Μετάβαση στο περιεχόμενο

Gps, Total Station ή και τα 2?


Recommended Posts

ειμαι νεος στο επαγγελμα και σκεφτομαι να παρω ή gps ή γεωδαιτικο σταθμο για συνηθεις τοπογραφικες εργασιες(αποτυπωσεις οικοπεδων-χωραφιων)

 

θελω ενα μηχανημα ευχρηστο και οικονομικο.

 

τι μου προτεινετε? :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω την εντύπωση πως αυτόνομα δε σου δίνει 1m ακριβή απάντηση είναι πολύ απλή. Για τις εργασίες που περιγράφεις το gps δεν σου κάνει. Είναι για διαφορετικές εργασίες (χαράξεις, αποτυπώσεις μεγάλης κλίμακας κλπ....) Θα σου πρότεινα ένα total station. Ένα οργανάκι με ακρίβεια 10cc (ή και μικρότερης ακρίβειας) είναι ότι πρέπει για αυτές τις δουλειές.Καινούριο μπορείς να βρεις από 2500-3000 euro. Αυταεια

Link to comment
Share on other sites

αφου εισαι νεος στο επαγγελμα και εγω θα σου προτεινω total station. αλλα να κυνηγισεις μια μεγαλη δουλεια που να χρειαζεται gps. θα τα βγαλει τα λεφτα του. πιστεψε με

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ρίξε μια ματιά στο civilshop.gr στο geoshop.gr

 

Οι σελίδες δείχνουν προσεγμένες και σοβαρές. Έχουν

 

Θα σου πρότεινα totalstation για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Η ακρίβεια δεν είναι η απαιτούμενη.Σκέψου με μια ακρίβεια ως 1 μέτρο σε κάθε σημείο πόσο σφάλμα θα έχει η μέτρηση του εμβαδού και πόση στροφή θα έχει το σύστημα σου ως προς τον προσανατολισμό.Εγώ δουλεύοντας ήδη ένα χρόνο σαν νέα μηχανικός πήρα ένα total station και αν τύχει μεγάλη αποτύπωση νοικιάζεις ένα gps και κάνεις τη δουλειά σου.Εξάλλου στο ξεκίνημα συνήθως δουλεύεις με ιδιώτες όπου η πιο συχνή δουλειά είναι τοπογραφικά για σύνταξη συμβολαίων που δεν χρειάζεται να είναι και ενταγμένα.Επίσης αν χρειαστεί να αποτυπώσεις οικόπεδο με κτίσματα,μόνο το total station θα σε βοηθήσει.Ξεκίνα λοιπόν μ αυτό και αργότερα ανάλογα με τις δουλειές σου βλέπεις!

Good luck!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είμαι νέος τοπογραφος μηχανικός και αναζητώ άμεσα την αγορά εξοπλισμού.

Δουλεύω σε εταιρία και θέλω σιγά σιγά να δημιουργήσω δικό μου γραφείο στην επαρχία.

Το προβλημά μου είναι ότι διαθέτω 11000E και δε ξέρω τι να αγοράσω, ένα γεωδαιτικό σταθμό η ένα 2συχνο gps;Μου έρχονται τοπογραφικά που θέλουν εξάρτηση και τα διώχνω επειδή δε προλαβαίνω να κατευάσω στάσεις εξ αιτίας φόρτου εργασίας στην εταιρία,μόνο σαβατοκύριακο έχω λίγο χρόνο.

Για αυτό και έκλεινα σε 1 δέκτη GPS διπλής συχνότητας κ HEPOS, για γρήγορη αποτύπωση.

Ψάχνοντας είδα ότι μπορώ να αγοράσω μόνο κινέζικα όπως SOUTH, HI-TARGET με τιμή γύρω στα 7500 χωρίς ΦΠΑ.Να το τολμήσω;

Να πάρω κ total stasion κινέζικο με 3000 η να νοικιάζω αν χρειάζεται και να αγοράσω αν πάω καλά;

Δεν ξέρω τι να κανώ.Είναι τα μόνα χρήματα που διαθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε το θέμα έχει ξανασυζητηθεί παλιότερα κάνε έναν κόπο να χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση.

Η γνώμη μου είναι να πάρεις total station μιας αξιόπιστης εταιρίας του χώρου με 5 - 6Κ και όποτε υπάρχει ανάγκη εξάρτησης και δεν γίνεται αλλιώς να χρησιμοποιείς νοικιασμένο gps. Με το gps δεν μπορείς να μετρήσεις παντού με το total station μπορείς.

Δες τις συζητήσεις και για τα κινέζικα gps για να σου λυθούν οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.