Μετάβαση στο περιεχόμενο

parking - υπόγειος χώρος στάθμευσης


ZOYLOU

Recommended Posts

οταν εννοω μονοσ μου εννοω χωρισ εργολαβους

εννοειται οτι θα ερθω σε επαφη με πολιτικο μηχανικο

απλα μια πρωτη εικονα ηθελα να παρω απο σας τουσ "σχετικουσ"και να μου δωσετε να καταλαβω ορισμενα πραγαματα εμενα τον ασχετο

και σεις πουλατε τρελα σε εναν που δε ξερει

να ειστε καλα

Link to comment
Share on other sites

δε σου ειπα 5.000.000€? την τρέλλα που την είδες?

 

νομίζεις λιγότερα?

 

ή περιμένεις για τέτοια έργα και με την σοβαρότητα που το αντιμετωπίζεις να πάρεις ακριβέστερη απάντηση μέσα από ένα φόρουμ?

Link to comment
Share on other sites

οταν εννοω μονοσ μου εννοω χωρισ εργολαβους

εννοειται οτι θα ερθω σε επαφη με πολιτικο μηχανικο

απλα μια πρωτη εικονα ηθελα να παρω απο σας τουσ "σχετικουσ"και να μου δωσετε να καταλαβω ορισμενα πραγαματα εμενα τον ασχετο

και σεις πουλατε τρελα σε εναν που δε ξερει

να ειστε καλα

 

Εσυ ποσα διαθετεις (στο περιπου) για αυτο το εργο ?

Link to comment
Share on other sites

αδύνατον να υπολογίσεις το κόστος του. Χρειάζεται να γνωρίζεις αν θα το σκάψεις όλο ή μερικός το οικόπεδο. Επίσης την ποιότητα του υπέδαφους, αν θα βρείς νερά ή όχι. Επίσης πρέπει να έχεις στατική μελέτη για να το υπολογίσεις ίσως και αρχιτεκτονική, που ξέρουμε ποιά μπετά να κοστολογήσουμε ?

 

Χοντρικά και φιλοσοφικά τώρα (μιας και έχω ώρα για χάσιμο :) ) Θα έλεγα 3.000.000 αν υπολογίσουμε ότι σκάψεις όλο το οικόπεδο και επι δύο ορόφους, μας κάνει - μισό να υπολογίσω - 1.800.000, αν υπολογίσουμε επίσης ότι μπορεί και να αφήσεις τα μπετά ανεπίχρηστα. Μπορεί και να πέφτω έξω καμιά 100 με 300 χιλ € + ή πλήν, λαμβάνοντας υπόψιν τυχόν αρχιτεκτονικά δυσκολίες στο υπέδαφος κλπ.

Link to comment
Share on other sites

άρα λοιπόν και οι 2 οικονοτεχνικες μελέτες που λάβαν χώρα σε χρόνο dt για τον φίλο μας τον ζουλού από την καβάλα, συμπίπτουν παρόλο που χρησιμοποιηθήκαν 2 διαφορετικά μοντέλα υπολογισμών.

 

αποκλίσεις της τάξης του +/-3.000% έιναι στα όρια του στατικού λάθους και δεν μπορεί κάποιος να τις λάβει σοβαρά υπόψην

Link to comment
Share on other sites

 

αποκλίσεις της τάξης του +/-3.000%

 

Εγώ δεν έχω μεγάλη απόκλιση :) :) :) ούτε 10 με 15%. Δεν είναι μεγάλη...δεδομένου και των στοιχείων που λείπουν....

Link to comment
Share on other sites

Highlander χαλάρωσε και λίγο. Κάνε καμιά βόλτα με το μοτόρι γιατί εκτίθεσαι.:P

 

Φίλε έχεις ένα ζητούμενο ...................

 

Δεν μπορεί να δοθεί ούτε καν ενδεικτικό κόστος χωρίς δεδομένα λοιπόν.

 

Και αυτά που παραθέτεις δεν είναι δεδομένα που θα σε οδηγήσουν σε κόστος.

 

Φιλικά σου λέω ότι με "καφενειακή" κουβέντα επιχειρηματίας δεν θα γίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη τονισθεί και νόμιζα πως είχε γίνει κατανοητό: εδώ μέσα δεν προσφέρονται μελέτες, εκτιμήσεις ή κοστολογήσεις σε επαγγελματικό επίπεδο. Προφανώς αν είχα συνδεθεί εγκαίρως θα το είχα κλειδώσει το θέμα αλλά όταν λέμε πως το φόρουμ ''ανήκει'' σε όλα τα μέλη σημαίνει πως όταν απουσιάζουν συντονιστές είτε απαντούμε απλά είτε (όταν έχει δοθεί απάντηση) καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.