Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι καρκινογόνα τα πάνελ πολυουρεθάνης;


lightname

Recommended Posts

Με αφορμή μια συζήτηση που είχα με έναν εργολάβο να κάνω την εξής ερώτηση..

 

Μιλούσαμε για αρκετή ώρα,χωρίς να ξέρει ότι είμαι μηχανικός.Έλεγε τα δικά του,έχει χτίσει όλη την Ελλάδα......χαχαχαχαχα...

Με τα λεγόμενα του κάνει μεταλλικές κατασκευές με ytong τοιχοποιία και πάνελ στην σκεπή......

 

Ερώτηση δικιά μου...

Κατά πόσο επιτρέπεται η χρήση πάνελ στην σκεπή?

Εγώ ξέρω ότι το πάνελ δεν επιτρέπεται για κατοικία...

 

Λέγοντας ότι είμαι μηχανικός και ότι δεν επιτρέπεται η χρήση πάνελ σε κατοικίες με λέει ότι υπάρχει ένα πάνελ (κεραμοπάνελ) κάπως έτσι και είναι ακριβώς για αυτή την χρήση της στέγης....Ξέρετε τίποτα?

 

Όσο για το ytong ας το αφήσουμε.....Μου το παρουσίαζε λες και είναι χρυσός....Το καλύτερο υλικό λέει....Όλα τα καλά του κόσμου με είπε....

Όταν τον είπα αν πάρει υγρασία τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση σηκώθηκε έφυγε λέγοντας εσύ είσαι μηχανικός και τα διαβάζεις μόνο,εγώ τα πιάνω με το χέρι μου και χτίζω θα με μάθεις εσύ?

Link to comment
Share on other sites

@basilistoro: Δεν υπάρχει δομικό στοιχείο που δεν καταστρέφεται από την υγρασία. Ασφαλώς και το πορομπετόν έχει σημαντικό πρόβλημα με την υγρασία αλλά υπάρχει πληθώρα προϊόντων αδιαβροχοποίησης είτε ως αστάρι είτε ως υδαταπωθητικός σοβάς σε έτοιμα κονιάματα είτε ακόμη ως τσιμεντοειδή επαλειφόμενα που μπορούν να αποτρέψουν το πρόβλημα. Αν θές τη γνώμη μου εγώ θα τα έβαζα παντού, έτσι για σιγουριά. Ολα είναι θέμα κόστους... Τα τεχνικά τα έχουμε λύσει πια... 

Απλώς στην Ελλάδα αφήνουμε τελευταία την ενημέρωση στα υλικά και ασχολούμαστε με τους φακέλους της ΥΔΟΜ, τις άλλες υπηρεσίες... έτσι, με τη ταχεία λήψη της ΟΑ καταλαβαίνει ο πελάτης ότι εξυπηρετήσαμε!

 

Οσο για τα πάνελ πολυουρεθάνης, δεν έχω γνώση, μόνο άποψη αλλά μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Όσο αναφέρεσαι για το κόστος δεν βρίσκω καμία διαφορά σε σχέση με ένα τοίχο με οπτόπλινθους και μόνωση....Άντε να είναι φθηνότερο 1€/μ2......Η εργασία είναι φθηνή σε σχέση με την άλλη λύση...

 

Ξεφύγαμε από το θέμα....

 

Αυτό το πάνελ το γνωρίζει κανείς?

 

 

Ψάχνοντας στον θείο google βρήκα αυτό...

 

http://www.ermis-sa.gr/documents/345_en.pdf

 

Καλό φαίνεται....Αρκεί να φανεί και στην πορεία

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

πιστευω ομως οτι το παρακατω θα αποκτησει περισσοτερο ενδιαφερον

 

http://www.dowcorning.com/content/publishedlit/62-1556-01.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.