Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική


TheSpartan

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!

Κατατακτήριες αρχιτεκτονικής = Φροντιστήριο στο Μοσχάτο με ένα Δάσκαλο που έτυχε να είμαι και εγώ μαθητής του...

Θα τον βρείτε στο: http://architektonics.blogspot.com/

Καλό ταξίδι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας,

ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες αρχιτεκτονικής και θέλω να ξεκινήσω άμεσα φροντιστήριο..μήπως μπορείται να μου προτείνεται τα καλύτερα;

Ενδιαφέρομαι για κέντρο Αθήνα και Αιγάλεω.

 

 

ευχαριστώ

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ,

 

είμαι Χημικός Μηχανικός και εργάζομαι σε οικογενειακή επιχείρηση στα Τρίκαλα. Παρ' όλα αυτά πάντα με ενδιέφερε η Αρχιτεκτονική και θα ηθελα να μου πείτε κατά πόσο θεωρείτε ότι είναι εφικτό (εφόσον δώσω κατακτήριες και πετύχω) να τελειώσω την Αρχιτεκτονική στο Βόλο όντας στα Τρίκαλα και κάνοντας περιορισμένες σχετικά μετακινήσεις (για επιλεγμένες παρακολουθήσεις και εξετάσεις).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΉ ΣΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΉΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΆΤΕ. ΤΟ ΜΟΣΧΆΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΊΝΩ ΓΙΑ ΚΑΝΈΝΑ ΛΌΓΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ο τύπος είναι άσχετος!!! ευτυχώς έφυγα από αυτόν εγκαίρως και πέτυχα στο ΕΜΠ με την πρώτη. πέρυσι είχε 15 άτομα φέτος έχει 1. επιτέλους κατάλαβαν ότι δεν έχει επίπεδο ο τύπος! επίσης για κανέναν λόγο αρνος. μπορεί να έβαλε άτομα φέτος αλλά μπήκα από ΑΕΙ και στοχεύει στην ιστορία και στο καλό βαθμό εκεί. καθόλου αρχιτεκτονική σκέψη.......... για μένα ιδιαίτερα η καλύτερη λύση!!! έναν καλό και προοδευτικό αρχιτέκτονα πρόσφατο απόφοιτο του ΕΜΠ και όχι προπολεμικό προκειμένου να σας μεταδώσει την αρχιτεκτονική σκέψη της σχολής. έναν ζωγράφο για το ελεύθερο (προσοχή δεν δίνουμε πανελλαδικές) και πολύ διάβασμα στην ιστορία! παπαγαλία αλλά να καταλαβαίνετε τι λέει!!! υπάρχουν καθηγητές και γι αυτό το μάθημα αλλά και πάλι είναι προσωπικό το διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολους! Προετοιμαζομαι και εγω για αρχιτεκτονικη εμπ! -il-mare-o-il-lago ανεφερες οτι εγινες δεκτος απο το τμημα! Συγχαρητηρια! Μπορεις μηπως να μου δωσεις καποιες πληροφοριες για τα μαθηματα?

1. Στην ιστορια αρκει το διαβασμα του βιβλιου? Εννοω οτι αναφερατε πριν κατι για κατοψεις που δεν εχει το βιβλιο αλλα πρεπει να τις ξερεις? δηλ?

2. Στο θεμα του ελευθερου ανεφεραν πριν κατι για μεγαλο θεμα? δηλ?

3. Στην συνθεση τι ειναι αυτο που θελουν να δουν? μια καλη ιδεα-ξεχωριστη Ή απλως να δουν οτι μπορεις να αναπτυξεις κατοψεις οψεις τομες κτλ..

4.Μπορεις να μου πεις ποιοι καθηγητες εξεταζουν?

Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα!

Κατατακτήριες αρχιτεκτονικής = Φροντιστήριο στο Μοσχάτο με ένα Δάσκαλο που έτυχε να είμαι και εγώ μαθητής του...

Θα τον βρείτε στο: http://architektonics.blogspot.com/

Καλό ταξίδι...

 

ΠΡΟΣΟΧΉ ΣΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΉΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΆΤΕ. ΤΟ ΜΟΣΧΆΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΊΝΩ ΓΙΑ ΚΑΝΈΝΑ ΛΌΓΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ο τύπος είναι άσχετος!!! ευτυχώς έφυγα από αυτόν εγκαίρως και πέτυχα στο ΕΜΠ με την πρώτη. πέρυσι είχε 15 άτομα φέτος έχει 1. επιτέλους κατάλαβαν ότι δεν έχει επίπεδο ο τύπος!

 

Τώρα εγώ, τόσο αντικρουόμενες απόψεις δεν τις καταλαβαίνω...Το μόνο που καταλαβαίνω είναι ότι υπάρχει ή promotion ή αντι-promotion....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ να δώσω στο ΑΠΘ.

Στο ΕΜΠ είδα πως είναι όλο και όλο βιβλίο, του Μπούρα.

Στο ΑΠΘ είναι 4 (μαζί και ο μπούρας)

 

Ξέρεις κανείς λίγα παραπάνω περί αυτών, για την Ιστορία;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα!

 

1_ πολύ καλό διάβασμα στην ιστορία! προσωπικά είχα ψάξει και περαιτέρω πάρα πολύ!

εξωτερικές πληροφορίες , εικόνες στο internet με ναούς και αρθα , μέχρι και τουριστικό οδηγό.

το τετραδιό μου είχε μέσα μέχρι και χάρτη της ακρόπολης τον Μυκηνών από την μυκηναϊκή περίοδο και πως εξελίχθηκε στις επόμενες περιόδους.(πολύ διάβασμα σου λέω) όμως πρέπει να έχεις και κριτική σκέψη εκτός από παπαγαλία. φέτος μια ερώτηση ήταν να αναφέρουμε σχετικά με τους ρυθμούς των κιονοκράνων ,πόσοι είναι , από που προήλθαν κτλ και αυτό μέσα σε 20 γραμμές που παει να πει ότι ήθελε έξυπνες και περιεκτικές απαντήσεις.

για να καταλάβεις παρόλο το διάβασμά που είχα ρίξει και θεωρώ πως είχα γνώσεις για 20 έγραψα 13,5 .... παίζει ρόλο το άγχος!!! διαβασε πάρα πολύ καλά και πήγαινε χωρίς άγχος.

 

θες όμως οπωσδήποτε και έναν καθηγητή για να σου βάζει διαγωνίσματα!

α!τα θέματα δεν τα βάζει κάθε χρόνο ο Κορρες.)

 

2_το θέμα του ελευθέριου ήταν πραγματικά ΤΕΡΆΣΤΙΟ! αλλά μην ανησυχείς. αν είσαι καλός δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

ήταν ένας πυροσβεστήρας 1,20μ ,μια μαύρη τσα ντα σχεδίου 35*50, ένα μικρό σκαμπό ,και ένα μικρό καβαλέτο νομίζω περίπου 1μ .

αυτά έβλεπα εγώ . μπορεί να υπήρχαν και αλλά από την άλλη πλευρά.

και όλα τοποθετημένα στραβά!!!

προσωπικά ,πάλι , είχα τελειώσει στις 4και 30 ώρες. γιατί απλά πας σαν ρομπότ! και δεν σκέφτεσαι ούτε πότε ήπιες τελευταία φορά νερό.

τρέξε να βρεις μια θέσει που δεν θα κάθετε κανένας μπροστά σου. σου πρωτινώ να τρέξεις!

αν και στα καβαλέτα είναι πολύ καλές θέσεις.

και δεν είναι ανάγκη να κάτσεις σε τραπέζι .

εγώ έφτιαξα την θέση μου σε μια γωνία με δυο καρέκλες. σαφώς και κάποια πράγματα τα έβλεπα με τρελή προοπτική αλλά είχε περισσότερο ενδιαφέρων από το να τα βλέπω φάτσα η εξέταση αυτού του μαθήματος θα τελειώσει πολύ ευχάριστα.

α! επίσης δεν θέλουν σχέδιο πανελλαδικών!

 

3_στην σύνθεση δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλουν. νομίζω θέλουν να δουν πώς το έχεις. κάποιος πέρασε αναπτύσσοντας την άποψη του με λόγια και πολύ σκίτσο, άλλος πέρασε φτάνοντας μόνο μέχρι την 1_200 και άλλος μέχρι την 1_100. γενικά σου ζητάνε κάποια πράγματα για παράδοση αλλά από ότι κατάλαβα δεν μετράει η ολοκλήρωση αυτών.

πρέπει να δούνε πώς το έχεις. τι να σου πω! γι αυτό επιμένω και λέω πώς πρέπει να σε διδάξει κάποιος ΔΆΣΚΑΛΟΣ απόφοιτος του ΕΜΠ (ή του ΑΠΘ ανάλογα που θες να δώσει) προκειμένου να σου δείξει το πνεύμα της σχολής που υπάρχει πρόσφατα. τα τελευταία 10 χρόνια γιατί οι εξεταστές είναι οι ίδιοι που του έκαναν μάθημα και αυτού

 

4_ αυτοί που εξετάζουν αλλάζουν κάθε χρόνο. για την ιστορία ξέρω μόνο πως κάποιες φορές μπαίνει και ο Κορρέ. αλλά όχι πάντα

Edited by il mare o il lago
Link to comment
Share on other sites

συνήθωσ εμπ και απθ κανούν τισ εξετάσεις τους στις ίδες ημερομηνίες. φέτοσ παρατηρήθηκε πωσ υπήρχαν παιδια που σκεφτηκαν έξυπνα και αντι να δώσουν εμπ που ο ανταγωνισμός ειναι μεγαλόσ πήγαν είτε θεσσαλονική είτε πατρα και περασαν. έναντι κάποιων αλλων που θα το άξιζαν περισσότερο!

 

 

τέλος

Γιάννη

 

τα λόγια μου δυστυχώσ δεν ειναι anti promotion αλλα λόγια εμπείριας! στην τελική μεγαλοί ανθρωποί ειμαστε με διαφορετικά γούστα και απόψεις. εγω εχω να πώ τα χειρότερα και δυστυχώσ έχουν και αλλοι την ίδια άποψη απλα εγώ, προσωπικά...ΜΙΛΑΩ και ήταν κάτι που δεν του άρεσε του τυπού στο Μοσχάτο! απαιτούσα το λιγότερο, σεβασμό και βεβαια γνώση!! στα 400 ε (χωρίς απόδειξη) το μήνα που του έσκαγα! που τα έβγαζα με δυσκολία και μου τα έπαιρνε απο τον μαρτιο μεχρι τον ιούνιο χωρις να μου εχει μαθει τίποτα ισα ισα να με υποβαθμίζει λέγοντας μου πωσ ειμαι αχρηστη! λοιπόν. τι να λέμε. και πολλα άλλα που μόνο οι δικοί μου τα ξέρουν. και δόξα το Θεο που έφυγα απο εκείνη την τρόγλη βγήκα άξιους δασκάλους μετα κόπων και βασάνων και πέρασα !

 

καληνυχτα και συγνωμή

Edited by il mare o il lago
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ il mare!! Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σ!!

 

 

Τα greeklish απαγορεύονται, οπότε διορθώστε το μήνυμά σας. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.