Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική


TheSpartan

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας.

Είμαι φοιτήτρια στους πολιτικούς μηχανικούς και για να πω την αλήθεια βρίσκω αυτή την σχολή τρομερά βαρετή και ίσως λίγο δύσκολη.Γι' αυτό και σκέφτομαι τώρα την προοπτική της αρχιτεκτονικής που μου φαίνεται πολύ καλύτερη.

Θέλω να ρωτήσω,τι είναι πιο συμφέρον να κάνω,να τελειώσω τους πολιτικούς μηχανικούς και μετά κατατακτήριες,να κάνω 10% και να πάω του χρόνου αρχιτεκτονική(ξέχασα να αναφέρω ότι πέρναγα αρχιτεκτονική απλά νόμιζα ότι μου ταίριαζε πιο πολύ η σχολή του πολιτικού μηχανικού) ή μήπως να συνεχίσω την σχολή μου μόνο?

Επίσης θα ήθελα κάποιος που βρίσκεται στην αρχιτεκτονική ή την έχει τελειώσει να με διαφωτίσει σχετικά με το πόσο δύσκολη είναι η σχολή,αν χρειάζεται να είσαι πολύ καλλιτεχνική φύση για να την τελειώσεις,ποια είναι τα πιο δύσκολα/απαιτητικά μαθήματα κτλ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

....

Επίσης θα ήθελα κάποιος που βρίσκεται στην αρχιτεκτονική ή την έχει τελειώσει να με διαφωτίσει σχετικά με το πόσο δύσκολη είναι η σχολή,....

Σε ένα φόρουμ με λίγες λέξεις δεν μπορείς να περιγράψεις την αρχιτεκτονική φυσικά.

Έτσι για να έχεις μια πρώτη εικόνα σου λέω ότι δεν θα χρειαστείς στεγνή απομνημόνευση αλλά δημιουργική και συνθετική σκέψη.

Αν το έχεις αυτό ως χαρακτήρα μη σε τρομάζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα κι εγώ την βοήθεια των Αρχιτεκτόνων.

 

1) Ποιες πιστεύετε ότι πρέπει να είναι οι έμφυτες ικανότητες κάποιου για να σπουδάσει και σταδιοδρομήσει ως Αρχιτέκτονας (εννοώ πέρα από τα αυτονόητα δηλ. σκληρή προσωπική εργασία κλπ) π.χ. κάποιος που δεν έχει ταλέντο στο ελεύθερο σχέδιο μπορεί να γίνει ένας καλός Αρχιτέκτονας;

 

2) Μπορεί κάποιος να τελειώσει Αρχιτεκτονική ενώ ζει σε πόλη διαφορετική από αυτή της σχολής (να πηγαίνει ας πούμε δύο μέρες την εβδομάδα στη σχολή);

 

3) Οι σπουδές στο αντικείμενο του Πολ. Μηχ/κου διευκολύνουν τις σπουδές στην Αρχιτεκτονική;

 

4) Γνωρίζει κανείς καλό φροντιστήριο σχεδίου στο Ηράκλειο Κρήτης;

 

Πολλές οι ερωτήσεις.. απαντήστε όπου μπορείτε, ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Allobar

1-Το σχέδιο είναι εξάσκηση του ματιού κι όχι του χεριού. Οπότε αν δεν το έχεις τότε αρχιτεκτονικά θα έχεις κάποια όρια που δεν θα μπορείς να ξεπεράσεις.

 

2-Απίθανο. Κι αν είναι εφικτό τότε η σχολή που είσαι δεν αξίζει. Θέλει πολλές ώρες και πολλά ξενύχτια.

Μετά από κάποια χρόνια και ανάλογα ποια μαθήματα έχεις περατώσει μπορεί να έχεις την ευχέρεια να οργανώσεις τις μέρες σου αλλά πάντα θα είναι πρόβλημα.

 

3-Διευκολύνουν από την μια αφού υπάρχει η βασική γνώση γραμμικού σχεδίου (αυτό που ονομάζετε οι ΠΜ αρχιτεκτονικά) και κλίμακες.

Φυσικά υπάρχει και μια πολύ καλή γνώση του φορέα στήριξης οπότε θα έχεις αβανταρισμα από αυτό κάνοντας πράγματα πιο άμεσα εφικτά.

Ενδέχεται όμως και αυτή η εξ αρχής εφικτότητα που θα έχεις να είναι μια τροχοπέδη στο δημιουργικό.

Δηλαδή συχνά πυκνά κάνει ο φοιτητής κάτι έντονα δημιουργικό χωρίς να έχει εκτιμήσει την εφικτοτητα της κατασκευής. Επειδή όμως το έκανε μετά πρέπει να σπάσει το κεφάλι του να βρει λύση το οποίο λειτουργεί σε επίπεδο γνώσης, θετικά αν γίνει η σωστή υποβοήθηση από την σχολή κι όχι μπαλαμουτιασμα.

Μη ξεχνάς ότι το μη σίγουρο είναι που σπρώχνει την τεχνολογική αναζήτηση και όχι το σίγουρο το όποιο γνωρίζεις εκ των προτέρων πώς να κάνεις και εναπομένει να το τελειοποιήσεις.

 

4) όχι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί να διαπιστώσει κανείς αν το έχει ή όχι; π.χ. εγώ είχα παρακολουθήσει κάποια λίγα μαθήματα ζωγραφικής όπου κάναμε 4-5 μαθήματα ελευθέρου σχεδίου. Διαπίστωσα ότι τα πήγαινα μέτρια (αν συγκρίνω με συμμαθητές που τους έβγαινε πολύ εύκολα το σχέδιο -- ίσως βέβαια αυτοί να είχαν ξανασχοληθεί). Ωστόσο διέκοψα σε αρχική φάση οπότε δεν έδωσα ευκαιρία στον εαυτό μου.

 

Θα ήθελα την ειλικρινή άποψη σου. Αξίζει να μπω στη διαδικασία να το ψάξω ή πιστεύεις ότι αν το είχα θα είχε ήδη φανεί; έχεις κανένα παράδειγμα από κάποιον που σε σχετικά μεγάλη ηλικία το έκανε με επιτυχία;

 

ΥΓ Πάντα μου άρεσε πολύ η Αρχιτεκτονική ως ιδέα, αλλά "φοβόμουν" ακριβώς αυτό, ότι δεν είχα εμφανή έφεση από μικρός στην ζωγραφική.

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

.....

 

Θα ήθελα την ειλικρινή άποψη σου. ....

 

ΥΓ Πάντα μου άρεσε πολύ η Αρχιτεκτονική....

Συνοπτικά αν σου αρέσει η αρχιτεκτονική προχώρα.

Είναι δεκτικό ως θηλυκό, αν της δείξεις την αγάπη σου θα σε αγαπήσει.

Να σου θυμίσω όμως ότι θέλει τον χρόνο της κι αυτό είναι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.. Απλώς θεωρώ ότι ο τρόπος σκέψης αυτός (ότι δηλ αν δοθείς με αγάπη σε κάτι, αργά ή γρήγορα το αντικείμενο της αγάπης θα ανθίσει) έχει πολλές επεκτάσεις και αποτελεί στάση ζωής για μένα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.