Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική


TheSpartan

Recommended Posts

Ειμαι πολιτικος μηχ. στο πτυχιο και ενδιαφερομαι να δωσω κατακτηριες για την Αρχιτεκτονικη,

 

θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες,

που να απευθυνθω για μαθηματα, ποσος καιρος περιπου απαιτειται για προετοιμασια κτλ.

 

Μου εχουν συστησει τον Πλακα στη Πατησιων,

θα δωσω κατακτηριες για το Δ.Π.Θ Ξανθης,

εκει οι υποψηφιοι ειναι λιγοι οποτε ο ανταγωνισμος ειναι μικρος,

ποσο καιρο θα χρειαστω για να φτασω σε επιπεδο οπου θα πιανω τη βαση στο ελευθερο σχεδιο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από ότι κατάλαβα θα δώσεις μόνο σχέδιο και μάλλον θα πας με το βαθμό πτυχίου. Εξαρτάται αν ''πιάνει'' το χέρι σου και πόσο γρήγορα αφομοιώνεις τις υποδείξεις των ''διδασκόντων'' στο φροντιστήριο. Εξάλλου η τεχνοτροπία είναι κατά βάσιν ίδια καθώς σπάνια προωθείται προσωπικό στυλ (ίσως για την καλών Τεχνών ισχύουν άλλα). Ο Πλάκας είναι ο πιο δημοφιλής προορισμός (από αυτά που έχω ακούσει) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι μύθος ή όχι δεδομένου ότι εγώ προετοιμάστηκα στην επαρχία. Πάντως στο ΕΜΠ που πήγα η διδασκαλία του σχεδίου μετά ήταν σε εντελώς διαφορετικό επίπεδο - ''ξεχάστε ό,τι μάθατε ως τώρα'' μας έλεγαν. Και εκεί φαίνονται οι πραγματικοί ''καλλιτέχνες''.

 

Για σωστές πληροφορίες περί μαθημάτων μονόδρομος η γραμματεία της σχολής.

Link to comment
Share on other sites

Ενας χρονος φροντιστηρια ειναι απαραιτητο,

εγω εχω δωσει 2 φορες,

μια πολυ καλη δασκαλα ειναι η δικια μου

(αν θες στειλε mail να σου δωσω στοιχεια)

ο πλακας κανει πιο πολυ για εισαγωγικες απο λυκειο

βεβαια η καθε σχολη εχει τα δικα της standart σ το ελευθερο αλλα και στη συνθεση.

Μην υποτιμας τη συνθεση!!!!!!

Ειναι ο βαθμος που δε μπορουν να παρουν ευκολα οι καλων τεχνων και οι διακοσμητες- γραφιστες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ενας χρονος φροντιστηρια ειναι απαραιτητο,

εγω εχω δωσει 2 φορες,

μια πολυ καλη δασκαλα ειναι η δικια μου

(αν θες στειλε mail να σου δωσω στοιχεια)

ο πλακας κανει πιο πολυ για εισαγωγικες απο λυκειο

βεβαια η καθε σχολη εχει τα δικα της standart σ το ελευθερο αλλα και στη συνθεση.

Μην υποτιμας τη συνθεση!!!!!!

Ειναι ο βαθμος που δε μπορουν να παρουν ευκολα οι καλων τεχνων και οι διακοσμητες- γραφιστες κτλ.

 

Α. Υπάρχει ΚΑΙ ο Ζαχαράκης (πάρα πολλοί σημερινοί 55-60άρηδες μπήκαν από εκεί, ο άνθρωπος διδάσκει πραγματικό σχέδιο).

 

Β. Τι εννοείς η Καλών Τεχνών ; Οι εξετάσεις που διενεργούνται είναι εντελώς διαφορετικές - εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το ξέρω - (1 βδομάδα εξετάσεων για ένα μίνιμουμ παράδοσης 2 σχεδίων κάρβουνο + 1 χρώμα / άλλες οι εξετάσεις που δίνουν για την ΑΣΚΤ και άλλες για την Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ.)

Link to comment
Share on other sites

...Τι εννοείς η Καλών Τεχνών ; Οι εξετάσεις που διενεργούνται είναι εντελώς διαφορετικές ...

 

Και βέβαια. Η αναφορά στην ΑΣΚΤ έγινε εντελώς εγκυκλοπαιδικά, για να σημειώσω τη διαφορά στον τρόπο προσέγγισης. Η συντριπτική πλειοψηφία όσων έχουν παρακολουθήσει σε φροντιστήρια σχεδιάζει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Άρα ο ρόλος των φροντιστηρίων δεν είναι να αναδείξουν το ''ταλέντο'' σου αλλά να σε βοηθήσουν να περάσεις βάσει κάποιων παγιωμένων κριτηρίων. Το οποίο δεν κάνει τόσο τραγικά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Eννοω οτι δινουμε ολοι μαζι πολιτικοι, καλων τεχνων, γιατροι, δικηγοροι τις ιδιες εξετασεις, οπως τα ΤΕΙ δινουν ολοι μαζι, γραφιστες, διακοσμητες, τεχνολογοι κτλ. Του Κουτρουλη ο γαμος...

Link to comment
Share on other sites

Για τις εξετάσεις χρειάζονται όλα τα μαθήματα (σχέδιο γραμμικό και ελευθερο και ιστορία τέχνης και αρχιτεκτονικής). Ανάλογα με τη σχολή είναι και η υλη αλλά και το επίπεδο του σχεδίου που ζητάνε (αυτό το μαθαίνεις πιο ευκολα σε τοπικά φροντηστήρια).

Για τον διαχωρισμό αποφοίτων ΤΕΙ ΑΕΙ παλιότερα κάνανε σίγουρα διαχωρισμό ακόμα και αν ήσουν από Πολυτεχνείο ή άλλες σχολές.

ΠΧ στη Θεσσαλονίκη ξέρω πως τώρα βάζουν ως θέμα σύνθεση!!!

Και 100% οι εξετάσεις δεν είναι και τόσο....πως να το πω....ή μάλλον είναι ότι γίνεται συνήθως στην Ελλάδα :evil:

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω λίγο διαφορετικά.

Για τους απόφοιτους ΑΕΙ μέχρι το 2000 και για το ΕΜΠ ίσχυε πως έδινες ελέυθερο σχέδιο, σύνθεση και ιστορία.

Από το τρία το πιο δύσκολο ίσως ήταν η σύνθεση.

Όσον αφορά το ελεύθερο τα πράγματα ήταν λίγο πιο βατά.

Βέβαια μήν φαντάζεσαι πάλι άγαλμα θα σε βάλουν να κάνεις.

Σχέδιο τώρα ναι μπορείς να κάνεις και στον πλάκα αλλά νομίζω πως έιναι λίγο πολύ "βιομηχανοποιημένα", καλύτερα σίγουρα στον Ζαχαράκη, αν υπάρχει ακόμη, ή τέλος σε κάποιο ατομικό δάσκαλο όπως σου ανέφεραν πιο πάνω. Ίσως, λέω ίσως, να μπορούσες να παρακολουθήσεις μέχρι και τα μαθήματα ελευθέρου που γίνονται στη σχολή αρχιτεκτονικής. Ξέρω σίγουρα 2 που το έχουν κάνει στην Αρχ. Πατησίων. Θα έλεγα πως είναι η καλύτερη λύση μιας και θα προπονηθείς στα θέματα που μάλλον θα σου βάλουν και στις εξετάσεις, ενώ θα γνωρίσεις και τους ανθρώπους που θα σε βαθμολογήσουν.

Όλα τα προηγούμενα τα λέω με κάθε επιφύλαξη μιας και από το 2000 ίσως να έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.

Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Σχέδιο τώρα ναι μπορείς να κάνεις και στον πλάκα αλλά νομίζω πως έιναι λίγο πολύ "βιομηχανοποιημένα", καλύτερα σίγουρα στον Ζαχαράκη, αν υπάρχει ακόμη,

 

Nομίζω υπάρχει ακόμη και βρίσκεται κάπου στη Νοταρά, στα Εξάρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω περάσει απο αυτη τη διαδικασια και μαλιστα εχω και τους δυο τιτλους απο το ΔΠΘ ισως να μπορώ να σε βοηθησω σε μερικα πραγματακια. Λοιπον το σίγουρο ειναι οτι πρεπει να κάνεις ελευθερο αν δεν το κατεχεις το αθλημα. Εγω ξεκινησα τελη Αυγουστου μαθήματα και μεχρι τις εξετασεις ημουν αρκετα καλα προετοιμασμενος μπορω να πω. Η ιστορια Αρχιτεκτονικης ειναι αρκετα ευκολη υποθεση με ερωτησεις πολλαπλων επιλογων (ενα μερος της εξετασης γινεται με κλειστες σημειωσεις και το αλλο με ανοιχτες). Το τριτο μαθημα ειναι λιγο περιεργο και εμενα κοντεψε να μου κοστισει την εισαγωγη μου στη σχολη. Ειμασταν βεβαια και οι πρωτοι που διναμε τοτε κατατακτηριες οποτε καταλαβαινεις. Το εχει ο καθηγητης που διδασκει ρυθμολογια-μορφολογια στη σχολη και περιλαμβανει γραμμικο σχεδιο, αποτυπωση και θεωριτικη εργασια. Αυτο ισως να εχει αλλαξει δεν μπορω να πω με σιγουρια. Αυτο ομως που μπορω να σου επιβεβαιωσω ειναι πως δεν θα σου φανει τοσο δυσκολο να περασεις στη σχολη οσο να την τελειωσεις. Απαιτει μεγαλη αφοσιωση τα μαθηματα ειναι ουσιαστικα σαν εργαστηρια και υπαρχει γενικα πολυ μεγαλος ογκος δουλειας. Θα μπορουσα να γραψω και χιλιαδες αλλα πραγματα αφου για μενα η Αρχιτεκτονικη ηταν μια επιλογη που μου αλλαξε τη ζωη αλλα θα προτιμουσα να τα πω τηλεφωνικως με οποιον ενδιαφερεται στο τηλ ??????????.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.