Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική


TheSpartan

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,ειμαι νεα στο forum και ενδιαφερομαι να μάθω για κατατακατήριες εξετάσεις στην αρχιτεκτονική πατρών μια που το θεμα δεν έχει αναλυθεί τόσο όσο εχει γίνει για αρχιτεκτονική του εμπ.Είμαι ακόμα φοιτήτρια βέβαια στο τμήμα μηχνολόγων μηχανικών και αεροναυπηγών στην πάτρα αλλα με ενδιαφέρει να συνεχίσω τις σπουδες μου στην αρχιτεκτονική.μήπως γνωρίζετε κανένα καλό φροντιστήριο στην πάτρα γιατι από ό,τι έχω κοιτάξει δεν πιστεύω οτι υπάρχει κάποιο που να καλύπτει επαρκώς τις απαιτήσεις οποιασδήποτε αρχιτεκτονικής στις κατατακτήριες.ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Είμαι πτυχιούχος master of arts in interior design (MA Interior Design) από πανεπιστήμιο της Αγγλίας, εργάζομαι χρόνια στον χώρο στην Ελλάδα, είμαι 30 χρονών και έχω δικό μου γραφείο. Έχω δικαίωμα να δώσω κατατακτήριες για σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, και αν ναι, σε ποιό έτος κατατάσσομαι?

 

Αν σου έχει γίνει αναγνώριση πτυχίου και στο έχουν αντιστοιχίσει με το ΤΕΙ Διακοσμητικής που έχουμε εδώ, τότε μάλλον μπορείς! Σε διαφορετική περίπτωση δε γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Είμαι φοιτήτρια στο τμήμα εσωτερικής αρχιτεκτονικής,διακόσμησης και σχεδίασης αντικειμένων . Γνωρίζει κανείς τι εξετάσεις δίνω και σε ποιό έτος θα μπώ?

 

Θα ήθελα να δώσω κατατακτηριες για την αρχιτεκτονική στο Ε.Μ.Π.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

ενδιαφέρομαι για κατατακτηριες αρχιτεκτονικής. Το πτυχίο που έχω είναι εντελώς ασχετο με την αρχιτεκτονική. Παρόλα αυτα το χέρι μου 'πιάνει' που λενε στο σχέδιο. Θα ήθελα να ρωτήσω για το επίπεδο δυσκολίας της σχολής οσον αφορά τα μαθηματικα κ τη φυσική. Έχει πολλά μαθήματα τέτοιου είδους; Και επίσης γίνεται να κάνω φροντηστηριακά μαθήματα πάνω σε αυτά; Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

...επίπεδο δυσκολίας της σχολής οσον αφορά τα μαθηματικα κ τη φυσική. Έχει πολλά μαθήματα τέτοιου είδους;...

 

Για ΕΜΠ ο οδηγός σπουδών είναι εδώ. Από τα σχετικά μαθήματα τα Γεωμετρικές Απεικονίσεις και Δομική είναι αρκετά απαιτητικά, κάτι Μαθηματικά που είχε ούτε που θυμάμαι τί αφορούσαν (μπορεί και να το αφαίρεσαν...δεν το βλέπω στον οδηγό).

 

Το επίπεδο δυσκολίας ανεκτό καθώς το κύριο αντικείμενο είναι άλλο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως οι αρχιτέκτονες δεν είναι φημισμένοι ότι έχουν τα πιο δύσκολα μαθηματικά - φυσική, σε σχέση πάντα με άλλες πολυτεχνικές σχολές.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν φημιζομαι για τις μαθηματικες μου γνωσεις αλλα ειμαι διατεθημενη να κανω μεγαλη προσπαθεια κ μαθηματα για να τα καταφερω. Οι γεωμετρικες απεικονισεις δηλαδη, με ποια εννοια ειναι απαιτητικο μαθημα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.