Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική


TheSpartan

Recommended Posts

johnathinaios ,

 

συνάδελφε είμαι πολιτικός μηχανικός και φυσικά εργάζομαι.

Θεωρείς εντελώς ανεύφυκτο να μπορέσω με πολλή διάβασμα και

αφοσίωση να τελειώσω την αρχζιτεκτονική? Εσύ π.χ. εργαζόσουν ταυτόχρονα?? Να σου πω την αλήθεια μου αρκεί να συμμετέχω

σε κάποιες εργασίες επιλεκτικά για γνώσεις και μόνο, αλλά και το πτυχείο

το θέλω. Θα ήθελα να μου πεις τη γνώμη σου και για το πόσο δυνατή είναι η απόκτηση πτυχείου τελικά αν κάποιος ασχολείται περιορισμένα με τη σχολή και από κάποια απόσταση (όχι συχνές παρακολουθησεις κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε, και εγώ πέρασα με κατατακτήριες στην αρχιτεκτονική της Αθήνας. Ο τρόπος διδιασκαλίας σου επιτρέπει να εργάζεσαι και ταυτόχρονα να εργάζεσαι μιας και υπάρχουν και αρκετά απογευματινά μαθήματα. Αν είσαι και επιμελής δεν θα έχεις πρόβλημα, ιδιαιτερα στα θεωρητικά, όπου τα περισσότερα πια τα περνάς με εργασία και εξετάσεις (μερικά δεν κάνουν καν εξετάσεις) στο τέλος με ανοιχτά βιβλία. Θα ζοριστείς λίγο με τα μαθήματα των συνθέσεων (σχέδια και μακέτες) αλλά με τα υπόλοιπα θα τα καταφέρεις άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα είναι αδύνατο το εξ αποστάσεως και χωρίς συνεχή παρακολούθηση.

 

Κάποιος μπορεί να φορτωθεί σε ομάδες και να τελειώσει κούτσα κούτσα, αν τον ενδιαφέρει μόνο ο τίτλος.

 

Επιπλέον αυτός που μπαίνει με κατατακτήριες έχει το μειονέκτημα ότι έχει ήδη μπει σε καλούπια, τα οποία πρέπει να ξεπεράσει.

 

Έχει βέβαια το πλεονέκτημα της ωριμότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα.

 

Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική. Είμαι απόφοιτος Πολυτεχνείου. Αν εξεταστώ επιτυχώς, γνωρίζει κάποιος σε ποιο έτος σπουδών θα εισαχθώ;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι γνωρίζω αλλά θα βοηθήσει αν αναφέρεις και την ειδικότητά σου.

 

Πάντως αν δεν είσαι πολιτικός μηχανικός θα σε συμβούλευα να μην ασχοληθείς καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά στο 3ο έτος

όμως δεν έχει καμμία απολύτως σημασία

διότι κάνεις όλες τις συνθέσεις από την αρχή, από το 1ο εξάμηνο

και επίσης χρωστάς αρκετά βασικά μαθήματα

 

απαλλάσεσαι από κάποιες ιστορίες αρχιτεκτονικής

 

και ανάλογα με τη σχολή σου και από κάποια μαθήματα

πχ δομική μηχανικη, τεχνικά υλικά, μαθηματικά κλπ

Link to comment
Share on other sites

περασα εμπ με κατατακτηριες περυσι. θα σου αναγνωρισουν 20-25 μαθηματα και δε θα ζοριστεις τοσο πολυ. μην πας ουτε στον πλακα ουτε στο ζαχαρακη. στη συνθεση λενε ο,τι ναναι. μπορω να σου συστησω το φροντιστηριο που πηγαινα. στη χρονια που περασα εβαλε τους 4 απο τους 7 που μπαινουν συνολικα. επισης πολυ καλο φροντιστηριο που φετος εβαλε 2 ατομα απο τα 7 και περυσι 1 ειναι ο αρνος στα εξαρχεια στη σολωμου. αν θες περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου pm

 

κατατασσεσαι στο 4ο εξαμηνο. απαλασσεσαι απο αυτα που δινεις, δηλαδη συνθεση 1-2 ιστορια 1-2 και σχεδιο 1-2. ολα τα υπολοιπα θεωρητικα τα χρωστας, εκτος αν θεωρησουν οτι τα εχει καλυψει η προηγουμενη σχολη σου. αν εισαι πολιτικος μηχανικος πχ θα σου αναγνωρισουν 20-25 μαθηματα. εμενα που ειμαι ηλεκτρολογος μου αναγνωρισαν καμια 10ρια. αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες η ψαχνεις για καποιο φροντιστηριο στειλε μου pm γιατι εχω περασει απο τη βαρβαρη αυτη διαδικασια...καλη τυχη!!

Link to comment
Share on other sites

περασα εμπ με κατατακτηριες περυσι. ...καλη τυχη!!

 

Καλησπερα θα ηθελα καποιος να με βοηθησει αν γνωριζει σχετικα με σπουδες αρχιτετκονικης στην Ελλαδα. Εχω παρει το πρωτο πτυχιο Αρχιτετκονικης απο πανεπιστημιο της Αγγλιας και θα ηθελα να συνεχισω της σπουδες μου στην Ελλαδα. Γινεται κατι τετοιο? Να μπω για παραδειγμα στο 3 η 4 ετος(αναλογα με τη ζητανε) σε καποια απο τις σχολες στην Ελλαδα.

Και αν κατι τετοιο αναγωριζεται απο το ΔΟΑΤΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Είμαι πτυχιούχος master of arts in interior design (MA Interior Design) από πανεπιστήμιο της Αγγλίας, εργάζομαι χρόνια στον χώρο στην Ελλάδα, είμαι 30 χρονών και έχω δικό μου γραφείο. Έχω δικαίωμα να δώσω κατατακτήριες για σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, και αν ναι, σε ποιό έτος κατατάσσομαι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.