Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτήριο του 1970 με ασύζευκτα πλαίσια, θετικά-αρνητικά-Επίλυση με Next


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν κοιτάω triumph, αφού κατά χ-χ δεν έχεις ουτε μια δοκο

 

Πες μου μία δοκό που έχεις κατα χ στη στάθμη 2 για παράδειγμα

 

στα fem και στο r-q έχεις κανει τη σωστη μεταξύ τους αντιστοίχιση στα φορτία? στο r-q βλέπω ειναι όλα G

 

Το γνωρίζω ότι δεν έχω δοκό. Απλά λέω ότι λόγω αυτού είναι η μεγάλη διαφορά στο Τ.

 

Όλα είναι G γιατί απλά έβαλα τα φορτία που υποθέτω/υπολογίζω έχει το σπίτι τώρα. Στην ουσία όλα μόνιμα είναι. Κρεβάτια, σαλόνια, ντουλάπες, μπάνια. Γιατί να μπλέξω με κινητά? Αυτά είναι για την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

τρεχει μονο q γιατι εχει και κατακόρυφη συνιστώσα

 

..την οποία όταν την αφαιρείς, αφαιρείται και η Υ2! Προσοχή εδώ....

Link to comment
Share on other sites

Αρα προφανώς η έλλειψη δοκών κατά Χ-Χ παίζει τον κυρίαρχο ρόλο. Τώρα αυτό με τα ΦΕΜ πάρε και βάλε μια επιπλέον δοκό ύψους 0.18 στην θέση των στύλων (σαν ενισχυμένη ζώνη). Θα αλλάξει κάτι (για το ΝΕΧΤ μιλάμε)? Αν ναι τότε κάτι δεν πάει καλά. Αν όχι ή λίγα τότε για μένα δεν υπάρχει άλλο θέμα για το τι φταίει.

 

Υ.Σ. Το αρχείο σου τρέχει μόνο στο Q-mode και βγάλει προβλήματα μεταθετότητας σε όλους τους ορόφους καθώς και έλλειψη συγκέντρωσης δρώσων μαζών <0.90 στον κατακόρυφο σεισμό.

 

Ανέφερα παραπάνω ότι αλλάζει πάρα πολύ το Next αν του βάλω μία δοκό 18/40. Ουτε καν beff. Δεν το έχω πρόχερο. Αύριο πιθανόν. Είναι λογικό τονιζω. Η πλακα δεν υπάρχει στο μοντέλο του Next. Μόνο τα φορτία της περνάει στις δοκούς. Λογικό είναι να βγάλει προβλήματα μεταθετότητας. Είναι πολύ εύκαμπτο κ του έχω δώσει και E=21GPa. Aν θες δες την 5η ιδιομορφή. Στην ουσία σου λέει "δεν υπάρχει πλάκα".

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι δεν έχω δοκό. Απλά λέω ότι λόγω αυτού είναι η μεγάλη διαφορά στο Τ.

 

Το θέμα είναι αν βάλεις τους δοκούς κατά Χ-Χ στα υποστυλώματα (όπως τα έχει τα περιμετρικά χωρίς κανένα άλλο εσωτερικό) και λύσεις μοντέλο ΦΕΜ και ΝΕΧΤ θα πάρεις ίδια αποτελέσματα?? Κάνε το κόπο να μας πεις...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν βάλεις τους δοκούς κατά Χ-Χ στα υποστυλώματα (όπως τα έχει τα περιμετρικά χωρίς κανένα άλλο εσωτερικό) και λύσεις μοντέλο ΦΕΜ και ΝΕΧΤ θα πάρεις ίδια αποτελέσματα?? Κάνε το κόπο να μας πεις...

 

Aπλώς μία μικρή αλχημεία...θα το κάνω αλλά θα απλοποιήσω λίγο το κτήριο. Θα βγάλω τους προβόλους γιατί το Sofistik είναι λίγο μανίκι. Το δουλεύω σε editor όχι γραφικά κ κάθε αλλαγή είναι από βαρετή ως επίπονη...μια μικρή αναμονή γιατί έχουν πέσει όλα, δουλειά, εξεταστική, Michanikos.gr κλπ:D:D:D Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μια δοκο εβαλα στη Σ2 κατα Χ-Χ, συνεδεσα το 10-11 και το Τ πηγε 2.2. μηπως χρειάζεται τοπολογία?

 

βασικά μιλάμε για 2 τμηματα που συνδεόνται μ'ενα δισκο στο κεντρο

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις περιμετρικά όλων των στύλων δοκούς κατά Χ-Χ τότε μπορεί να πάει και 0.50!! Τοπολογία γιατί? Εχει 2 διαφράγματα σε μία στάθμη και πρέπει να τα ορίσει ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.