Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική


TheSpartan

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλό μήνα,

 

Είμαι πτυχιούχος πολιτικός μηχανικός έργων υποδομής (ΤΕΙ) και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες για αρχιτεκτονική. Θα ήθελα να σας ρωτήσω επί αυτού κάποια πράγματα:

 

1) Άμα ξεκινήσω τώρα φροντιστήριο πιστεύετε ότι προλαβαίνω να είμαι έτοιμος μέχρι να δώσω;

 

2) Σε ποιο έτος της σχολής μπαίνω μιας που είμαι σχετικός με το επάγγελμα;

 

3) Είμαι 26 ετών. Μήπως είμαι αρκετά μεγάλος στην ηλικία για να ασχοληθώ με όλο αυτό με αποτέλεσμα να σπαταλήσω χρόνο;

 

Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προλαβαίνεις . Στο Γ΄ εξάμηνο ( Β΄έτος - δυστυχώς ) . Στα μαθήματα που θα εξεταστείς θα πρέπει να βαθμολογηθείς τουλάχιστον με τη βάση ( 5 ) . Το μεγάλος ή μικρός το αξιολογείς εσύ και μόνο εσύ .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Γαβριήλ για την άμεση απάντηση. Κάτι άλλο υπάρχει κάποιο καλό φροντιστήριο, εδώ Αθήνα, που να ειδικέυεται στις κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική;

Η βάση είναι το 5 μου είπες σε όλα τα μαθήματα. Φαντάζομαι ότι ο βαθμός δυσκολίας είναι μεγάλος έτσι δεν είναι (έστω για το 5);

Link to comment
Share on other sites

Φροντιστήριο / α υπάρχουν . Το καλό ή κακό δεν μπορώ να το γνωρίζω . Αρχικά ψάξε στο Google και μετά πας σε δυο - τρία απο κοντά για τις λεπτομέρειες . Ο βαθμός δυσκολίας είναι συνάρτηση του γεγονότος ότι είσαι πτυχιούχος ( Τ.Ε.Ι. ) και επομένως έχουν ως δεδομένο πως έχεις συγκεκριμένες τεχνικές , και όχι μόνο , γνώσεις . Αν το αποφασίσεις σου εύχομαι να τα καταφέρεις . Αν θέλεις στίλε μου pm για ότι βρείς και ξέρω κάτι περισσότερο θα σου απαντήσω. Καλό Πάσχα .

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή έχω περάσει αυτή την επίπονη διαδικασία θα σου πω το εξής, ο χρόνος που θα αφιερώσεις διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο, μπορεί να χρειαστείς δύο μήνες μπορεί και δύο χρόνια, θα πρέπει να έχεις πολύ θέληση και λίγο τύχη, αν θέλεις πες μας σε πια πόλη θέλεις να δώσεις εξετάσεις γιατι διαφέρουν από σχολή σε σχολή τα μαθήματα... το άριστα είναι το 20 και πρέπει να έχεις τουλάχιστον και στα τρία μαθηματα περάσει τη βάση, αυτό όμως δεν αρκεί, το επίπεδο είναι αρκετά υψηλό και υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός, εάν θέλεις περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μου στείλεις pm.

Edited by Konstantinosarch
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλό μήνα,

 

Είμαι πτυχιούχος πολιτικός μηχανικός έργων υποδομής (ΤΕΙ) και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες για αρχιτεκτονική. Θα ήθελα να σας ρωτήσω επί αυτού κάποια πράγματα:

 

1) Άμα ξεκινήσω τώρα φροντιστήριο πιστεύετε ότι προλαβαίνω να είμαι έτοιμος μέχρι να δώσω;

 

2) Σε ποιο έτος της σχολής μπαίνω μιας που είμαι σχετικός με το επάγγελμα;

 

3) Είμαι 26 ετών. Μήπως είμαι αρκετά μεγάλος στην ηλικία για να ασχοληθώ με όλο αυτό με αποτέλεσμα να σπαταλήσω χρόνο;

 

Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα.

Γεια  !

Σου απαντώ ως πρώην ομοιοπαθής. Τώρα είμαι από την άλλη μεριά του ποταμού!

1ο και τώρα να ξεκινήσεις το προλαβαίνεις , με λίγο παραπάνω ζόρι, αλλά το έχεις !

2ο μαθήματα δεν σου αναγνωρίσουν και πολλά , λόγο της σχολής σου! Και επίσης το καταστατικό κάθε σχολής είναι διαφορετικό άρα μπορεί να μην σου αναγνωρίσουν και τίποτα σε ορισμένες σχολές.

3ο με την ηλικία μην το σκέπτεσαι και γω στα 29 μπήκα άσχετα άνα πάλευα από τα 25 (άλλες εποχές τότε !) αλλά και στα 30+ θα το ξανάκανα είναι και γαμώ!

4ο πρέπει όπως και δίποτε να βρεις κάποιον να σε βοηθήσει. Το πιο σημαντικό είναι να μάθεις να σκέπτεσαι σαν αρχιτέκτονας και όχι σαν τειτζής μηχανικός. Όχι ότι έχω κάτι με τα ΤΕΙ απλά αυτό με κράτησε πίσω 4 χρόνια …. Δεν είχα και τύχη και κλπ.

Εγώ θα σου πρότεινα τον «δάσκαλο» …https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CF%84%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82/302262503148497?fref=ts

 

Για μένα είναι μια σχολή αρχιτεκτονικής από μόνος του!

Ακούς , Επεξεργάζεσαι, Δουλεύεις …. Τέλος

Και τώρα τα πράγματα είναι πιο χαλαρά στις κατατακτήριες, άρα είναι πιο εύκολο να σου κάτσει. Το μετά είναι κάτι άλλο.

 

καλό δρόμο!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πραγματικά μου κάνει εντύπωση που τον όρο ΤΕΙτζής (κατά το μπετατζής, πλακατζής κλπ) τον χρησιμοποιούν κατά 90% οι απόφοιτοι ΤΕΙ που περνούν Πολυτεχνείο.

 

Φυσικά κάνουν πολύ καλά που συνεχίζουν τις σπουδές τους σε κάτι καλύτερο, αλλά από την άλλη πλευρά, η αντιμετώπιση αυτή φανερώνει πόσο μεγάλο κόμπλεξ και πίκρα εμπεριέχουν οι σπουδές στα ΤΕΙ. Μια πίεση που μετά τους οδηγεί στο να απωθούν ότι αποκόμισαν από τα ΤΕΙ, είτε θετικό είτε αρνητικό. Κρίμα γιατί οτιδήποτε έχουμε κάνει στο παρελθόν είναι συστατικό αυτού που είμαστε σήμερα.

 

Πάντως συνάδελφε θα σε συμβούλευα να μην σταματήσεις να σκέφτεσαι σαν ΤΕΙτζής μηχανικός. Αντιθέτως εγώ στη θέση σου θα συνδύαζα τον τρόπο σκέψης που σου καλλιεργούν οι σπουδές του Αρχιτέκτονα, με την τεχνική και επιστημονική κατάρτιση του Πολιτικού Μηχανικού ΤΕ (βλ. και πιο πάνω τα λεγόμενα του Didonis). Αυτό θα μπορούσε να κάνει και τη διαφορά από τους υπόλοιπους που δεν έχουν αυτή τη γνώση.

 

Αν από την άλλη είσαι τόσο πικραμένος, πέτα τα στα σκουπίδια... you choose

Edited by Allobar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πραγματικά μου κάνει εντύπωση που τον όρο ΤΕΙτζής (κατά το μπετατζής, πλακατζής κλπ) τον χρησιμοποιούν κατά 90% οι απόφοιτοι ΤΕΙ που περνούν Πολυτεχνείο.

 

Φυσικά κάνουν πολύ καλά που συνεχίζουν τις σπουδές τους σε κάτι καλύτερο, αλλά από την άλλη πλευρά, η αντιμετώπιση αυτή φανερώνει πόσο μεγάλο κόμπλεξ και πίκρα εμπεριέχουν οι σπουδές στα ΤΕΙ. Μια πίεση που μετά τους οδηγεί στο να απωθούν ότι αποκόμισαν από τα ΤΕΙ, είτε θετικό είτε αρνητικό. Κρίμα γιατί οτιδήποτε έχουμε κάνει στο παρελθόν είναι συστατικό αυτού που είμαστε σήμερα.

 

Πάντως συνάδελφε θα σε συμβούλευα να μην σταματήσεις να σκέφτεσαι σαν ΤΕΙτζής μηχανικός. Αντιθέτως εγώ στη θέση σου θα συνδύαζα τον τρόπο σκέψης που σου καλλιεργούν οι σπουδές του Αρχιτέκτονα, με την τεχνική και επιστημονική κατάρτιση του Πολιτικού Μηχανικού ΤΕ (βλ. και πιο πάνω τα λεγόμενα του Didonis). Αυτό θα μπορούσε να κάνει και τη διαφορά από τους υπόλοιπους που δεν έχουν αυτή τη γνώση.

 

Αν από την άλλη είσαι τόσο πικραμένος, πέτα τα στα σκουπίδια... you choose

Ναι θα έλεγα ότι είναι το ίδιο «κόμπλεξ» που έχουν όλοι αυτοί που κολλούν  γράμματα πίσω από τον τίτλο «Πολιτικός Μηχανικός…….» για να δήξουν ότι ξέρουν πράγματα αλλά παρ όλα αυτά τους λείπουν τα πιο σημαντικά «..Ε.Μ.Π».

 

Ένα προσωνύμιο το τειτζης είναι και το παπατζης !(Δεν  είμαι τόσο κακός! Πλάκα κάνω!)

 

Το ότι σπούδασα στα ΤΕΙ δεν ήταν άμεση επιλογή μου, και εν μέρη δεν φταίω εγώ για αυτό (δλδ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί θα έπρεπε να δώσω εξετάσεις στην βιολογία και τα θρησκευτικά …. Για να σπουδάσω αρχιτεκτονική!). Τώρα από τα ΤΕΙ έμαθα δεν λέω όχι (άσχετα αν μετά αναίρεσα) και στα ΤΕΙ βρήκα ανθρώπους που άξιζαν να είναι σε κάτι ανώτερο και το αντίστροφο (και εδώ φταίει εκείνη η συγκυρία που ονομάζεται «σύστημα»).

Παρ όλα αυτά έγινε. Και τελείωσε , και τώρα κάτι νέο, κάτι διαφορετικό.

Νομίζω ότι αν δεν δώσεις κατατακτήριες και ΕΙΔΙΚΑ για Αρχιτεκτονική δεν μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ λέγοντας «….να σκέπτεσαι σαν τειτζής!»

 

Οι αλλαγές φίλε μου σου προδιαγράφουν το μέλλων, ποιος θέλει να μένει στο σήμερα. 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν ήταν άμεση επιλογή σου να σπουδάσεις στα ΤΕΙ, όπως άλλωστε και των περισσοτέρων.

 

 


και εν μέρη δεν φταίω εγώ για αυτό (δλδ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί θα έπρεπε να δώσω εξετάσεις στην βιολογία και τα θρησκευτικά …. Για να σπουδάσω αρχιτεκτονική!).

 

το πανεπιστήμιο δεν είναι μόνο τεχνικές γνώσεις αλλά και μόρφωση και υπάρχουν κι άλλα προαπαιτούμενα εκτός από τα καθαρά τεχνικά. Φυσικά και φταις κι εσύ που δεν πέρασες (δες λίγο την ορθογραφία σου στο κείμενο, έχεις τραγικά ορθογραφικά λάθη -- φαντάζομαι ότι πάτωσες σε έκθεση κλπ)

 

Δυστυχώς αν και ίσως άλλαξες τον τρόπο σκέψης σου στο τεχνικό πεδίο, από τις απόψεις σου (και από την ορθογραφία σου) φαίνεται ότι στο σφαιρικό πεδίο μόρφωσης πέρασες και δεν άγγιξες (δεν είσαι και ο μόνος).

 

Πάντως πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τι είναι αυτό που αναίρεσες από το Πολιτικών Έργων Υποδομής μέσα στην Αρχιτεκτονική. Μιλάμε για δύο σχολές με τελείως διαφορετικό αντικείμενο (ζήτημα να έχουν 2-3 παρόμοια μαθήματα). Να μου έλεγες ότι μπήκες Πολ. Μηχανικών  να το δεχτώ... Τελείως άκυρο είναι αυτό που λες...

 

Τώρα αυτό με τα κόμπλεξ τι να σου πω. Θεωρώ πως το 99% των Μηχανικών ΤΕ, έχουν κάποια συμπλέγματα που οφείλονται στην κοινωνική περιθωριοποίηση που έχουν δεχτεί επί 30ετίας (κυρίως λόγω ΕΔ αλλά και λόγω απαξίωσης των ΤΕΙ από την κοινωνία). Ο καθένας το βγάζει με άλλο τρόπο και το αντιμετωπίζει διαφορετικά, αλλά το δικό σου είδος οφείλω να παραδεχτώ ότι είναι το χειρότερο...

 

Εν κατακλείδι θα ήθελα να σου πω ότι μπορεί να μην σκέφτεσαι πλέον ως ΤΕΙτζής, αλλά να είσαι σίγουρος ότι τα χαρακτηριστικά που συνοδεύουν την κατάληξη -τζης τα έχεις ακόμη ανέγγιχτα. Οι αλλαγές στις οποίες αναφέρεσαι προφανώς ήταν τελείως επιφανειακές.

 

Καλή συνέχεια στην πορεία σου λοιπόν!

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το μεγάλο εύρος των γνώσεων που αποκτά κάποιος στο Πολυτεχνείο , είναι  και η .......  υπογραφή που δε θα άντεχες να μην την έχεις,έτσι δεν είναι φίλε Stay? Kαι στο Τει πέρασες με τον ίδιο δίκαιο(ΑΔΙΚΟ) τρόπο που αξιολογούνται όλοι οι υποψήφιοι στην Ελλάδα, αντίστοιχα κοροϊδία(αδικία) θεωρώ και το σύστημα των κατακτηρίων σε πολλές περιπτώσεις...

 

Ένας φοιτητής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.