Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική


TheSpartan

Recommended Posts

Φυσικά και δεν ήταν άμεση επιλογή σου να σπουδάσεις στα ΤΕΙ, όπως άλλωστε και των περισσοτέρων.

 

 

 

το πανεπιστήμιο δεν είναι μόνο τεχνικές γνώσεις αλλά και μόρφωση και υπάρχουν κι άλλα προαπαιτούμενα εκτός από τα καθαρά τεχνικά. Φυσικά και φταις κι εσύ που δεν πέρασες (δες λίγο την ορθογραφία σου στο κείμενο, έχεις τραγικά ορθογραφικά λάθη -- φαντάζομαι ότι πάτωσες σε έκθεση κλπ)

 

 

 

 

Αρχικά το γεγονός ότι μέχρι τώρα «μιλάς» με έναν άνθρωπο που έχει δυσλεξία και σε μεγάλο βαθμό  (για αυτό όλα αυτά τα ορθογραφικά  και ο «πάτος» στην έκθεση όπως λες!) θα πρέπει να είναι ο πρώτος  λόγος  για να ζητήσεις συγγνώμη!

 

Το γεγονός ότι είχα τελειώσει Πολίτικος Δομικών Έργων ΤΕ, (που είναι πιο άμεσο με την Αρχιτεκτονική) και  όχι Έργων Υποδομής ΤΕ , είναι ο δεύτερος  λόγος  για ξαναζητήσεις !

 

Και ο τρίτος και σημαντικότερος είναι ότι σε μια κουβέντα για τις κατατακτήριες εξετάσεις ήρθες – ήρθαμε να  λύσουμε τις διαφορές μας για το ΤΕΙ και το Πολυτεχνείο! 

Εδώ οφείλω και εγώ μια συγγνώμη !

ΣΥΓΓΝΏΜΗ !

 

 Αυτό με το κόμπλεξ που λες γιατί δεν το ψάχνεις λίγο παραπάνω , έχει πολλά κοινωνικό – ψυχολογικά  forum στο net.

 

Και ναι έχεις δίκιο  όσο συνεχίζω την κουβέντα μαζί σου έχω όλα αυτά τα χαρακτηριστικά του –τζης !

Καλή συνέχεια και σε σένα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέρα από το μεγάλο εύρος των γνώσεων που αποκτά κάποιος στο Πολυτεχνείο , είναι  και η .......  υπογραφή που δε θα άντεχες να μην την έχεις,έτσι δεν είναι φίλε Stay? Kαι στο Τει πέρασες με τον ίδιο δίκαιο(ΑΔΙΚΟ) τρόπο που αξιολογούνται όλοι οι υποψήφιοι στην Ελλάδα, αντίστοιχα κοροϊδία(αδικία) θεωρώ και το σύστημα των κατακτηρίων σε πολλές περιπτώσεις...

 

Ένας φοιτητής.

Ναι αυτό με την υπογραφή ισχύει, όχι όμως τόσο για την αρχιτεκτονική! Πολύ θεωρούν  ότι οι αρχιτέκτονες δεν είναι καν μηχανικοί.

 Σωστά οι κατατακτήριες είναι           ΑΔΙΚΕΣ   είναι όμως το σύστημα και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Απλά ζυγιάζουμε αυτά που πραγματικά θέλουμε και αυτά που δεν θέλουμε και  πράττουμε!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ἔνθεν και ἔνθεν. Μια παράκληση.

Να σταματήσει σε αυτό το θέμα ο διάλογος για τα κοινωνικοψυχολογικά δεδομένα του καθενός για τον λόγο που θέλει να γίνει αρχιτέκτονας ή να το παλέψει για κατατακτήριες.

Υποβαθμίζει άθελα του φυσικά ο καθένας τον τομέα του και του κατεβάζει επίπεδο.

Φαντάζομαι έναν περαστικό ο όποιος διαβάζει και δεν γνωρίζει τα ζητήματα αυτά τι εικόνα αποκομίζει.

 

Είναι ιδιαίτερα άχαρο για τον συντονισμό να πρέπει να γίνει παρέμβαση και να σβήνουμε ή να κλειδώνουμε κείμενα και ότι και να κάνουμε κάποιοι θα είναι πάλι παραπονούμενοι.

Οπότε μεχρι να αποφασίσουμε να ανοίξουμε και τομέα κοινωνιολογίας και ψυχανάλυσης ας μη χαλάτε πολλά τοπικ με ανάλογου περιεχομένου ζητήματα.

 

Υ.Γ.

Για αποφυγή κάθε παρεξήγησης με το κοινωνικοψυχολογικά εννοώ τα βιώματα  θετικά ή αρνητικά που είχε κάποιος στο νηπιαγωγείο στο δημοτικό, στο γυμνάσιο λύκειο, κλπ κλπ.

 

Υ.Γ.2

Η αρχιτεκτονική είναι κάτι το τόσο όμορφο αν την αγαπήσεις και την υπηρετήσεις, οπότε μη πρέπει να κάνουμε τον τροχονόμο κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Didonis ΟΚ ας το σταματήσουμε εδώ.

 

Απλώς είναι ενοχλητικό όταν κάποιος απαξιώνει με τέτοιο τρόπο ένα πτυχίο για το οποίο μαθήτευσε 4 τουλάχιστο χρόνια, με πλήρεις παρακολουθήσεις, εργασίες, εξετάσεις κλπ κλπ

 

Και μια και το θέτεις κι έτσι... για κάποιον "περαστικό"  δηλ. που διαβάζει το τοπικ... φαντάσου λοιπόν τι εντύπωση θα αποκτήσει για τους Μηχανικούς ΤΕ και τις σπουδές τους. Ως Moderator εσύ το θεωρείς σωστό να γράφονται απαξιωτικές απόψεις για κάποιον κλάδο Μηχανικών; Τι σημαίνει θα πρέπει να σταματήσεις να σκέφτεσαι ως ΤΕΙτζής; Είναι αυτή τοποθέτηση;

 

Καλύτερα όμως να το σταματήσουμε, γιατί και από αυτά που γράφει παραπάνω ο συνάδελφος ΑρχιτεκτονοΤΕΙτζης, καταλαβαίνω ότι απλά το παλικάρι έχει πρόβλημα έκφρασης, οπότε ίσως να ήμουν overreacted..

 

Ας επανέλθει το θέμα στις κατατακτήριες.

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. και συγχαρητηρια για το site.

 

τις τελευταιες μερες δεν ημουν πολυ καλα ψυχολογικα μετα απο μια κριση αγχους περι του μελλοντος. αυτο ξεκιναει στο οτι τελειωνω το ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ της Πατρας και καταλαβα οτι εχω μαθει λιγο απο πολλα πραγματα στη σχολη αλλα δεν εχω βρει ακομα κατι συγκεκριμενο να μου αρεσει ωστε να το κανω για πολλα χρονια και να βρισκω ενδιαφερον..επειδη με ξερω,στο μελλον θα ξαναπερασω ασχημες φασεις ψυχολογικα αν δε βρω τι ακριβως μου αρεσει ωστε να το κανω με ευχαριστηση. εφτασα λοιπον στο σημειο να σκεφτομαι οτι με οτι και αν ασχολουμουν,ηθελα να ειμαι καλος, δηλαδη δεν ειναι οτι τεμπελιαζω..οποτε αρχισα να σκεφτομαι σε τι ειμαι καλος ωστε να το εξελιξω.. ειμαι πολυ καλος στο γραμμικο σχεδιο. δεν ειναι οτι πιανει το χερι μου μονο αλλα εχω και πολυ καλο ματι..καταλαβαινω ευκολα τι πρεπει να σχεδιασω ή να διαβαζω σχεδια..ειται τρισδιαστατα ειτε απλο γραμικο 3ων οψεων. ξεχωριζα στα σχεδιαστικα μαθηματα της σχολης μου,ειτε στον υπολογιστη,ειτε στο χερι.

 

χαιρομαι πολυ λοιπον που νομιζω οτι βρηκα κατι στο οποιο ειμαι καλος και βρισκω ενδιαφερον.. εκανα μεγαλη εισαγωγη αλλα ηθελα να καταλαβαιτε ποσο σοβαρο ειναι για μενα.. ειμαι σχεδον 24 και σε ενα χρονο θα εχω τελειωσει με το ΤΕΙ και θελω να δωσω κατατακτηριες για αρχιτεκτονικη Πατρας ή Αθηνας. εχω πιθανοτητες να μπω? δε με τρομαζει το διαβασμα και εχς καλο ματι και καλο χερι οσο αναφορα το γραμμικο σχεδιο. αχιζει να ασχοληθω στα 25-26 μου? ειμαι απο τεχνικο λυκειο και οχι επειδη ημουν κακοσ μαθητης αλλα επειδη θα περναγα ευκολα στο ΤΕΙ. εχω κανει 2 χρονια γραμμικο σχεδιο και εκει. για τεχνικο παντως,τη σχολη την εβγαλα οχι οσο δυσκολα νομιζα παρ'ολο που δεν ειχα βασεις μαθηματικων και φυσικης. θα εχω κενα λογω τεχνικου ή εχω μαθει αρκετα απο το ΤΕΙ που αρκουν?

 

η βοηθεια σας μπορει να μου αλλαξει τη ζωη..δεν ειχα ονειρα για το μελλον και νομιζω οτι βρηκα κατι που με ενδιαφερει. να το κυνηγησω ή θα ειναι δυσκολο να τελειωσω τη σχολη,δε θα μπω απο τις κατατακτηριες και θα απογοητευτω?

 

ευχαριστω εκ των προταιρων για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το έχεις και σ αρέσει προχώρα το.  Ρίξε μια ματιά και μερικές σελίδες πριν που είχε αναπτυχτεί σχετική επιχειρηματολογία.

 

Αλλά… υπάρχει ένα ειδικό αλλά στην δική σου περίπτωση.

 

Τελειώνεις μηχανολογία από ΤΕΙ αλλά όπως λες είσαι καλός στο σχέδιο (παρ ότι κρίνεις ότι η σχολή σου δεν σε έλκει ιδιαίτερα πια)

Αφού όμως ξέρεις ή το έχεις το σχέδιο ανάπτυξε το ακόμα και στον τομέα της μηχανολογίας.

 

Σου συνιστώ να πάρεις τις φοιτητικές εκδόσεις του invedor της Autodesk και δεν ξέρω αν υπάρχει και ανάλογο στο solid word ή και solid edge (μπορεί να τα γράφω και λάθος.)

Ασχολήσου με αυτά, κυρίαρχο είναι ο σχεδιασμός αλλά και η δημιουργία.

 

Μη το υποτιμήσεις ακόμα και σαν δυνατότητα εργασίας διότι είναι μια δύναμη στα χέρια σου να μπορείς να σχεδιάζεις κάτι που δεν υπάρχει εκ των προτέρων αλλά να  το πλάθεις ή στο μυαλό σου ή στο μυαλό κάποιου άλλου.

 

Συνοπτικά δηλαδή, καλή άριστη η αρχιτεκτονική, αρχιτέκτονας είμαι και λογικό να την λατρεύω, μη υποτιμάς όμως τις δυνατότητες που έχεις και εσύ στον τομέα σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι..

 

η πτυχιακη που θα κανω,εχει σχεση με σχεδιασμο εξαρτηματος κινητηρα στο solidworks και δημιουργια του μεσω cnc εργαλειομηχανων.. θελω να πω οτι ηδη εχω διδαχτει autocad και solidworks και φυσικα γραμμικο σχεδιο στο χερι και ειδικα στο γραμμικο περασα με 9 και ο αμεσως επομενος ειχε 7 περιπου. δε με ενδιεφερε ο βαθμος,απλα το ειχα.

 

δεν ξερω ομως με ποιο τροπο μπορω να ασχοληθω με το σχεδιασμο απο τη σχολη μου..που μπορω να βρω δουλεια κτλ. θεωρειται πολυ καλο και απαιτητικο ΤΕΙ της Πατρας και κυριως η σχολη μου αλλα δυστυχως δε μελετησαμε κατι σε βαθος,δεν ειχα τα ερεθισματα να μαθω τι μαρεσει..δε μαρεσει η μουτζουρα σιγουρα. δεν ειμαι κανα τρελο μυαλο και θα τελειωνα στα 10 χρονια τη σχολη πολιτικου μηχανικου ας πουμε,λογω μαθηματικων και φυσικης αλλου επιπεδου.

 

εχω καταληξει οτι αξιζει μια προσπαθεια οταν τελειωσω τη σχολη αλλα...ρεαλιστικα..ποσες οι πιθανοτητες να μπω..πως ειναι ο ανταγωνισμος στις μερες μας οσο αναφορα τις κατατακτηριες,κυριως για πατρα και τελος,τι προσοντα χρειαζονται για να τελειωσω τη σχολη και ποσο θα μου παρει να μαθω καλα το βιβλιο ιστοριας της αρχιτεκτονικης και ελευθερο σχεδιο?

 

ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα για μενα..απο τη μια δε θελω να επιβαρυνω αλλο τους γονεις μου και πρεπει να βρω δουλεια και απο την αλλη,αν το πιστεψω πολυ,κανω φροντιστηριο για ελευθερο σχεδιο,διαβασω και τελικα δε μπω,θα απογοητευτω πληρως..απο την αλλη,αν περασω,θα πρεπει να δουλευω παραλληλα καπου και θα δυσκολευτω πολυ..και λεω οτι πανε ολα καλα και τελειωνω γυρω στα 32..δε θα εχω χασει πολυ χρονο? και ποσο ευκολα βρισκεις δουλεια?

 

καταλαβαινω οτι γινομαι κουραστικος αλλα ειμαι σε πολυ κρισιμο σταδιο και πρεπει να παρω μια αποφαση..και μαλλον γρηγορα..

Link to comment
Share on other sites

Ανταγωνισμός στις κατατακτήριες πάντα υπήρχε και θα υπάρχει, επειδή είναι λίγες οι θέσεις.

 

Από εκεί και μετά για το μετέπειτα:

Εύκολα δουλειά δεν βρίσκεις, τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ αυτή την εποχή.

Στο λέω ειλικρινά.. Από μια παρέα 12 παιδιών που αποφοιτήσαμε προ 2ετίας από τη σχολή, δουλεύουμε οι 2...

 

Οι άλλοι είτε θα πάρουν μέρος σε κανέναν διαγωνισμό (και ΑΝ κερδίσουν κάτι, περισσότερο για τη συμμετοχή).

Προσωπικά δεν θεωρώ δουλειά, τύπου "πρακτικής άσκησης" από το πρωί μέχρι το βράδυ δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν "για την εμπειρία" που κάνουν πολλοί...

 

Όπως πήρε η μπάλα όλο τον κλάδο της κατασκευής, πήρε κι εμάς μέσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

όσο για το φροντιστήριο ******, διδάσκει τα παρακάτω :
 
1. τον απόλυτο  ηθικό μηδενισμό
2. τον απόλυτο κοινωνικό μηδενισμό και
3. κάτι μουτζούρες .....
 
καμία γνώση,
                       καμία μέθοδο,
                                                καμία Αρχιτεκτονική φιλοσοφία.
 
Θαυμάζουμε το δικό σας ήθος και την δεοντολογία!!
Ντροπή...

Απαγορεύονται οι διαφημίσεις (θετικές και αρνητικές).
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Γιάννης

Edited by Γιάννης
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.