Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρικές προμετρήσεις σκυροδέματος και οπλισμού


 

Recommended Posts

Συναδελφοι καλημερα.

Εχω αναλαβει μια τεχνικη πραγματογνωμοσύνη.Θέλω να υπολογίσω την ποσοτητα σκυροδέματος (προμετρηση) απο τα σταικα σχεδια,η οποια θα επρεπε να εχει πεσει στη θεμελίωση.

Προκειται για 2 οροφη κατοικια με πεδιλα και συνδετηριες δοκούς.

Υπαρχει κάποιος τυπος που να μπορω να υπολογισω τον όγκο του πεδίλου?(Δεν εχω τετραγωνικά θεμέλια αλλά τα παλια,σχήματος κόλουρου πυραμίδας)

Γνωρίζει κάποιος κατι?Μήπως γίνεται στο περίπου αναγωγή του σχήματος σε ορθογωνικό θεμέλιο?

Πχ πέδιλο 1,60*1,20 με ύψη 70/30...

Σας ευχαριστώ

 

edit:

Πρίν δημοσιεύσετε νέο θέμα κάντε "αναζήτηση" ώστε να δείτε α) αν το θέμα έχει απαντηθεί ήδη και β) αν υπάρχει ήδη παραπλήσιο θέμα στο οποίο μπορείτε να δημοσιεύσετε την απορία σας.

Ευχαριστώ, acnt

Link to comment
Share on other sites

V πεδίλου= V πέλματος+ V κόλουρης σφήνας:

 

1/ V κόλουρης σφήνας:

Εστω α, β οι διαστάσεις στη βάση της, α1,β1 οι διαστάσεις στην κορυφή της (διαστάσεις κολώνας ή τοιχίου), h2 το ύψος της.

 

V=h2*(α+α1)/2*(β+β1)/2+h2/12*(α-α1)*(β-β1) (συνήθως αρκεί μόνο ο πρώτος όρος κατάπροσέγγιση)

 

2/ V πέλματος (ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο)

V=h1*α*β (όπου h1 το ύψος του ορθογωνίου παραλληλεπιπέδου)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα το πω (και χωρίς παρεξήγηση) αλλά μιλάμε για απλή ογκομέτρηση.

 

Γεωμετρικά σχήματα, εμβαδά+ ύψη--> όγκος. Είναι πραγματικά απλό συνάδελφε αρκεί να το φαντάζεσαι στο χώρο.

 

Είναι τόσο απλό που σα δουλειά το εμπιστεύονται σε "νέους" μηχανικούς μεγάλες εταιρείες.

 

Δεν προσομοιώνεις τίποτα.

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις λεπτομερέστατη ανάλυση και διαχωρισμό των ποσοτήτων βάσει των φάσεων σκυροδέτησης αλλά και του τρόπου σκυροδέτησης.

 

Το έχω ξαναπεί. Άλλη πχ τιμή και κόπο και χρόνο απαιτεί το πέλμα μιας ΠΔ

και άλλη ο κορμός. Άλλη η πλάκα και άλλη οι Κ.

 

Και επειδή οι υποθέσεις αυτές καταλήγουν σε αστικά δικαστήρια (αποζημιώσεις---> χρήμα) σαν κριτήριο κατάδειξης των εργασιών επιλέγω το κόστος τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Η προμέτρηση του τεύχους της στατικής μελέτης που ανέφερε ο panos νομίζω ότι δίνει μια καλή εικόνα για την ποσότητα του χάλυβα που θα χρησιμοποιηθεί. Αν την αυξήσεις μ' έναν εμπειρικό συντελεστή 10-15% λαμβάνοντας υπόψη αυτά που είπε ο mixanikos710 νομίζω ότι θα πέσεις αρκετά μέσα. Για ακρίβεια στην προμέτρηση υπάρχει πολλή βαρετή δουλειά όπως ήδη αναφέρθηκε. Το κακό ότι και πάλι κάποια απόκλιση θα την έχεις στην πράξη.

 

Εκεί που δεν έπρεπε να υπάρχει απόκλιση είναι στον όγκο του σκυροδέματος.

Που και πάλι υπάρχει είτε γιατί όντως πέφτουν παραπάνω κυβικά ας πούμε στα τοιχώματα υπογείου σε επαφή με το όριο του οικοπέδου είτε γιατί σε κλέβουν. Εκεί που πέφτουν πολλά παραπάνω είναι στη θεμελίωση και στο υπόγειο.

 

Οι παλιοί μηχανικοί είχαν έναν εμπειρικό τύπο για να βρίσκουν τα κυβικά:

Όγκος σκυροδέματος = Εμβαδό οικοδομής * 0,30~0,35

όπου στο εμβαδό βάζεις και τη θεμελίωση και τους εξώστες.

Τώρα αυτό το 0,35 ίσως έχει ανέβει λίγο ειδικά σε χαμηλά κτίρια.

 

Καλησπέρα συνονόματε,

 

δηλαδή για μια 2όροφη οικοδομη (ισόγειο και 1ος όροφος) 56 μ² ανα όροφο και στον 1ο 7μ² και 7.5μ² εξώστες υπολογίζω τα εξής??? :

 

θεμέλια 56μ² Χ 0,35 = 19,6μ³

ισογειο 56μ² Χ 0,35 = 19,6μ³

1ος (56μ²+7μ²+7.5μ²)= 70,5 Χ0,35 = 24,67 μ³

 

ΣΥΝΟΛΟ 63,87 μ³ ????

 

σωστά τα είπα?

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

θεμέλια 56μ² Χ 0,35 = 19,6μ³

ισογειο 56μ² Χ 0,35 = 19,6μ³

1ος (56μ²+7μ²+7.5μ²)= 70,5 Χ0,35 = 24,67 μ³

Εγώ θα έλεγα θεμελίωση με 0,50 και τα άλλα με 0,40 για να είσαι μέσα.

Τσέκαρε με ένα υπολογισμό προμέτρησης και από τους ξυλοτύπους στατικών για να συγκρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μπορώ να σου πω αυξάνονται, ακόμα και για διώροφα, αλλά δεν μπορώ να σου δώσω νούμερα γιατί δεν το έχω ψάξει από αυτή την πλευρά.

 

Τα 100kg/m³ είναι λίγα για κάποια κτίρια, αλλά για άλλα σε ζώνη Ι είναι καλά ίσως και πολλά. Οι τιμές που βγάζω μπορεί να ποικίλουν από 75~160kg/m³.

Εξαρτάται από το κτίριο, τη σεισμική ζώνη, τους ορόφους, τα ανοίγματα των πλαισίων, υπόγεια, ύψος ορόφων κλπ.

 

 

Χάρη,κατ'αρχήν χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη...με βάση την εμπειρία σου,για διώροφες κατοικίες(100~120m2) με υπόγειο, ζώνη ΙΙΙ,ανοίγματα 2.5~3.0m το πολύ και χρήση μικτού συστήματος, τι αναλογία θα περίμενες?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!Μόλις απολύθηκα από φαντάρος και κυνηγώ την 1η μου άδεια.

Ειδικότερα τη βρήκα μέσω ενός φίλου που έχει συνεργείο οικοδόμων και θα αναλάβει την κατασκευή κατ' αποκοπή.΄Πρόκειται για ένα 2οροφο συνολικού εμβαδού 85τμ.

Ο εργολάβος μου ζήτησε να κάνω μια προεκτίμηση των ποσοτήτων σκυρ/τος και οπλισμού, έτσι ωστε να καταλήξει σε προσφορά.Για να το κάνω με ακρίβεια αυτό(λόγω απειρίας) πρέπει να κάνω ουσιαστικά όλους τους στατικούς υπολογισμούςΑπό την εμπειρία σας για τέτοιες κατασκευές μπορείτε να βοηθήσετε??

 

Οι δημοσιεύσεις πρέπει να γίνονται στη σωστή κατηγορία. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.