Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άλλος μελετάει, άλλος υπογράφει-αντιστοιχία αμοιβών


sundance

Recommended Posts

συνοπτικα:

1.ολα ξεκιναν απο τις ΑΜΟΙΒΕΣ.οταν τα στατικα ειναι το 1/3 των αρχιτεκτονικων φυσικα και θα μπω στον πειρασμο να κανω αρχιτεκτονικα

2.φυσικα και εχω τα δικαιωματα να τα κανω.ΣΥΝΕΠΩΣ δεν ειμαι αντισυναδελφικος.τα ΠΡΟΣΟΝΤΑ τα εχω?αυτο ειναι θεμα καθαρα προσωπικο.ο καθενας αναλογα με την προσωπικη προσπαθεια μπορει να εντρυφησει στο θεμα (τουλαχιστον μεχρι ενος σημειου,βλεπε σπιτια-πολυκατοικιες και οχι συγκροτηματα-ξενοδοχεια-εμπορικα κεντρα-νοσοκομεια κλπ)

3.το να ζητησει καποιος 90% της νομιμης το θεωρω υπερβολικο.οπως ειχε πει καποιος μια χοντρικη εκτιμηση,μπορει να ειναι μελετη-πελατης-υπογραφη ως 33-33-33.για μενα,αν ειναι πολυ καλη δουλεια,θα εδινα ως 70%.

 

επαναλαμβανω ομως οτι ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3.το να ζητησει καποιος 90% της νομιμης το θεωρω υπερβολικο.

πιθανά, αυτό εξαρτάται που απευθύνεσαι και γιατί.

ανεξαρτήτου υπογραφής μέχρι 2x ξέρω για τ'αρχιτεκτονικά

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα έργα που δεν σκαμπάζουμε,από τα πιό εύκολα έως τα πιό δύσκολα,έως κ αυτά που οι ΠΜ δεν δικαιούνται να υπογράφουν αρχιτεκτονικά.

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα έργα που δεν σκαμπάζουμε,από τα πιό εύκολα έως τα πιό δύσκολα,έως κ αυτά που οι ΠΜ δεν δικαιούνται να υπογράφουν αρχιτεκτονικά.

τι είδους έργα είναι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος τεχνολόγος μηχανικός έχει τον πελάτη, κάνει τα αρχιτεκτονικά, αλλά δε μπορεί να υπογράψει…. ( λέγεται ότι σε κάποιες πολεοδομίες μπορούν, σε κάποιες άλλες όχι).

Τότε τι ποσοστό θα δώσει στον μηχανικό που θα βάλει μόνο την υπογραφή ?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος τεχνολόγος μηχανικός έχει τον πελάτη, κάνει τα αρχιτεκτονικά, αλλά δε μπορεί να υπογράψει…. ( λέγεται ότι σε κάποιες πολεοδομίες μπορούν, σε κάποιες άλλες όχι).

Τότε τι ποσοστό θα δώσει στον μηχανικό που θα βάλει μόνο την υπογραφή ?

α δηλ. η πολεοδομία αποφασίζει μάλιστα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.