Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμπειρικές προμετρήσεις σκυροδέματος και οπλισμού


 

Recommended Posts

Eιναι το σκελος του μεσαιου συνδετηρα που δεν καλυπτει ολη την περιμετρο του υποστηλωματος αλλα περισφιγγει καποια απο τα σιδερα και οχι ολα.

Βασικα δεν ειναι και πολυ καλο το σχεδιο για να καταλαβεις πως ακριβως ειναι ο συνδετηρας, ουτε υπαρχει καποιος συγκεκριμενος κανονας για την διαμορφωση των συνδετηρων. Το ιδιο ποσοστο περισφιξης μπορεις να το επιτυχεις με αρκετους και διαφορετικους τροπους. Οσο πιο μεγαλο σε διατομη το υποστηλωμα τοσες περισσοτερες και οι επιλογες.

 

Στην περιπτωση σου μαλλον εχεις ενα περιμετρικο συνδετηρα (διαστασεων 0,70χ0,40) και εχεις και εναν μικροτερο στο εσωτερικο του υποστηλωματος (τετραγωνισμενο) διαστασεων 0,40χ0,40 (και οχι 0,55 οπως λεει ο συναδελφος πιο πανω).

Αλλα και παλι αυτο ειναι εκτιμηση καθως το σχεδιο δεν ειναι και αρκετα καλο....(καποιες γραμμες επρεπε να ειναι πιο χοντρες για να καταλαβαινεις πιο ευκολα την διαδρομη του καθε συνδετηρα για να μην μπερδευεσαι με αλληλοεπικαλυψεις)

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό μπερδεύτηκα με το ο,55. εγώ έτσι όπως το έβλεπα θεώρησα οτι είναι το μισό από το 0,70 δηλ 0,35*0,40

Link to comment
Share on other sites

Μια δυσκολια στα τσερκια των στυλων (αν τα μετρησεις απο τα σχεδια ) ειναι οτι στα πολυτμητα δεν ξερεις πως ακριβως εχουν μπει γιατι συνηθως στις λεπτομερειες στυλων δεν δειχνονται ενα -ενα .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα υποστυλώματα για ενα υποστύλωμα που έχει ιδιο συνδετήρα σε όλο το ύψος της οικοδομης ας πουμε φ8/12, Υπολογισα υπολόγισα τον αριθμό των συνδετηρών χρησιμοποιώντας το συνολικό ύψος της οικοδομής και όχι ανα στάθμη! Είναι λάθος??

 

Επίσης ειχα βγάλει οπλισμό χωρίς συνδετηρες 25τονους και μετρησα συνδετηρες 6τονους!! Δηλ. συνολικό βάρος οπλισμού 31τονους είναι παράλογο???

Link to comment
Share on other sites

.. Υπολογισα υπολόγισα τον αριθμό των συνδετηρών χρησιμοποιώντας το συνολικό ύψος της οικοδομής και όχι ανα στάθμη! Είναι λάθος??...

 

 

Στο συνολικό ύψος έβαλες και + 1,20 μ / +1,50μ  περίπου ανά στάθμη ή ριξιά?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Την αναμονή εννοείς?? Όχι τα πραγματικά ύψη πήρα, από εκεί που αρχίζει μεχρι εκεί που τελείωνει το υποστύλωμα σαν δομικό στοιχείο

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμο των συνδετηρων και μονο, μπορεις να το παρεις και συνολικο το υψος, οσο δηλαδη και αυτο της οικοδομης, χωρις να αφαιρεις το υψος των συντεχουσων δοκων.

 

Ενα ζητημα που τιθεται αν οι συνδετηρες των υποστηλωματων πατανε ΠΑΝΩ στην πεδιλοδοκο ή αν συνεχιζουν διαπερνωντας την πεδιλοδοκο μεχρι την σταθμη μηδεν της θεμελιωσης.

 

Εχω ακουσει και τους δυο τροπους απο συναδελφους αλλα τεκμηριωμενη απαντηση δεν εχω παρει ακομα...

 

Εσεις συναδελφοι τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία συνολικά το πήρα!! Εγώ πάντως επειδή δεν ήξερα μεχρί που να το πάρω και διάβασα στο φόρουμ και τις δυο απόψεις το έβαλα να εδράζεται πάνω στο πέδιλο, δεν το κατέβασα δηλ. καθόλου μέσα στο πεδιλο της πεδιλοδοκού!!! Για τα αποτελέσματα των μετρήσεων τι λέτε?? Εγώ τρόμαξα όταν έβγαλα κιλά συνδετήρων 6000!! Ο επιβλέπων μηχανικός νόμιζε ότι θα βγούν γύρω στον ένα τόνο και έτσι θα πήγαινε συνολικά ο οπλισμός της οικοδομής 26τονοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα τσερκια ειναι περιπου 35 κιλα/μ3 σκυροδεματος για διοροφο με υπογειο (που εχεις εσυ ) για κατοψη καμμια 95αρια τετραγωνικα .Αν εισαι καπου εκει οκ. Αλλοιως κανε αναλυτικη επιμετρηση αρκει να ξερεις ολες τις λεπτομερειες σχεδιασης και τοποθετησης τους.Ο ενας τονος ειναι πολυ λιγος .Το 6 στα 25 καλο ειναι.

 

Για τον υπολογισμο των συνδετηρων και μονο, μπορεις να το παρεις και συνολικο το υψος, οσο δηλαδη και αυτο της οικοδομης, χωρις να αφαιρεις το υψος των συντεχουσων δοκων.

 

Ενα ζητημα που τιθεται αν οι συνδετηρες των υποστηλωματων πατανε ΠΑΝΩ στην πεδιλοδοκο ή αν συνεχιζουν διαπερνωντας την πεδιλοδοκο μεχρι την σταθμη μηδεν της θεμελιωσης.

 

Εχω ακουσει και τους δυο τροπους απο συναδελφους αλλα τεκμηριωμενη απαντηση δεν εχω παρει ακομα...

 

Εσεις συναδελφοι τι λετε?

Οι συνδετηρες των στυλων πρεπει να μπαινουν και μεσα στην Π/Δ μεχρι το μηδεν. Κομβος ειναι και αυτος οπως ολοι οι αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.