Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρικές προμετρήσεις σκυροδέματος και οπλισμού


 

Recommended Posts

Καλησπέρα ! Ειμαι Τοπογράφος μηχανικός και θέλω να μου πει καποιος αν ο υπολογισμος του βάρους του οπλισμού μιας οικοδομής μπορει να γίνει με καποιο πινακα και υπολογιζοντας το συνολικο μήκος των οπλισμών. Ποια ειναι η ποιο σωστη μέθοδος? τι σφάλμα υπάρχει στον υπολογισμό?

Link to comment
Share on other sites

Εαν πρόκειται για καινουρια οικοδομή η αναλυτική προμέτρηση φαίνεται στο τευχος υπολογισμών της στατικής μελέτης. Συνεπώς μπορείς απο εκει να βρεις το συνολικό βάρος των οπλισμών που σε ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Στους υπολογισμούς του ιδίου βάρους του σκυροδέματος για τα στατικά μοντέλα πάντως, θεωρούμε μέσο βάρος του χάλυβα 1ΚN ανά κυβικό μέτρο σκυροδέματος.

Αυτή φυσικά είναι μια προσεγγιστική λύση, η οποία προφανώς θα είναι ελαφρώς υπέρ της ασφάλειας (δηλαδή υπολογίζεις ελαφρώς μεγαλύτερο βάρος από το πραγματικό).

 

Σε αυτή την προσεγγιστική λύση φυσικά θα καταφύγεις μόνο εφόσον δεν μπορείς να βρεις την αναλυτική προμέτρηση που αναφέρει ο Πάνος.

 

Τώρα αν θέλεις να δουλέψεις με το συνολικό μήκος των οπλισμών, το ειδικό βάρος του χάλυβα είναι 7850 Kg ανά κυβικό μέτρο.

 

Για διευκόλυνση, το βάρος ανά μέτρο μήκους ανάλογα με τη διάμετρο της ράβδου είναι:

 

8mm -> 0,395 (Kg/m)

10mm -> 0,617

12mm -> 0,888

14mm -> 1,21

16mm -> 1,58

18mm -> 2,00

20mm -> 2,47

22mm -> 2,98

Link to comment
Share on other sites

Εαν πρόκειται για καινουρια οικοδομή η αναλυτική προμέτρηση φαίνεται στο τευχος υπολογισμών της στατικής μελέτης. Συνεπώς μπορείς απο εκει να βρεις το συνολικό βάρος των οπλισμών που σε ενδιαφέρουν.

 

 

συνάδελφε εχεις ποτέ συγκρίνει το βάρος του οπλισμού απο τη στατική μελέτη με αυτό που πραγματικά χρησιμοποιείς?

 

για να είμαι ειλικρινής δεν το εχω κάνει ποτέ αλλά εχω την εντύπωση οτι πρέπει να υπάρχει αισθητή διαφορά.

 

απο εκεί και πέρα ο υπολογισμός γίνεται απο το ξυλότυπο. δηλαδή παίρνεις το ξυλότυπο, οπου φαίνονται τα πάντα αναλυτικά και ξεκινάς την προμέτρηση.

 

απο εκεί και πέρα με το τρέχον μέτρο βάρους της κάθε διαμέτρου υπολογίζουμε και το τελικό βάρος του απαιτούμενου χάλυβα.

 

αυτό είναι το θεωρητικό και πως γίνεται. είναι μια πολύ επίπονη διαδικασία που την βαριέμαι αφάνταστα και δεν την κάνω ποτέ.

 

 

 

και τώρα πάμε στα σφάλματα. άλλο τι μετράς στη θεωρία και άλλο στη πράξη.

 

 

πρώτο παράδειγμα. εχουμε υπολογίσει θεωρητικά οτι στο δοκάρι ο διαμήκης οπλισμός οταν φθάνει στη κολώνα και αρχίζει να καμπυλώνεται χρειάζεται μήκος αγκύρωσης 50 εκατοστά. κανένας σιδεράς δεν θα το κόψει τόσο γιατί δεν θα είναι δυνατόν να το κατασκευάσει μετά. οπότε τα μήκη αγκυρώσεως δεν είναι πάντα οσο θέλουμε θεωρητικά.

 

 

άλλο παράδειγμα. χρειαζόμαστε 3 κολονοσίδερα μήκους το καθένα 3,90 μ.

 

η νταλίκα μας φέρνει το 12 μέτρα μήκους σίδερα. ο σιδεράς θα κόψει 3 σίδερα μήκους 4 μέτρων το καθένα. δεν θα πετάξει αυτό το μικρό ρετάλι. επίσης τα ρετάλια τα χρεωνόμαστε.

 

 

η μελέτη βγάζει στο μανδύα πύκνωση στα άκρα και αραίωση στη μέση. εμείς για κατασκευαστικούς λόγους θα το κάνουμε παντού με πύκνωση.

 

επίσης τα τσέρκια συνδέονται μεταξύ τους με ενα λεπτό σιδεράκι. είναι και αυτά κάποια κιλά επιπρόσθετα.

 

 

συμπέρασμα λοιπόν. η θεωρία διαφέρει απο τη πράξη.

 

θα πρότεινα να έκανες μια προμέτρηση και στη συνέχεια μια λογική προσαύξηση για να βρείς το τελικό χάλυβα. μετα απο αρκετές οικοδομές κάνοντας συνέχεια αυτή τη διαδικασία θα δεις πόσο είναι η προσαύξηση αυτή για τα συνεργεία που δουλεύεις εσυ ( ποσα ρετάλια αφήνουν κ.τ.λ.)

 

 

βαριέμαι και αυτό να κάνω. την προμέτρηση σε ολη την οικοδομή.

 

συνήθως κυβίζω ολη την οικοδομή ανα στοιχείο ( κολώνα, πλάκα δοκάρι κ.τ.λ.)

 

εχω το τελικό ογκο σκυροδέματος.

 

πάω και προμετρώ το χάλυβα για κάποια χαρακτηριστικά στοιχεία. κάποιες συγκεκριμένες κολώνες, κάποιες πλάκες , κάποια θεμέλια κ.τ.λ.

 

στη συνέχεια διαιρώ τον αντίστοιχο όγκο σκυροδέματος με τα αντίστοιχα κιλά χάλυβα. άρα βρίσκω κιλά χάλυβα ανα κ.μ. σκυροδέματος για κολώνες, πλάκες κ.τ.λ.

 

έτσι στη συνέχεια το ανάγω στο σύνολο της οικοδομής.

 

αυτό το κάνω μόνο οταν είναι να δώσω οικονομική προσφορά.

 

 

αυτό που κάνω πάντα είναι σε κάθε δουλειά να διαιρώ τον όγκο σκυροδέματος απο την επιμέτρηση με τα κιλά χάλυβα που έχω απο τις νταλίκες. αυτό με βοηθάει να καταλαβαίνω πόσα κιλά ανα κυβικό πήγε αυτή η δουλειά και να είναι μέτρο σύγκρισης για την επόμενη.

 

 

όπως κατάλαβες η προμέτρηση του χάλυβα διαφέρει λιγάκι η θεωρία απο τη πραγματικότητα. σε αντίθεση για παράδειγμα με το σκυρόδεμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η προμέτρηση του τεύχους της στατικής μελέτης που ανέφερε ο panos νομίζω ότι δίνει μια καλή εικόνα για την ποσότητα του χάλυβα που θα χρησιμοποιηθεί. Αν την αυξήσεις μ' έναν εμπειρικό συντελεστή 10-15% λαμβάνοντας υπόψη αυτά που είπε ο mixanikos710 νομίζω ότι θα πέσεις αρκετά μέσα. Για ακρίβεια στην προμέτρηση υπάρχει πολλή βαρετή δουλειά όπως ήδη αναφέρθηκε. Το κακό ότι και πάλι κάποια απόκλιση θα την έχεις στην πράξη.

 

Εκεί που δεν έπρεπε να υπάρχει απόκλιση είναι στον όγκο του σκυροδέματος.

Που και πάλι υπάρχει είτε γιατί όντως πέφτουν παραπάνω κυβικά ας πούμε στα τοιχώματα υπογείου σε επαφή με το όριο του οικοπέδου είτε γιατί σε κλέβουν. Εκεί που πέφτουν πολλά παραπάνω είναι στη θεμελίωση και στο υπόγειο.

 

Οι παλιοί μηχανικοί είχαν έναν εμπειρικό τύπο για να βρίσκουν τα κυβικά:

Όγκος σκυροδέματος = Εμβαδό οικοδομής * 0,30~0,35

όπου στο εμβαδό βάζεις και τη θεμελίωση και τους εξώστες.

Τώρα αυτό το 0,35 ίσως έχει ανέβει λίγο ειδικά σε χαμηλά κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο χάρης. Για 100 τ.μ. κάτοψης αντιστοιχούν στο περίπου 0,35 κυβικά μπετόν . Βέβαια έχουμε σημαντικές αποκλίσεις απο έργο σε έργο.

 

Επίσης πάλι απο εμπειρία σε 1 κυβικό μπετόν θα αντιστοιχούν περίπου 100 κιλα σίδηρο.

 

Τώρα βέβαια μια προσάυξηση 10% στην προμέτρηση των στατικών είναι λογική και την εφαρμόζουν οι περίσσότεροι και εγώ φυσικά. αυτά τα ολίγα. mixanike όπως κι εσυ ετσι κι εμείς σκεφτόμαστε.

 

Το κλασσικό ανεκδοτάκι που λέει οτι αν ρωτήσουν έναν μηχανικό πόσο κάνει 2π (2*3,14) θα απαντήσει περίπου 6! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η προμέτρηση του τεύχους της στατικής μελέτης που ανέφερε ο panos νομίζω ότι δίνει μια καλή εικόνα για την ποσότητα του χάλυβα που θα χρησιμοποιηθεί. Αν την αυξήσεις μ' έναν εμπειρικό συντελεστή 10-15% λαμβάνοντας υπόψη αυτά που είπε ο mixanikos710 νομίζω ότι θα πέσεις αρκετά μέσα. Για ακρίβεια στην προμέτρηση υπάρχει πολλή βαρετή δουλειά όπως ήδη αναφέρθηκε. Το κακό ότι και πάλι κάποια απόκλιση θα την έχεις στην πράξη.

 

Εκεί που δεν έπρεπε να υπάρχει απόκλιση είναι στον όγκο του σκυροδέματος.

Που και πάλι υπάρχει είτε γιατί όντως πέφτουν παραπάνω κυβικά ας πούμε στα τοιχώματα υπογείου σε επαφή με το όριο του οικοπέδου είτε γιατί σε κλέβουν. Εκεί που πέφτουν πολλά παραπάνω είναι στη θεμελίωση και στο υπόγειο.

 

Οι παλιοί μηχανικοί είχαν έναν εμπειρικό τύπο για να βρίσκουν τα κυβικά:

Όγκος σκυροδέματος = Εμβαδό οικοδομής * 0,30~0,35

όπου στο εμβαδό βάζεις και τη θεμελίωση και τους εξώστες.

Τώρα αυτό το 0,35 ίσως έχει ανέβει λίγο ειδικά σε χαμηλά κτίρια.

 

 

χάρη αυτό για το σκυρόδεμα εχεις απόλυτο δίκιο. απόκλιση 2-3 % είναι φυσιολογική σε καλουπωμένα τμήματα. απο εκεί και πάνω κάποιος δεν κάνει σωστά την δουλειά του. εγω είμαι απο αυτούς που πιστεύουν οτι και στη θεμελίωση μπορείς να το πετύχεις αυτό.

 

για τα μονοκάλουπα τοιχεία δεν μπορείς να το υπολογίσεις για αυτό βάζεις στο ιδιωτικό συμφωνητικό οτι ο εργολάβος θα πληρωθεί απο το σχέδιο και ετσι δεν πληρώνεις τα μαλιοκέφαλα σου. απλά πληρώνεις αγορά υλικού σκυροδέματος.

 

τέλος για το 0,30 με 0,35 συμφωνό και σε αυτό!!!

 

στις τυπικές πολυκατοικίες για αντιπαροχή - στο τυπικό όροφο ισχύει τέλεια σε αυτές που δουλεύω εγω.

 

για θεμελίωση και υπόγεια δεν το εχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει πως για τα κυβικά είναι

Υπόγειο και θεμελίωση επί 0,50

Από εκεί και πάνω με 0,30

Μέχρι στιγμής δεν πέφτω έξω.

 

Στον σίδηρο το 110kg/m3 είναι μια καλή αναλογία και προς τα επάνω.

 

Αυτά από οικοδομές 2/οροφες και 3/οροφες με σεισμικό συντελεστή 0,24 και έδαφος Γ

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης πάλι απο εμπειρία σε 1 κυβικό μπετόν θα αντιστοιχούν περίπου 100 κιλα σίδηρο.

 

:

 

 

 

διαφωνώ σε αυτό το νούμερο. εχω την εντύπωση οτι αυτά τα κιλά τα έχουμε αφήσει προ πολλού. είμαστε πάνω απο 115 κιλά το κυβικό.

 

εχω μια απορία για αυτούς που ασχολούνται με τα στατικά. με την μελέτη πρέεπι να ομολογήσω οτι δεν εχω επαφή.

 

 

εαν αυξήσουμε τη ζώνη σεισμικής επικυνδηνότητας. απο την αθήνα κτίζω στη ζάκυνθο. τα σίδερα θα αυξηθούν πολύ για την ίδια ακριβώς κατοικία. έχετε κάποιο νούμερο της αύξησης?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μπορώ να σου πω αυξάνονται, ακόμα και για διώροφα, αλλά δεν μπορώ να σου δώσω νούμερα γιατί δεν το έχω ψάξει από αυτή την πλευρά.

 

Τα 100kg/m³ είναι λίγα για κάποια κτίρια, αλλά για άλλα σε ζώνη Ι είναι καλά ίσως και πολλά. Οι τιμές που βγάζω μπορεί να ποικίλουν από 75~160kg/m³.

Εξαρτάται από το κτίριο, τη σεισμική ζώνη, τους ορόφους, τα ανοίγματα των πλαισίων, υπόγεια, ύψος ορόφων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.