Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρικές προμετρήσεις σκυροδέματος και οπλισμού


 

Recommended Posts

Το 2*0,55 στους υπολογισμούς του georgecv τι είναι???

 

Πάντως ευχαριστώ πολύ και για τον χρόνο και για τις γνώσεις που προσφέρεται?

 

 

 

0.40 είναι το σωστό ξέχασα να αφαιρέσω ένα κενό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα! Είχα απασχολήσει το θέμα με τα πιο πάνω ερωτήματα! Θα ήθελα την γνώμη σας σε κάτι ακόμη!

Η οικοδομή για την οποία έκανα επιμέτρηση οπλισμού είναι κατοικία που αποτελείται απο ισόγειο με τμήμα υπόγειου, Ά όροφο και Β΄όροφο. Τα συνολικά τ.μ της οικοδομής είναι 450τ.μ ενώ μου είπαν ότι στην οικοδομή ''έπεσαν'' 280 κυβικά σκυροδέματος. Έγω όπως είπα και πιο πάνω έχω υπολογίσει βάρος ράβδων οπλισμού 25τονους και βάρος συνδετήρων 6τόνους!

Το ξέρω ότι το ερώτημά μου δεν είναι κάθόλου κατατοπιστικό αλλά θα μπορούσατε να μου πείτε αν σας φαίνονται λογικά τα νούμερα??

Η αμφιβολία προκύπτει απο το γεγονός ότι ο επιβλέπων μηχανικός υπολόγιζε σε ένα αποτέλεσμα της τάξης των 25τόνων σύνολο ράβδοι+συνδετήρες. Επίσης στη θεμελίωση η οποία είναι περιμετρική πεδιλοδοκός μου προέκυψε βάρος ράβδων οπλισμού 4,8τονοι και βάρος συνδετήρων 2τονοι και επίσης του φάνηκε υπερβολικό.

Για τα υποστυλώματα υπολογίστηκε βάρος ράβδων 7τόνοι και βάρος συνδετήρων 2,44τόνοι για το σύνολο του ύψους της οικοδομής.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.  Πως γίνεται ο υπολογισμός βάρους έτοιμου πλέγματος (τσέρκι) διάστασης 30*30, φ10/10 με ένα άγκιστρο, γιατί ψάχνω στη σιδενόρ και δεν μπορώ να βγάλω άκρη;

έχει κάποιος έτοιμο ανάπτυγμα σε Cad με ακριβείς διαστάσεις αγκίστρου;

Link to comment
Share on other sites

από τον πίνακα της εταιρίας εδώ http://www.sidenor.gr/Downloads.aspx?MenuTxtId=54&lang=GR δεν φαίνεται διαθέσιμο το προϊόν σε αυτές τις διαστάσεις. Ίσως πρέπει να επικοινωνήσεις με την εταιρία

Παραθέτω το φυλλάδιο το οποίο έχει τις πληροφορίες βάρους, μήκους, αριθμού συνδετήρων και  τμήσεων (επεξηγήσεις στο κάτω μέρος της σελίδας).

SIDEFOR ΕΤΟΙΜΟΙ ΚΛΩΒΟΙ.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 5/2/2009 at 9:30 ΠΜ, Athan said:

V πεδίλου= V πέλματος+ V κόλουρης σφήνας:

 

1/ V κόλουρης σφήνας:

Εστω α, β οι διαστάσεις στη βάση της, α1,β1 οι διαστάσεις στην κορυφή της (διαστάσεις κολώνας ή τοιχίου), h2 το ύψος της.

 

V=h2*(α+α1)/2*(β+β1)/2+h2/12*(α-α1)*(β-β1) (συνήθως αρκεί μόνο ο πρώτος όρος κατάπροσέγγιση)

 

2/ V πέλματος (ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο)

V=h1*α*β (όπου h1 το ύψος του ορθογωνίου παραλληλεπιπέδου)

Καλησπέρα φίλε για τα δύσκαμπτα κεντρικά πέδιλα ποιός είναι ο υπολογισμός όγκου σκυροδέματος αν επιτρέπεται ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα

Προσεγγιστικά κυβικά μπετού για οικοδομή με ισογειο 210τ.μ κάλυψη και με Α,Β οροφο.Συνολικά τετραγωνικά δόμησης 630.

Τα βγάζω περίπου 280 έως 300 κυβικά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.