Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική


TheSpartan

Recommended Posts

καλησπερα..απλα ενδιαφερομαι κι εγω για κατατακτηριες στην αρχιτεκτονικη του βολου...ποια ειανι τα μαθηματα που δινονται ? και που μπορω να βρω θεματα απο προηγουμενες χρονιες για να δω τι περιπου πεφτουν ? ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηλέφωνο;

 

Να τους ζητήσεις να σου στείλουν σε έγκυρη μορφή τις πληροφορίες που θα ζητήσεις. (email, fax, ταχυδρομείο).

Link to comment
Share on other sites

να παρω τηλεφωνο στην γραμματεια αρχιτεκτονικης του βολου ? σωστο

 

και κατι αλλο..ποσο καιρο πρεπει να κανει προετοιμασια καποιος πανω-κατω για να δωσει κατατακτηριες στην αρχιτεκτονικη ? π.χ εγω δεν εχω ασχοληθει με σχεδιο διοτι σπουδαζω διαιτολογια ..απλα επειδη μ αρεσει η σχολη σκεφτομαι να ασχοληθω σοβαρα..

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "επεξεργασία".

Τα μηνύματα συγχωνεύτηκαν.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο χρόνο χρειάζεται η προετοιμασία δεν μπορείς να το ανακαλύψεις μέσω φόρουμ.

Με την έννοια ότι δεν μπορεί να εκτιμήσει από το φόρουμ κάποιος αν εσύ είσαι σε θέση να τα "βγάλεις πέρα" σε 3 μήνες, 3 μέρες ή 3 χρόνια.

 

Αφού όμως δεν έχεις ήδη επαφή με το σχέδιο, προσωπικά θα έλεγα ότι για φέτος τουλάχιστον, ξέχασε το.

 

ΥΓ: Ναι, πάρε τηλέφωνο στην "Γραμματεία του Τμήματος Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας που είναι στον Βόλο".

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο..ποσο καιρο πρεπει να κανει προετοιμασια καποιος πανω-κατω για να δωσει κατατακτηριες στην αρχιτεκτονικη ? π.χ εγω δεν εχω ασχοληθει με σχεδιο διοτι σπουδαζω διαιτολογια ..απλα επειδη μ αρεσει η σχολη σκεφτομαι να ασχοληθω σοβαρα..

 

Κατακτήριες δεν κάνουν όσοι έχουν ήδη ένα πτυχίο και θέλουν να μπούν σε μια ακόμα σχολή? Εσύ εχεις τελειώσει την διαιτολογία ή ακόμα σπουδάζεις?

(Εγώ θα σε συμβούλευα 1 χρόνο προετοιμασίας για το σχέδιο)

Link to comment
Share on other sites

ναι οταν τελειωσω την διαιτολογια εννοω..οκ ευχαριστω..

 

ακομα σπουδαζω και ειμαι στην αρχη..απλα λεω να ξεκινησω απο τωρα σχεδιο και γενικα τα μαθημα που θα δωσω στις κατατακτηριες γτ οπως προειπα δεν εχω και καποια ιδιαιτερη επαφη με το αντικειμενο ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας

Είμαι νέα στο φόρουμ σας και είδα ότι υπάρχει δημιουργημένο θέμα για αυτό που θέλω να ρωτήσω, οπότε προτίμησα να το επαναφέρω παρά να δημιουργήσω νέο.

 

Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω αρχιτεκτονική, φέτος θα μπω στο 2ο έτος Γραφιστικής στο ΤΕΙ Αθήνας, και θέλω να ρωτήσω, αξίζει να τελειώσω τη σχολή και να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις? Δεν με ενδιαφέρει καθόλου σε ποιο πολυτεχνείο θα δώσω αν θα είναι στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη ή στην Ξάνθη, υπάρχουν διαφορές στην εξέταση στο κάθε πολυτεχνείο? Όχι από άποψης ύλης αλλά από άποψης απορροφητικότητας. Πιστεύετε ότι τα κριτήρια είναι αξιοκρατικά σε οποιοδήποτε πολυτεχνείο κ αν δώσω? Γνωρίζω τα μαθήματα και την ύλη πάνω στην οποία θα εξεταστώ, πιστεύετε πως ακόμη και αν αρχίσω από τώρα και πηγαίνω στην αρχιτεκτονική και παρακολουθώ σαν ακροατής, θα χρειαστεί να κάνω φροντιστήριο? Ξέρω ότι το πιο δύσκολο κομμάτι θα είναι η σύνθεση και παρακολούθησα κάποια μαθήματα από το προηγούμενο εξάμηνο.

 

Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει έστω και λίγες λεπτομέρειες για τη διαδικασία των εξετάσεων αυτών ας τις μοιραστεί, όχι τόσο πάνω στο το τυπικό της υπόθεσης, όσο στο αν αξίζει τον κόπο να παλέψω σε αυτή τη σχολή που είμαι τώρα και να δώσω εξετάσεις μετά ή αν πρέπει να συνηθίσω από τώρα στην ιδέα των πανελληνίων. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο να μάθω είναι κατά πόσο είναι αξιοκρατικά τα κριτήρια αλλά και τι ρόλο παίζει ο βαθμός πτυχίου. Επίσης έχει σημασία η σχολή από την οποία ερχόμαστε? Δηλαδή κάποιος που τελείωσε διακόσμηση έχει περισσότερες πιθανότητες να μπει απ ότι εγώ(παρακαλώ πείτε όχι σε αυτό γιατί έπιανα άνετα διακόσμηση αλλά την απέρριψα γιατί ήθελα να σπουδάσω καθαρά αρχιτεκτονική κάποια στιγμή...)

 

Χίλια συγνώμη για τις τόσο πολλές ερωτήσεις, αλλά ακούω τόσες πολλές και διαφορετικές απόψεις πάνω στο θέμα που έχω απελπιστεί και γι αυτό απευθύνομαι σε εσάς με το σκεπτικό ότι μπορεί και κάποιος εδώ να έχει λίγη πείρα επί του θέματος.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με τις γραμματείες τις εκάστοτε σχολής αρχιτεκτονικής που ενδιαφέρεσαι για να σου μεταφέρουν απο 1ο χέρι, τον τρόπο με τον οποίο κάνουν την εισαγωγή και πόσα άτομα παίρνουν.

Δυστυχώς εδώ και κάποια χρόνια το εκάστοτε τμήμα έχει δικαίωμα να θέτει μόνο του τους όρους εισαγωγής οι οποίοι είναι εξετάσεις πχ. Αγρον. Τοπογράφων ΑΠΘ ή βαθμός πτυχίου (έλεος δηλαδή) στους Πολ.Μηχ. ΑΠΘ.

Οπως καταλαβαίνεις, σε βολεύει κάπου με εξετάσεις, όπου είτε μόνη,είτε με φροντιστήριο θα έχεις αρκετές πιθανότητες.

 

Είναι κάτι που σκέφτομαι κι εγώ καιρό,αλλά δεν παίρνω την απόφαση. Ειδικά για του πολ.μηχ. έχει γίνει άπιαστο ονειρο, μιάς και στο ΑΠΘ πηγαίνουν άτομα απο...ΤΕΙ ιχθυοκαλλιέργειας με βαθμό πτυχίου 9.5 (τυχαίο το παράδειγμα μεν,όχι μακριά απο τη πραγματικότητα δε).

 

Ακόμη και mail να στείλεις, θα σε εξυπηρετήσουν λογικά άμεσα,αν κρίνω απο την περίπτωση μου με μια ευγενέστατη κυρία στη γραμματεία των τοπογράφων του ΑΠΘ.

 

Καλή υπομονή και θυμήσου, να μιλήσεις απευθείας με αυτούς.

 

Για τα υπόλοιπα ανοίγεις τεράστια κουβέντα που πραγματικά θα μπορούν να γράφουν όλοι επι δεκάδες πόστ.

Το αν αξίζει ή οχι, το γνωρίζεις εσύ.

Περί αξιοκρατίας, τι να πώ πάλι. Με το γράμμα του νόμου ένας που τελειώνει ΤΕΙ λογιστικής με 9, είναι αξιοκρατικό να μπαίνει στους Πολ. Μηχ ΑΠΘ, απο μένα που τέλειωσα ΤΕΙ Εργων Υποδ. με 7.

Βέβαια εγώ εχω τελειώσει μια σχολή ιδίου αντικειμένου, μπαίνω στο 3ο έτος και αναγνωρίζονται μαθήματα. Τυπικά θα έπρεπε να έχουμε εμείς "σειρά" αλλά ας όψεται η άποψη του κάθε τμήματος.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου kane.

Καταλαβαίνω ότι το κάθε τμήμα ορίζει τον τρόπο εισαγωγής, μπορούν όμως να παίρνουν φοιτητές με βάση τον βαθμό πτυχίου αποκλειστικά?? Εν πάση περιπτώσει όπως είπες και εσύ το καλύτερο σε αυτό το θέμα είναι να ρωτήσω κατευθείαν στη σχολή.

Όσο για τις εξετάσεις, εσύ είχες κάνει καθόλου φροντιστήριο για κατατακτήριες? Δεν έχω ιδέα επί του θέματος, είναι κάτι σαν το φροντιστήριο για τις πανελλήνιες -αναγκαίο κακό- ή μπορεί κάποιος να τα βγάλει πέρα μόνος του? Σκεφτόμουν να αρχίσω από τώρα να ασχοληθώ, με τη σύνθεση κυρίως που ξέρω ότι είναι το πιο δύσκολο κομμάτι, αλλά έτσι όπως πάει η κατάσταση δεν ξέρουμε τι θα ισχύει για τα πανεπιστήμια αύριο, πόσο μάλλον σε 3 χρόνια από τώρα...

Όταν έλεγα αν αξίζει εννοούσα σαν διαδικασία, αν με συμφέρει από άποψη χρόνου-κόπου-χρήματος συγκριτικά με τη διαδικασία των πανελληνίων γιατί έχω ακούσει από φοιτητές ότι έδωσαν 3 και 4 φορές για να μπουν στη σχολή προτίμησής τους...

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο θυμάμαι 2 φορές που έκανα αίτηση στους πολ/μηχ ΑΠΘ, ο βαθμός πτυχίου ήταν το ζητούμενο.

Αν και θαρρώ πως το επόμενο έτος χώρισαν τις θέσεις ανάλογα με τη σχολή που εχει τελειώσει ο καθείς,αλλα΄δεν είμαι σίγουρος.

Οπως σου είπα, θα απευθυνθείς στις γραμματείες και θα σε εξυπηρετήσουν.

 

Παρεξήγησες,δεν είπα πως έδωσα εντέλει κατατακτήριες, ανέφερα πως είναι στα σχέδια μου,παρά το προχωρημένο της ηλικίας.

Για το θέμα φροντιστηρίου τι να σου πώ...Είναι καθαρά υποκειμενικό.Απλώς παίζονται και διάφορα (ίσως ραδιο αρβύλα) τα οποία λίγο πολύ όλοι τα γνωρίζουν.

Καλό είναι αν σου περισσεύουν τα χρήματα να πάς φροντιστήριο. Εάν πάλι νομίζεις πως έχεις τις δυνατότητες να διαβάσεις μόνη, μη ξοδευτείς.

Συγκριτικά πάντως με πανελλήνιες σίγουρα αξίζει περισσότερο.

 

Φίλος,συμμαθητής έγινε γιατρός απο τει νοσηλευτικής, άλλος πάλι οδοντίατρος, απο οδοντοτεχνίτης και πάει λέγοντας...

 

Καλή υπομονή σου εύχομαι, και να προτιμήσεις τμήμα που κριτήριο της ειναι οι γραπτές και μόνο, εξετάσεις ώστε να "παίξεις" αξιοκρατικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.