Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρικές προμετρήσεις σκυροδέματος και οπλισμού


 

Recommended Posts

Εμπειρικά ξέρω ότι αν πολλαπλασιάσεις το 0,25 Χ το εμβαδόν της πλάκας βρίσκεις τα κυβικά του ορόφου, συν τις βάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιά να μην ανοίξω καινούργιο θέμα, θα ήθελα να προσθέσω στο παρόν και την οικονομική παράμετρο της επιμέτρησης, όσον αφορά την αμοιβή. Μπορούν λοιπόν κάποιοι από τους φίλους συναδέρφους να μας αναφέρουν όταν αναλαμβάνουν να κάνουν επιμέτρηση σκυροδέματος φέροντος οργανισμού, γιά να πληρωθεί ο εργολάβος, πως εκτιμούν την αμοιβή τους. Καταλαβαίνω ότι ο καθένας εκτιμά με τον δικό του τρόπο το έργο του. Όμως νομίζω ότι υπάρχει σαν γενικός οδηγός, κάποιο ποσοστό στην αγορά, επί της επιμετρηθείσης αξίας του έργου. Μπορούμε να έχουμε τις εκτιμήσεις σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξεθάβω το τοπικ συναδελφοι.

 

Εχουμε ένα κτίριο απο οπλισμένο σκυρόδεμα με Ε περίπου 600 τ.μ. και ύψους 3.5μ. Το μισό κατασκευής του 65' και το υπόλοιπο μισό το 90'. Το 1ο μισό εχει 5 εξωτερικες κολώνες εκατερωθεν - συνδετήρια, σα τελάρο ας πούμε. Το 2ο μισό ειναι σίγουρα με πεδιλα-συνδετήρια. Θέλω, απο τους εμπειρικους σας κανόνες, να υπολογίσουμε απο πόσο περίπου οπλισμένο σκυρόδεμα αποτελείται.

Διαβασα και τις 7 σελίδες, αλλά παρατήρησα πολλές απαντήσεις!

Αν σαν είναι εύκολο, αναμένω...

Link to comment
Share on other sites

Εμβαδόν σταμών Χ 0,60-0,65 περίπου.

 

Θα το είχες βγάλει τόση ώρα με χαρτί και καλαμάρι! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Κωστα, μακάρι να είχα ξυλότυπο να κατσω να τα βγάλω ακριβώς, οχι πως εχω εμπειρία απ'αυτα, αλλά απο κεί θα τα έβγαζα!

 

Να υπολογίζω λοιπόν το δυσμενέστερο 600*0,65 = 390 μ3.

Link to comment
Share on other sites

3.5 απο εδαφος στη πάνω πλάκα. Αν και δε το μετρησα, στο περίπου. Δεν ειχα συρμάτινο μετρο μαζί. Θα πεταχτώ αύριο καποια στιγμή να το δώ επακριβώς.

 

Κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.