Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος εκπόνησης σχεδίων μεταλλικών κατασκεύων


 

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα.

 

Θέλω την βοηθεια σας. Χθές είχα ένα ραντεβού με ένα μελετητικό γραφείο σε έργα πολιτικού μηχανικού και μου ζήτησαν να τους δώσω προσφορά ανα σχέδιο για την εκπόνηση σχεδίων μεταλλικών κατασκεύων.

Σκέφτομαι να πώ τιμή, 5εύρώ/Kb. Είναι καλα λέτε, η να πώ 3εύρω/Kb;:confused::confused::confused:

 

______________________________

Ο Παλαιός είναι αλλίως αλλά και ο νέος είναι ωραίος.......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσκυνώ!!!!!!!! τιμή "€/kb" πρώτη φορά άκουσα.

 

Να βάλεις κάργα blocks και hatch στο σχέδιο να τους ξεζουμίσεις.

 

Και να τα σώζεις με παλιές εκδόσεις autocad που ειναι μεγαλύτερα τ'αρχεια.

 

Και να τους πεις: "έτσι δουλεύει ποντίκια ο διονυσάκης, με blocks και hatches για να'χει πχιότητα το σχέδιο"

 

γιατί όπως λες και συ στην υπογραφή σου:

 

Παλαιός είναι αλλίως αλλά και ο νέος είναι ωραίος....... "

 

μάλλον διανυσάκη δεν έχεις καταλάβει! εδώ δεν ειναι λαϊκη να σου λέμε πόσο θα πουλάς το κιλό τη μελέτη.

 

στο 1ΜΒ=5000€ (για να μη πω 5120€ αφου 1ΜΒ=1024kb). φτηνός εισαι, 10€/kb πες να βγάλεις porche στο μήνα πάνω.

 

Από τους Κανόνες Συμμετοχής:

"9. Είμαστε ευγενικοί, κόσμιοι, σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε, δεν τους ειρωνευόμαστε ούτε αυτούς ούτε τα συλλογικά όργανά τους"...

acnt

Link to comment
Share on other sites

ρε συ αποκλείεται ρε Kg θα ήθελε να γράψει. Αμέσως έπεσες να το φας το παιδί. Εκτός αν το χρεώνει με το μέτρο μήκους των γραμμών στο σχέδιο, ή ακόμα καλύτερα με τα κλικ του ποντικιού, το δεξί χρεώνεται περισσότερο.

Βέβαια μπορεί να ήθελε να γράψει και lb, αλλά θα πρέπει όταν κοπούν να πάει στην πλάστιγγα και να πάρει βάρος και να κάνει και την μετατροπή μετά.

Ρε Δυονυσάκη, διάβαζε και κανα άλλο θέμα εδώ να μάθεις 5 πραγματάκια περί δεοντολογίας κλπ.

Α και δε μου λες στο ραντεβού τι φόραγες κοστούμι, ή βερμούδα;

 

Από τους Κανόνες Συμμετοχής:

"9. Είμαστε ευγενικοί, κόσμιοι, σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε, δεν τους ειρωνευόμαστε ούτε αυτούς ούτε τα συλλογικά όργανά τους"...

acnt

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο και το μελετητικό γραφείο που ζήτησε τέτοια προσφορά, απαράδεκτο και εσύ να δέχεσαι να δίνεις τέτοια προσφορά. Για την τιμή ας μην το συζητήσω γιατί αρχίζω και μπαίνω στην κρίσιμη ηλικία. Φίλε μου, αν είσαι (όπως δηλώνεις) τελειόφοιτος, κατά την γνώμη μου δεν ξεκινάς καλά.

Link to comment
Share on other sites

πως το κομπλεξάρετε έτσι το παιδί ρε σεις?

διονύση να ζητήσεις και για τη θεμελίωση ένα ποσό...ξερω γω 300 ευρώ το κμ

εγώ άλλο θέλω να σε ρωτήσω μιας και είσαι μηχανολόγος... μου ζήτησαν από ένα γραφείο να τους κάνω μελέτες για αντλιοστάσια...πόσα λες να παιρνω σαν πολιτικός μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

@Βrutagon 0,01E/ml/sec για περίοδο ημερήσιας λειτουργίας.

Τα αντλιοστάσια δεν είναι κάτι απίθανο για τους πολιτικούς μηχανικούς γιατί κάτι έχουμε κάνει (Μηχ. ρευστών,Υδραυλική,Υδραυλικά Εργα Ι,ΙΙ).

Link to comment
Share on other sites

DionSakis δίνεις ιδέες σε πονηρούς εργολαβομηχανικούς ?

 

εξάρτησε την τιμή που θες να δώσεις με κάποια μέγεθος.............αλλά όχι και με KB. Πχ με το χρόνο απασχόλησης, την ελάχιστη αμοιβή κ.α.

 

Αν πάλι εννοούσες kg τότε πάλι μάλλον είσαι λάθος καθώς για πχ μεταλλικό 100.000kg εσύ τι θα πάρεις ? :rolleyes:

 

Είσαι φοιτητής.

Καλά κάνεις και ψάχνεις δουλειά από τώρα και σε αντικείμενο συναφές με την επιστήμη σου. Σε όλες τις εταιρείες μετ. κατασκευών και μελετών υπάρχουν μηχανολόγοι. ίσως προέκυψε από την αναγκαιότητά τους στο εργοστάσιο στην κοπή, τρυπολόγιο, μηχανήματα κ.α.......το θέμα είναι ότι ασχολούνται και μερικοί αρκετά έως πολύ καλά.

Οι ευερέθιστοι συνάδελφοί μου, αγαπητοί κατά τα άλλα, ας μου επιτρέψουν να πω ότι έχω δει μηχανολόγους να βγάζουν στατικά "καλύτερα" (οικονομικό κριτήριο) από αποκλειστικά στατικούς.

 

Αν ακόμα δεν βρίσκεις τρόπο να κοστολογήσεις τη δουλειά σου έτσι ώστε να είσαι και ανταγωνιστικός τότε μπορείς να απευθυνθείς σαν πελάτης (τηλεφωνικά) σε σχεδιαστές και α πάρεις προσφορές.

 

 

Κάτι τελευταίο.

 

Κατανοώ την αγωνία του φοιτητή προς εύρεση εξτρά εισοδήματος.

 

Απ' την άλλη βέβαια θεωρώ λάθος και φάουλ μηχανικοί και τα μυαλά που διαθέτουν (πρακτικά, οργανωμένα, επιστημονικά) να αναλώνονται σε σχέδιο, διεκπεραιώσεις, αγγαροδουλείες.

 

Χαρτογιακάδες έχει πολλούς η χώρα, όπως και σχεδιαστές για τα σχέδια.

 

Οι μηχανικοί χρειάζονται για άλλα πράγματα.

 

προς όλους :

 

τηρήστε κανόνες ευγενείας και συναδελφισμού και μην αναφέρετε τιμές και κοστολογήσεις για το φόβο των ματάκηδων.

 

Βοηθήστε τον εν δυνάμει συνάδελφο επιχειρηματολογώντας και δείχνοντας το σωστό, ή ότι θεωρείτε σωστό.

 

Συναδελφικά Theo

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το post...

 

Πάω για μερικά μπυρόνια για να κατεβάσω την πίεση μου...μετά θα επανέλθω να γράψω και να πω την άποψή μου για το θέμα...

 

Άκουσα και καινούργια μονάδα μέτρησης αυτή του €/Kb

 

...

 

Μα γιατί θέλετε να μας ισοπεδώνετε ??? Πόσο άλλο δηλαδή ???

Όχι άλλο κάρβουνο !!!

 

smiley-angry008.gif

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.