Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόχειρη εκτίμηση βάρους Μεταλλικού Κτιρίου


 

Recommended Posts

Πού βρίσκεται το κτίριο; Το ποιο σημαντικό θέμα πέρα από την γεωμετρία του φορέα είναι για πόσο χιόνι το υπολογίζεις.

Edit: Τώρα πρόσεξα ότι είσαι τελειόφοιτος. Ο επιχειρηματίας γιατί υποβάλλει τέτοιο ερώτημα σε φοιτητή; Επιπλέον εσύ τι όφελος θα έχεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καμια κάτοψη δεν παίζει?

ότι και να σου πούμε θα είναι εκτίμηση...μπορεί και να απέχει από την πραγματικότητα...

εσύ και ο φίλος σου θέλετε να να δείτε αν σας πουλάει φούμαρα ο εργολάβος ή ο μηχανικός? άντε και σου λέμε ένα νούμερο...αν όμως δεν είναι σωστό γιατί κάτι δεν μας ανέφερες τι γίνεται? Πάτε στον μηχανικό και τον λέτε κλέφτη? ή εμάς αναξιόπιστους? δεν παίζει... ο τελίτσας μπορεί να σε βοηθήσει μάλλον

 

 

για ένα απλό βιομηχανικό υπόστεγο 110 kg/m^2 είναι πολλά...

έχε υπόψη σου πως ο αριθμός κλειδί που σε κάνει να σκέφτεσαι αν είναι προτιμότερο το δικτύωμα από το πορταλ είναι στα 20+ μέτρα

Link to comment
Share on other sites

OK, σε ευχαριστώ rigid_joint.

Έχω υπολογίσει το άλλο με 110Kg/m². Είναι καλό, τι λές; :confused:

 

Ούτε τα μισά για συνήθη έργα (μικρά προς μέσα ανοίγματα).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να με συγχωρούν κιόλας οι συνάδελφοι μηχανολόγοι, αλλά από πότε ένας φοιτητής μηχανολόγος μπορεί να υπολογίσει μεταλλικά κτίρια;;;;

Διδάσκονται για παράδειγμα ευροκώδικες;;;

Δηλαδή αν έβγαινε ένας τοπογράφος και έλεγε ότι υπολόγισα ένα μεταλλιό κτίριο θα του απαντούσατε;;

Ή αν εγώ που δηλώνω στατικός πω ότι έχω πρόβλημα με τις μελέτες ισχυρών ρευμάτων, υπάρχει περίπτωση να με πάρει κανένας σοβαρά;;;;

 

Προσοωπικά θεωρώ γελοιότητα απόφοιτοι του υδραυλικού τομέα να μπορούν να κάνουν στατικά ή εγώ να μπορώ να υπογράψω περιβαλλοντικά,υγκοινωνιακά και σε δημόσια έργα αλλά τέλος πάντων.

 

Φίλε ΔΙονύση έχεις φωτοβολταϊκά, ανεμογενήτριες, παραγωγή να ασχοληθείς που έίναι και της μόδας, Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τον ρόλο σου σε αυτή την ιστορία

 

Τα παραπάνω στα λέω φιλικά, άλλωστε ρώτα εδώ μέσα και θα σου πουν: Με στατικά κανένας πλούσιος δεν έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Το δικτύωμα μπορεί να βγαίνει ελαφρύτερο, απαιτεί όμως περισσότερες εργατο-ώρες για να κατασκευαστεί, περισσότερες συγκολλήσεις κλπ. Για 20μ το ζύγωμα είναι οκ.

 

60kg/m2 για τυπικό κτήριο είναι μέσα σε λογικά πλαίσια. Για κτήρια με γερανογέφυρες δε γνωρίζω kg/m2.

 

Οι μηχανολόγοι διδάσκονται μεταλλικές κατασκευές...

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω για μένα

Έχω δει 30μετρο με IPE450

Δεν ξέρω για το χιόνι.....μάλλον με 24 κιλά....όπως είχε αρχικά ο EC1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.