Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική


TheSpartan

Recommended Posts

Αθήνα είναι 8 ώρες και σου φέρνουν σαντουιτς να φας πανω στο σχεδιαστήριο γιατί δεν προλαβαίνεις για διάλειμμα. δε χρειάζεται μελάνωμα, νομίζω δεν επιτρέπεται καν. Θεσσαλονίκη είναι 6 ώρες, πιο standard θέματα κατοικίες κατά κύριο λόγο. αφήνεις όλα τα προσωπικά σου αντικείμενα και το κινητό σου με χαρτάκι με ονοματεπώνυμο. πολύ αυστηρή η διαδικασία επιτήρηγης σε όλα τα μαθήματα. αυτά. ΓΟΚ τίποτα, ίσως μόνο να ξέρεις τα δέλτα, συντελεστή δόμησης κάλυψης αλλά θα στα λέει στην εκφώνηση. ούτως ή αλλως δίνει κτιριολογικό και πρέπει να το τηρήσεις. μετράνε σκίτσα και συλλογιστική πορεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

διαβασα ολα τα θεματα που λενε για αρχιτεκτονικη.θα ηθελα να ρωτησω κατι. ειμαι πολιτικος μηχανικος

τ.ε. κ θελω να δωσω κατατακτηριες εξετασεις για την αρχιτεκτονικη στο βολο. εχω μπει στο site του τμηματος κ εχω δει που δινεις 3 μαθηματα. 1) ελευθερο σχεδιο 2) γραμμικο σχεδιο κ 3) συγγραφικο δοκιμιο που πρεπει να το αναπτυξουμε σε 3 σελιδες. υπαρχει κατι γι αυτο το δοκιμιο να διαβασω απο καπου? να παρω ιδεες? μας δινουν μονο θεμα ή κ κανενα σχεδιο να το αναλυσουμε? εχει δωσει κανεις για αρχιτεκτονικη βολου? θα ηθελα να δω τι εχει πεσει σαν θεματα?

 

αν ξερει κανεις να μου απαντησει. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καινούριος κι εγώ στο παρεάκι. Σπουδάζω φωτογραφία στο Τ.Ε.Ι. Αθήνας και θέλω όταν πάρω το πτυχίο μου να δώσω κατατακτήριες για την Αρχιτεκτονική Αθηνών. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το ποια μαθήματα εξετάζονται?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

στη εξεταστέα ύλη για το γραμμικό σχέδιο λέει

 

http://www.arch.duth.gr//images/stories/grammateia/katataktiries/grammiko-arxitektoniko_sxedio.pdf

 

...oι τίτλοι των σχεδίων με ελεύθερο χέρι.

 

αυτό σημαίνει ότι απαγορεύονται τα στενσιλ αλλά μπορούμε να κάνουμε τους τίτλους με κανόνα και τρίγωνα και διαβήτη ή απαγορεύονται όλα τα όργανα και οι τίτλοι θα σχεδιαστούν με ελεύθερο χέρι "καλλιγραφικά";

 

με τη πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω τους καθηγητές, αλλά επειδή τώρα είμαι σε άλλη πόλη εαν ηξερε κάποιος να το διευκρινήσει θα βοηθούσε πολύ για να προλάβω να προετοιμαστώ.

 

Μια αρχιτέκτονας καθηγήτρια σε Λύκειο, μου είπε ότι "καλλιγραφικούς" τίτλους δεν ζητάνε στις πανελλήνιες αλλά τους επιτρέπουν κανόνα και διαβήτη, απλώς απαγορεύουν τα στένσιλ, για τις κατακτήριες δεν ήξερε,

αλλά μου είπε ότι το να γράψει κάποιος τίτλους με μελάνι καλλιγραφικά θα είναι πολύ δύσκολο

 

δηλαδή στο γραμμικό σχέδιο θα εξετάσουν τις καλλιγραφικές δυνατότητες των υποψηφίων;!

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι τόσο καλά εμημερωμένη για τις κατακτήριες

 

γενικά όταν λέμε ελέυθερα δεν εννοουμε καλλιγραφία

χαράσεις ελαφρά γραμμές οδηγους και μετα γραφεις με το χερι όσο το δυνατο πιο τυποποιημένα γραμματα

 

λογικά σε βιβία σχεδίου θα υπάρχουν παραδειγματα

Link to comment
Share on other sites

χαράσεις ελαφρά γραμμές οδηγους και μετα γραφεις με το χερι όσο το δυνατο πιο τυποποιημένα γραμματα

 

γραμμές οδηγούς με τα επιτρεπόμενα όργανα;

οι γραμμές οδηγοί σχεδιάζονται με μολύβι ή με μελάνι;

Link to comment
Share on other sites

με μολύβι και τα σβήνεις (ευθείες με το παραλληλόγραμμο σχεδιάζεις)

 

το καλύτερο όμως είναι να ρωτήσεις τη σχολή

Link to comment
Share on other sites

θα ρωτήσω στη σχολή, αλλά λόγω απόστασης τώρα δεν είναι εύκολο,

 

εαν θέλουν με ελεύθερο και κάνω τους τίτλους με όργανα, θα με κόψουν ή απλώς θα αφαιρέσουν κάποιες μονάδες που αντιστοιχούν στην βαθμολόγηση των τίτλων;

σκέφτομαι ότι καλύτερα είναι να ρισκάρω και να τα κάνω με όργανα και να είναι ευπαρουσίαστα, παρά με ελεύθερο χέρι όπως ζητάνε και να χαλάσουν όλην την εικόνα του σχεδίου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ενδιαφερομαι να κανω κατατακτηριες στην αρχιτεκτονικη του εμπ..θα ηθελα να μου δωσετε συμβουλες για φροντηστηρια..εχω διδαχθει κ ελευθερο και γραμμικο παλαιοτερα για πανελληνιες εξετασεις...το βιβλιο για την ιστορια τεχνης ειναι του χαραλαμπου μπούρα μαθηματα ιστοριας και αρχιτεκτονικής?

Link to comment
Share on other sites

δες τι ζητούν στο Site της σχολής

 

το βιβλίο είναι το πράσινο του Μπουρα, αλλά εχει συγκεκριμένη ύλη

και είναι σκέτο Ιστορία Αρχιτεκτονικης :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.