Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράνομα παράθυρα σε γειτονικό οικόπεδο


stan

Recommended Posts

Το ειδα οτι δεν εισαι σε επαφη και το τονισα

Αν προκυπτει απο τον ΝΟΚ κατι διαφορετικο, 

θα μας το επισημανει καποιος συναδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση του κτηρίου είναι 1 μ.

Σύμφωνα με το νόμο μπορείς να ανοίξεις άνοιγμα με έκδοση ΕΕΜΚ.

Βέβαια και ο γείτονας έχει το δικαίωμα να βάλει την περίφραξη που λείπει σε ύψος μέχρι 3μ και με συμπαγές τμήμα μέχρι 1,5 μ.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

1.

Να σας αποκαλύψω ότι πήγα σε 2 μηχανικούς.

Ο ένας δεν ήξερε να απαντήσει, ο άλλος μου είπε ότι δεν μπορώ γιατί έπρεπε να έχω απόσταση 2.5m.

 

Πραγματικά πάντως έχω απογοητευτεί από την επιστημονική κατάρτιση κάποιων (όχι όλων βέβαια) επαγγελματιών.

Δεν μπορεί να έχεις πρόσβαση σε αξιόπιστη ενημέρωση πλέον.

Αναρωτιέμαι: Δεν υπάρχουν κανόνες που να ξεκαθαρίζουν 100% αν μπορείς ή δεν μπορείς να κάνεις κάτι; 

Το λέω αυτό ως ιδιώτης - μη μηχανικός, που προστρέχουμε εμείς οι απλοί κοινοί θνητοί στους επιστήμονες μηχανικούς για να λύνονται τα προβλήματά μας και πολλές φορές παίρνουμε Ό,ΤΙ ΝΑ' ΝΑΙ ως απαντήσεις.

 

2. Πού μπορώ να εκδώσω Έγκρισης Εργασιών Μικρής Κλίμακας. Το κάνω εγώ ή κάποιος επαγγελματίας;

3. Κατά την έκδοση της άδειας αυτής επιβεβαιώνεται η νομιμότητα της παρέμβασής μου (περνάει από κάποιον έλεγχο η διάνοιξη του παραθύρου) ή είναι μια τυπική διαδικασία που δεν ελέγχουν την εργασία που πας να κάνεις;

4. Δεν με πειράζει να υψώσει τοίχο στο δικό του όριο γιατί θα διαχέεται έστω μερικώς φως στον εσωτερικό χώρο από αυτό το 1 μέτρο, που τώρα είναι θεοσκότεινο εξαιτίας του νταή γείτονα.

5. Να προχωρήσω να το ανοίξω ή να πάρω πρώτα κάποια επίσημη έγκριση μέσω ερωτήματος σε κάποια υπηρεσία;

6. Πειράζει που είναι 0.90 αντί 1.00m ο τοίχος του κτίσματός μου από το όριο της αυλής του γείτονα;

7. Αν φέρω το παράθυρο πιο μέσα (να μπαίνει δηλαδή το κούφωμα αυτό καθ' αυτό) 10-20cm πιο μέσα από το όριο του τοίχου, είναι μήπως πιο safe (για να έχω εξασφαλισμένο το 1 μέτρο απόστασης από το σύνορο του γείτονα), ή δεν παίζει ρόλο η απόσταση με βάση τον νόμο;

8. Αφού ο γείτονας έχει το δικαίωμα να υψώσει τοίχο στην δική του περίφραξη μέχρι 3m (εκ των οποίων το κατώτερο 1.5m είναι το συμπαγές τμήμα), αυτό σημαίνει να βγάλω το παράθυρο τουλάχιστον σε ύψος 1.5m απόσταση από το έδαφος;;

 

Συγγνώμη για τα πολλά ερωτήματα. Εκτιμώ πολύ την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ

 

Edited by dinaras
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ερωτήματά σας θα τα απαντήσει ο συνάδελφος που θα απευθυνθείτε για να αναλάβει τη νόμιμη διαδικασία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα πάω στον κατάλληλο επαγγελματία. Απλά το άγχος μου είναι ότι ο ένας μου λέει δεν γίνεται, ο άλλος μου λέει ότι έπρεπε να έχω απόσταση 2.5m. Και εδώ στο φόρουμ μαθαίνω ότι μπορώ.

 

Να συνεχίσω να ψάχνω μηχανικούς μέχρι να βρω κάποιον να το αναλάβει;

Πώς θα βεβαιωθώ ότι είναι 100% ΝΟΜΙΜΟ αυτό που πάω να κάνω.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει ομοφωνία στις γνώμες που πήρα μέχρι τώρα.

 

Κατά τη γνώμη σου είναι 100% βέβαιο ότι μπορώ να ανοίξω παράθυρο με βάση την φωτογραφία που βλέπεις;

Αυτό μόνο θέλω να μου πεις. Είναι 100% σίγουρο. Να το προχωρήσω κανονικά εφόσον το θέλω; Να το ρισκάρω; Η θα με πάει δικαστήριο ο γείτονας;

Αυτό είναι η ανησυχία μου. Και θα ήθελα πολύ μια 100% εγγυημένη άποψη "ΝΑΙ μπορείς" ή "ΟΧΙ δεν μπορείς"

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Edited by dinaras
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, tetris said:

Για να μην υπάρξει οποιαδήποτε εμπλοκή, θα γίνει ερώτημα (με όλα τα στοιχεία) στην τοπική ΥΔΟΜ

Τι πιο απλό?

1. Αυτό μπορώ να πάω ως πολίτης να το ρωτήσω εγώ ή μόνο ο μηχανικός μπορεί; Θέλω να πω στην υπηρεσία αυτή πηγαίνουν και απλοί πολίτες ή δεν μόνο εξειδεικευμένοι επαγγελματίες;

2. Μπορεί η τοπική ΥΔΟΜ να μου το κατοχυρώσει με ένα έγγραφο γραπτώς ότι μπορώ να ανοίξω το παράθυρο ή η προφορική διαβεβαίωση αρκεί (αν προέρχεται από την ΥΔΟΜ) ;

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να ανοίξεις παράθυρο, ενώ αν ήταν πριν το 1973 μπορούσες να το διατηρήσεις

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dinaras said:

1. Αυτό μπορώ να πάω ως πολίτης να το ρωτήσω εγώ ...

1. Αν ξέρεις πώς να συντάξεις το αίτημα, και ποια στοιχεία να προσκομίσεις, μπορείς κι εσύ

2. ... scripta manent

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.