Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική


TheSpartan

Recommended Posts

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας συνάδελφοι,

Αποφάσισα και γω να δώσω κατατακτήριες για την αρχιτεκτονική ΕΜΠ αλλά δυσκολεύομαι λίγο με την ιστορία της αρχιτεκτονικής λόγω του ότι δεν πηγαίνω σε κάποιο φροντιστήριο και δεν έχω ιδέα πως είναι τα θέματα που πέφτουν. Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με κατατοπίσει λίγο; Πχ. Πόσα θέματα, τι τύπου ( ανοιχτές-κλειστές ερωτήσεις), και σε τι πρέπει να δώσω ιδιαίτερο βάρος (αν μπορεί να το θέσει κανείς έτσι!). Ακόμα, αν υπάρχει κάποιος φοιτητής της σχολής μπορεί να με ενημερώσει αν μπορώ να βρώ σημειώσεις του μαθήματος και που/πως;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας :)

 

Υ.Γ: Μπορείτε να μου στείλετε και π.μ αν σας διευκολύνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 years later...
On 11/2/2012 at 12:00 ΜΜ, archmi said:

Γεια σε ολους,

εχω μπει και εγω με κατατακτηριες στην αρχιτεκτονικη και επειδή θυμάμαι το άγχος που είχα να βρώ πληροφορίες αποφάσισα να γράψω αυτο το post.Δεν ξέρω αν εχει αλλάξει κάτι απο τότε που έδωσα αλλά θα σας πω ότι ξέρω.

Λοιπον,

Η κάθε σχολή έχει διαφορετικά θέματα και βιβλία άρα θα πρέπει να κάνεις διαφορετικό διάβασμα για την κάθε σχολή αν θες να δώσεις π.χ. και στην Αθήνα και στον Βόλο.

Στην Αθήνα δίνεις σύνθεση, ελεύθερο και ιστορία. Η σύνθεση είναι συνήθως κατοικία και δεν αρκεί να κάνεις απλό, το ελεύθερο είναι ένα τεράστιο θέμα που πρέπει να είσαι πολύ γρήγορος για να το βγάλεις-στην χρονιά μου οι μισοί δεν πρόλαβαν- και η ιστορία είναι το βιβλίο του Μπούρα που είναι απο μονο του ένα δύσκολο βιβλίο και οι εξετάσεις πολύ απαιτιτικες

Στην Πάτρα δίνεις σύνθεση,γραμμικό, ελεύθερο και ιστορία. Η σύνθεση ειναι συνήθως μεγαλυτερο θέμα απο της Αθήνας δηλ είναι σύνθεση ενός συνόλου και θελουν να καταλαβουν οτι έχεις καταλαβαίνει τι σημαίνει κλίμακα, το γραμμικό και το ελευθερο δίνονται μαζί σε τρεις ώρες, δηλ έχεις 1μιση ώρα για το καθένα. Το γραμμικό είναι πανεύκολο- αρκεί να ξέρεις αξονομετρικό ή προοπτικο σχέδιο- το ελευθερο είναι νορμαλ θέμα αλλά εχεις πολύ λίγη ώρα. Η ιστορία είναι απο το βιβλίο του Gombrich "το χρονικο της τέχνης" που είναι και πολύ ωραίο βιβλίο και εύκολο. Η εξέταση γίνεται με δύο ερωτήσεις να απαντήσεις την μία που είναι γενικές μεν αλλά θέλουν να δουν οτι εχεις αντιληφθεί τι παίζει σε σχέση με τα εκάστοτε ρευματα στην τέχνη και πως επηρεάζουν το ένα το άλλο.

Στον Βόλο δίνεις συνθεση , ελεύθερο και δοκίμιο . Συνθεση δεν θυμάμαι τι παιζει γιατι εκεί δεν έδωσα, ελευθερο είναι ένα θέμα που βγαίνει σε 6 ωρες και το δοκίμιο ειναι κάτι τύπου έκθεση που πρέπει να γράψεις γιατί θες να μπείς στην σχολη και ποιο αρχιτεκτονικό έργο σε επηρέασε σε αυτήν σου την αποφαση. Οπότε πάλι πρέπει να ξέρεις 5 πράγματα για την συγχρονη ιστορία της αρχιτεκτονικής για να απαντήσεις κάτι που στέκει.

Θεσσαλονική νομίζω έχει διαφορά με την Αθήνα στο ελεύθερο αν θυμάμαι καλα, Ηθελαν και επιπλέον λεπτομέρειες του θέματος.

Για Ξάνθη και Κρήτη δεν θυμάμαι. Στη Ξάνθη νομίζω η ιστορία είναι πολλαπλής επιλογής και είναι συγχρονη αρχιτεκτονική.

Οσον αφορά τα βύσματα εχω ακούσει και εχω δει τέρατα. Αλλά το γεγονός ότι πέρασα και δεν ήξερα κανέναν με κάνει να πιστεύω οτι αν είσαι αρκετά καλός θα σε περάσουν.

Επίσης καποιοι που έγραφαν σε προηγούμενα ποστ αν μπορουν να κάνουν την σχολή απο αποσταση ξεχάστε το απο τώρα. είναι τόσες πολλές οι ώρες και τόσος ο όγκος δουλειάς που απλά δεν προλαβαίνεις να κοιμηθείς.π.χ. σημερα ξυπνησα στις 5μιση και εχω κοιμηθεί μονο 3 ωρες.

Αν έχετε εμπειρία απο δουλειά και νομίζετε οτι θα σας βοηθήσει στην σχολή δεν ειναι αρκιβως έτσι. Έτσι νομιζα και εγώ και οχι απλά δεν με βοήθησε αλλά με δυσκόλεψε κιολας.π,χ, οταν σχεδιάζεις κάτι που ξέρεις οτι δεν μπορεί να γίνει ποτέ γιατί δεν θα στο περάσει η πολεοδομία σε μπλοκάρει στο να συνεχίσεις.

Τα μαθήματα που σου αναγνωρίζουν είναι ανάλογα με την σχολή που έχεις τελειώσει και με την σχολή που θα μπεις. Δηλ. εμένα που ήμουν απο συναφή σχολή στην Πάτρα μου αναγνώρισαν όλο το πρώτο έτος και κάποια άλλα μαθήματα, αλλά φίλη μου απο την ίδια σχολή όταν μπήκε στον Βόλο δεν της αναγνώρισαν τίποτα και ξεκίνησε απο την αρχή και μάλιστα επειδή μπαίνουμε σε εαρινό εξαμηνο βρέθηκε να χρωστάει κιολας μαθημα απο το χειμερινο.

Αν σκέφτεστε να ξαναδώσετε πανελληνιες η να τελειώσετε την σχολή πρώτα και μετα, σκεφτείτε μονο οτι στην Αθήνα έδιναν γύρω στα 400 ατομα κατατακτηριες και έπαιρναν 5 και στην πάτρα έδιναν 80 και έπαιρναν 3. Αυτο σημαίνει οτι οι μισοί τουλάχιστον είναι πολύ καλα προετοιμασμένοι. Απ την άλλη εχεις πολύ καλύτερες πιθανότητες να περάσεις Πάτρα απο Αθήνα.

Τελος, όσον αφορά τα φροντιστηρια. Αν είσαι συγκεντρωμένος και εχεις πειθαρχία στο διαβασμά σου δεν έχει νοημα να κανεις ιστορία.Εγω επειδή παράλληλα δουλευα και έκανα και την διπλωματική της πρηγουμενης σχολης δεν μπορουσα να το κάνω με τιποτα οπότε πηγα φροντιστηριο. Το ελευθερο θελει σίγουρα εξάσκηση και επειδή το ακούω συχνά οτι χρειάζεται να έχεις ταλέντο να κάνεις ελευθερο θελω να πω οτι είναι όλα θέμα τεχνικής. Αν εχεις ένα καλό δάσκαλο και κάνεις πολύ εξάσκηση θα φτάσεις ένα πολύ καλό επίπεδο. Μπορεί κάποιος άλλος να το κάνει πιο εύκολα απο σένα αλλά με επιμόνή όλα γίνονται.

αυτα....δεν θυμάμαι κάτι αλλο! :smile:

Eυχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Απ αυτά που γραφεις, η Πάτρα φαίνεται να έχει πιο εύκολες εξετάσεις, στο Βόλο χάνεις ένα χρόνο (ακόμα και αν είσαι πχ πολιτικός ή τοπογράφος μηχ μπαίνεις πρώτο έτος; Μαζί με τον απόφοιτο θεολογίας πχ;). 

Επειδή δουλεύω Αθήνα σκοπέυω να δώσω και Βόλο και Πάτρα - μπορώ να ανεβαίνω συχνά, όχι όμως να μετακομίσω εντελώς. Είναι αδύνατον να βγει η σχολή έτσι; Φετος υπήρχε τηλεεκπαίδευση, μήπως αλλαξαν τα πράγματα; 

Τέλος, για να μη θεωρηθεί διαφήμιση, ποιο θεωρείτε εσείς το καλύτερο φροντιστήριο προετοιμασιας για κατατακτήριες; Στείλτε μου μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2014 at 11:02 ΠΜ, vasimots said:

Γεια σας συνάδελφοι,

Αποφάσισα και γω να δώσω κατατακτήριες για την αρχιτεκτονική ΕΜΠ αλλά δυσκολεύομαι λίγο με την ιστορία της αρχιτεκτονικής λόγω του ότι δεν πηγαίνω σε κάποιο φροντιστήριο και δεν έχω ιδέα πως είναι τα θέματα που πέφτουν. Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με κατατοπίσει λίγο; Πχ. Πόσα θέματα, τι τύπου ( ανοιχτές-κλειστές ερωτήσεις), και σε τι πρέπει να δώσω ιδιαίτερο βάρος (αν μπορεί να το θέσει κανείς έτσι!). Ακόμα, αν υπάρχει κάποιος φοιτητής της σχολής μπορεί να με ενημερώσει αν μπορώ να βρώ σημειώσεις του μαθήματος και που/πως;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας :)

 

Υ.Γ: Μπορείτε να μου στείλετε και π.μ αν σας διευκολύνει.

Εαν βρήκατε άκρη με την ιστορία, και έχετε βοηθητικό υλικό -οτιδήποτε- ή τις απαντήσεις τις ερωτήσεις που θέτετε κι εσείς, θα εκτιμούσα να μου στειλετε πμ. Ευχαριστώ, ελπιζω η προσπαθειά σας να ήταν επιτυχής

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και γω αρχιτεκτονική είχα τελειώσει κάποτε και θυμάμαι στο μάθημα της ιστορίας της αρχιτεκτονικής δεν μας έδιναν βιβλία. Επρεπε να παρακολουθούμε παρουσιάσεις που γινόταν σε αμφιθέατρα και στην καλύτερη των περιπτώσεων μας έδειχναν κάποια ασπρόμαυρα slides. Ισχύει ακόμα αυτό? Βιβλία δεν δίνουν με φωτογραφίες?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 24/12/2020 at 6:02 ΠΜ, le gout said:

Eυχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Απ αυτά που γραφεις, η Πάτρα φαίνεται να έχει πιο εύκολες εξετάσεις, στο Βόλο χάνεις ένα χρόνο (ακόμα και αν είσαι πχ πολιτικός ή τοπογράφος μηχ μπαίνεις πρώτο έτος; Μαζί με τον απόφοιτο θεολογίας πχ;). 

Επειδή δουλεύω Αθήνα σκοπέυω να δώσω και Βόλο και Πάτρα - μπορώ να ανεβαίνω συχνά, όχι όμως να μετακομίσω εντελώς. Είναι αδύνατον να βγει η σχολή έτσι; Φετος υπήρχε τηλεεκπαίδευση, μήπως αλλαξαν τα πράγματα; 

Τέλος, για να μη θεωρηθεί διαφήμιση, ποιο θεωρείτε εσείς το καλύτερο φροντιστήριο προετοιμασιας για κατατακτήριες; Στείλτε μου μήνυμα

Δυστυχώς δεν στο προτείνω να κάνεις την σχολή απο απόσταση. Αλλάζουν συχνά μέρα τα μαθήματα και αν δεν έχεις κάποιον φίλο εκεί δεν θα έχεις ιδέα τι γίνεται γιατί ούτε mail σου στέλνουν κολλάνε ένα χαρτί στις ανακοινώσεις. Αντε βγάλε άκρη. Ειδικά τα πρώτα έτη είσαι όλη μέρα στην σχολή και το βράδυ γυρνάς και πρέπει να κάνεις δουλειά για την επόμενη μέρα που πρέπει να παρουσιάσεις κιολας. Δεν είναι οτι στέλνεις ένα mail με την εργασία και τελειώνεις. Ουτε περιμένεις στο τέλος του εξαμήνου να δώσεις εργασία. Στα περισσότερα μαθήματα έχεις μια εργασία που πρέπει να δείχνεις πρόοδο κάθε εβδομάδα. Επίσης πολλές απο αυτές είναι ομαδικές. Οταν εσύ λείπεις και δουλεύεις και έχεις συγκεκριμένο χρόνο να κάνεις κάτι πώς θα συννενοηθείς με το φοιτητάκι?Τον οποίο τον θες να τον κάνεις φίλο σου γιατί αλλιώς δεν θα μάθεις οτι το μάθημα άλλαξε μέρα ή τι ζήτησε για την επόμενη φορά?

Ο σχεδιασμός είναι στάνταρ μέρα κάθε εβδομάδα αλλά πρέπει να είσαι εκεί κυριολεκτικά όλη μέρα. Υπήρχαν μέρες που αλήθεια φεύγαμε τα μεσάνυχτα απο την σχολή μέχρι να παρουσιάσουν ολοι. Μπορείς να φύγεις πιο νωρίς αν παρουσιάσεις πρώτος αλλά σίγουρα όχι κάθε φορά. Υπάρχει η τηλεκπαίδευση αλλά δεν νομίζω να συνεχίσουν τα online μαθήματα όταν τελείωσει η πανδημία.

Τα πρώτα έτη μάλιστα το πρόγραμμα είναι φουλ.

Επίσης οι καθηγητές δεν συγκινούνται αν τους πεις οτι δουλεύεις. Και οι ίδιοι έρχονται κάθε εβδομάδα απο Αθήνα γιατί εχουν γραφεία και οικογένεια. Ασε που πλέον είναι πολλά παιδιά που δυσκολεύονται και προσπαθούν πάρα πολύ να είναι εντάξει στην σχολή.

Η αλήθεια είναι οτι η Αρχιτεκτονική θέλει θυσία για να βγεί.

Μακάρι να είχα καλύτερη απάντηση για σενα.

Αν το κάνεις για την δουλειά καλύτερα να δώσεις για πολιτικών μηχανικών καθώς έχουν καλύτερη αποκατάσταση απο τους αρχιτέκτονες. Αν το αγαπάς κάντο.

 

 

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

On 24/12/2020 at 6:02 ΠΜ, le gout said:

....

Επειδή δουλεύω Αθήνα σκοπέυω να δώσω και Βόλο και Πάτρα - μπορώ να ανεβαίνω συχνά, όχι όμως να μετακομίσω εντελώς. Είναι αδύνατον να βγει η σχολή έτσι;...

Αρχιτεκτονική εξ αποστάσεως και να μπορούσες να κάνεις μη το κάνεις.

Διότι και οι γνώσεις σου μετά θα είναι εξ αποστάσεως...... μα εντελώς όμως

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2021 at 2:53 ΜΜ, archmi said:

Δυστυχώς δεν στο προτείνω να κάνεις την σχολή απο απόσταση. Αλλάζουν συχνά μέρα τα μαθήματα και αν δεν έχεις κάποιον φίλο εκεί δεν θα έχεις ιδέα τι γίνεται γιατί ούτε mail σου στέλνουν κολλάνε ένα χαρτί στις ανακοινώσεις. Αντε βγάλε άκρη. Ειδικά τα πρώτα έτη είσαι όλη μέρα στην σχολή και το βράδυ γυρνάς και πρέπει να κάνεις δουλειά για την επόμενη μέρα που πρέπει να παρουσιάσεις κιολας. Δεν είναι οτι στέλνεις ένα mail με την εργασία και τελειώνεις. Ουτε περιμένεις στο τέλος του εξαμήνου να δώσεις εργασία. Στα περισσότερα μαθήματα έχεις μια εργασία που πρέπει να δείχνεις πρόοδο κάθε εβδομάδα. Επίσης πολλές απο αυτές είναι ομαδικές. Οταν εσύ λείπεις και δουλεύεις και έχεις συγκεκριμένο χρόνο να κάνεις κάτι πώς θα συννενοηθείς με το φοιτητάκι?Τον οποίο τον θες να τον κάνεις φίλο σου γιατί αλλιώς δεν θα μάθεις οτι το μάθημα άλλαξε μέρα ή τι ζήτησε για την επόμενη φορά?

Ο σχεδιασμός είναι στάνταρ μέρα κάθε εβδομάδα αλλά πρέπει να είσαι εκεί κυριολεκτικά όλη μέρα. Υπήρχαν μέρες που αλήθεια φεύγαμε τα μεσάνυχτα απο την σχολή μέχρι να παρουσιάσουν ολοι. Μπορείς να φύγεις πιο νωρίς αν παρουσιάσεις πρώτος αλλά σίγουρα όχι κάθε φορά. Υπάρχει η τηλεκπαίδευση αλλά δεν νομίζω να συνεχίσουν τα online μαθήματα όταν τελείωσει η πανδημία.

Τα πρώτα έτη μάλιστα το πρόγραμμα είναι φουλ.

Επίσης οι καθηγητές δεν συγκινούνται αν τους πεις οτι δουλεύεις. Και οι ίδιοι έρχονται κάθε εβδομάδα απο Αθήνα γιατί εχουν γραφεία και οικογένεια. Ασε που πλέον είναι πολλά παιδιά που δυσκολεύονται και προσπαθούν πάρα πολύ να είναι εντάξει στην σχολή.

Η αλήθεια είναι οτι η Αρχιτεκτονική θέλει θυσία για να βγεί.

Μακάρι να είχα καλύτερη απάντηση για σενα.

Αν το κάνεις για την δουλειά καλύτερα να δώσεις για πολιτικών μηχανικών καθώς έχουν καλύτερη αποκατάσταση απο τους αρχιτέκτονες. Αν το αγαπάς κάντο.

 

 

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου

Didonis

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δε με ενδιαφέρει για πολ. μηχ. καθόλου, είμαι τοπογράφος και δουλεύω 25 χρόνια. Την αρχιτεκτονική τη θέλω όχι για επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά επειδή μου αρέσει και επειδή θέλω κάτι καινούργιο δυνητικά συναρπαστικό.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Didonis said:

Αρχιτεκτονική εξ αποστάσεως και να μπορούσες να κάνεις μη το κάνεις.

Διότι και οι γνώσεις σου μετά θα είναι εξ αποστάσεως...... μα εντελώς όμως

Σωστό - βέβαια δεν τη βλέπω σαν επαγγελματική αποκατάσταση όσο σαν επιθυμία που δεν 'έγινε όταν ήταν η 'ωρα της και που μέσω των κατατακτηρίων μπορεί να έχω δεύτερη ευκαιρία. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.