Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρικές προμετρήσεις σκυροδέματος και οπλισμού


 

Recommended Posts

Ρώτησε ποιας εταιρίας σίδερα χρησιμοποιήθηκαν. Υπάρχουν έτοιμοι κλωβοί τυποποιημένων διαστάσεων με πινακοποίηση βάρους. Πχ από πίνακα της σιδενορ για υποστύλωμα 40χ40  συνδετήρες Φ10/10 τεμάχιο ύψους 3 μ, βάρος 54,34 κιλά ανά τεμάχιο.

Αλλιώς εμπειρικά. Για παράδειγμα σε προμετρήσεις θεωρούμε συνολικό οπλισμό γύρω στα 120-130 κιλά ανά κυβικό μέτρο σκυροδέματος. Από κει και ύστερα ο εγκάρσιος οπλισμός (συνδετήρες) ανάλογα και τη θεμελίωση μπορεί να είναι το 30-35% του συνολικού οπλισμού, όπως προανέφερε ο συνάδελφος ΚF, από 35 έως 45  κιλά ανά κυβ. μέτρο σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα στοιχεία δεν είναι ίδια;

 

Σκέφτομαι το μονο μπακάλικο, να υπολογίσεις ένα υποστύλωμα αναλυτικά κια ένα δοκάρι και να πολλαπλασιάσεις με τα όμοια υπόλοιπα στοιχεία.

 

Και αυτά που περισσεύουν να τα υπολογίσεις πάλι μεμονωμένα.

 

Υ.Γ. εγώ πάντως, σε ότι δημόσιο έργο έχω εκτελέσει, ενώ υπολογίζω πάντα αναλυτικά τα σίδερα μόνος μου, πάντα εχω διαφορά στα κιλά. Κι αυτό ως ενα σημείο ειναι λογικό, διότι σου χρεώνουν τη φύρα απ'τα 6μετρα (παρότι αυτοί εχουν κουλουρες, αλλά κόβουν 6μ να εχουν στοκ κι έπειτα κόβουν για τη κάθε παραγγελία).

Βάλε και καποιες ψιλοδιαφορές στις ζυγαριές, βάλε και λίγο κλέψιμο, να η διαφορά.

 

Αν η προμέτρηση είναι 27 τόνοι κι εσύ εβγαλες αναλυτικά 24 (πες και κανα 0.5 τονους ολα τα συνδετήρια) η αποκλιση ειναι λιγο κάτω απο 10%. Χμμ κάμποσο είναι.

 

Με ένα φορτίο ήρθαν τα σίδερα; δηλ με ένα επικαθήμενο, ή με 2-3-4 δρομολόγια κατά την κατασκευή;

 

Υ.Γ.2 αν θες να σαι καλυμμένη όπως και να εχει, κάτσε και υπολόγισε τα αναλυτικά. Πόσα στοιχεία ειναι πια; Για να είσαι σίγουρη 100% οτι κύριοι εγώ μέτρησα τα ΠΑΝΤΑ. (δηλαδή απο χθές που πόσταρες μέχρι σήμερα θα το χες κάνει, χιχιχι)

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Επισης να προσεξεις κατι σημαντικο.Τρεις φορες μου ετυχε.

Μερικοι στο ιδιο φορτιο βαζουν τσιρκοπλεγματα και κυριο οπλισμο χρεωνοντας τα με τιμη τσερκιου (ολα!!).

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ.2 αν θες να σαι καλυμμένη όπως και να εχει, κάτσε και υπολόγισε τα αναλυτικά. Πόσα στοιχεία ειναι πια; Για να είσαι σίγουρη 100% οτι κύριοι εγώ μέτρησα τα ΠΑΝΤΑ. (δηλαδή απο χθές που πόσταρες μέχρι σήμερα θα το χες κάνει, χιχιχι)

 

Συμφωνώ. Για 27 τόνους που μιλάμε προφανώς είναι ένα πολύ μικρό έργο. Δεν θα σου πάρει πάνω από 3-4 ώρες να έχεις αναλυτικό υπολογισμό συνδετήρων

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Για 27 τόνους που μιλάμε προφανώς είναι ένα πολύ μικρό έργο. Δεν θα σου πάρει πάνω από 3-4 ώρες να έχεις αναλυτικό υπολογισμό συνδετήρων

 

Ευχαριστώ πολλοί για τις απαντήσεις!!

Μάλλον έχετε δίκαιο θα τα είχα μετρήσει μέχρι τώρα!!!

Kane όσο για τα φορτία που με ρώτησες δεν γνώριζω!!!Έμένα μόνο τα σχέδια μου έδωσαν και κάποιες διευκρινήσεις και μου είπαν να μετρήσω!!!

Λέω να ξεκινήσω και ότι γίνει....δεν είμαι πολύ εξοικειωμένη με αυτά...είδα και έπαθα για όλα τα προηγούμενα...αντε να δούμε και με τα τσέρκαι...

Στον ξυλότυπο της θεμελίωσης  γράφει Σφ10/12 σε όλες της πεδιλοδοκούς όποτε αν προσθέσω όλα τα μέτρα τον πεδιλοδοκών και διαιρέσω με 0,12 σε έχω τον αριθμό τον συνδετήρων?? όμως σε λεπτομέρεια εκτός απο τις ορθογώνια τσέρκια έχει και 2 κάθετα αυτά???παραθέτω φωτογραφία!!!

post-19108-0-35213600-1461687484_thumb.jpg

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Καθε πεδιλοδοκο θα την υπολογιζεις ξεχωριστα και στο τελος θα αθροισεις απλα τα κιλα.

Διαιρεις το μηκος καθε πεδιλοδοκου με το 0,12 και προσθετεις ενα. Αυτο θα σου δωσει τον αριθμο των συνδετηρων.

Μετα υπολογιζεις το αναπτυγμα καθε συνδετηρα (2χ κατακορυφο σκελος + 2χ οριζοντιο σκελος + γατζος αν και κανονικα πρεπει να θεωρησεις και μια προσαυξηση λογω καμπυλοτητων αλλα θεωρω οτι δεν θα χει μεγαλη διαφορα.) και πολλαπλαισαζοντας με τον αριθμο των συνδετηρων βρισκεις το ευθυγραμμο μηκος καθε συνδετηρα αρα και τα κιλα του.

Αν θες μεγαλυτερη ακριβεια προσθετεις και τα τζινετια (Φ6 λογικα) που δενουν τους συνδετηρες. Εξαρταται το πλεγμα του κλωβου ποσα εχει και σε τι αποστασεις.

 

Αυτα σε γενικες γραμμες, ελπιζω να βοηθησα και να θυμασαι οτι αυτες οι δουλειες θελουν οπωσδηποτε excel (οχι τιποτα τρελο) για να εχεις μεγαλυτερη εποπτεια των αποτελεσματων αλλα και δυνατοτητα διορθωσης - τροποποιησης τους...

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Στον συνδετήρα της φωτογραφίας εστώ ότι το κατακόρυφο σκέλος είναι 1,00μ κ το οριζοντιο 0,30m (κοκκινο ορθογωνιο). Στο ανάπτυγμα του συνδετήρα θα υπολογίσω 2*1,00+2*0,30? τα μοβ οριζόντια τι σιδερα είναι?

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.