγκ η να γινει καποια οικοδομη.

ποια ειναι η αποψη σου??

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, αυτα που ειπες ειναι ωραία αλλά απάντηση του τι θα κάνεις και πως,

 

θα στη δωσει μηχανικός που θα πας και θα μιλήσεις, θα δει το οικοπεδο κλπ.

 

η καβαλα ειναι επιμήκης πόλη και άρα το κεντρο ειναι πολύ κοντά στη θαλασσα, στα 7-8μ μετρα κάτω που θα πας μάλλον θα΄χει νερο, από πάνω πρέπει να κρατήσεις το βουνο και τυχον οικοδομές, αριστερα-δεξια κι'αλλες οικοδομες και πάει λέγοντας.

 

μην περιμένεις απάντηση από δω μέσα και όποια απάντηση σου δοθει ειναι, όπως σου είπα, φιλολογική.

 

για την επιδότηση ηξερα οτι παλιά ίσχυε αυτό και ήταν ανάλογη των θέσεων στάθμευσης, τώρα δεν ξέρω.

 

ο μηχανικός θα σε κατευθύνει γιατι αυτα τα εργα δεν γινονται από έναν άνθρωπο.

 

πάντως το μόνο σίγουρο ειναι ότι θα ρίξεις "πολλά μπετα" έτσι κι'αλλιώς και θα απαιτηθεί μελέτης εφαρμογής

 

εκτός της οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

μονος μου θελω να το κανω αλλα τα χρηματα που απαιτουνται νομιζω οτι ειναι πολλα

 

"Μόνος σου" να υποθέσω ότι σημαίνει θα πάρεις τον κασμά και το φτυάρι και θα αρχίσεις να σκάβεις; Γιατί σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, είναι δεδομένη η συνδρομή μηχανικού, ο οποίος και θα σε ενημέρωνε πόσο θα στοιχίσει.

 

Θεωρώ καλύτερο τέτοιου επιπέδου θέματα πάντως, να παρθεί μια απόφαση και να κλειδώνονται με συνοπτικές διαδικασίες από τους συντονιστές πριν αρχίσουν να "ξεχειλώνουν" και να εξελίσσονται σε κωμωδίες. Από το πρώτο ποστ. Δεν είναι κακό.

Link to comment
Share on other sites

φιλολογικά 5.000.000€.

 

ελλατώνεται αν βάλεις προσωπική εργασία (π.χ. το βάψεις εσύ, το σοβατίσεις εσύ και κυρίως αν κάνεις τις εκσκαφές εσύ)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.