Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρικές προμετρήσεις σκυροδέματος και οπλισμού


 

Recommended Posts

  • 1 year later...

Καλησπέρα! Είμαι Πολιτικός Μηχανικός και έχω την εξής απορία: αν θεωρούμε βάρος άοπλου σκυροδέματος 2,4 τόνους/μ3 βάρος χάλυβα 7,850 τόνους/μ3 και σε συνήθη οικοδομικά έργα έχουμε γύρω στα 100 κιλά /μ3 σκυροδέματος, τότε πως θεωρούμε πως το οπλισμένο σκυρόδεμα έχει βάρος 2,5 τόνους/μ3 ? Σε μια πρόχειρη προσέγγιση το βάρος θα ήταν: 0,9*2,4+0,1*7,85=2,945 τόνους/μ3. Ας με βοηθήσει κάποιος να δω που έχω λάθος! 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

.. βάλε στις πράξεις σου τις μονάδες δίπλα πχ.   tn άοπλου σκυροδέματος / m3 άοπλου σκυροδέματος ...... πχ tn οπλισμένου σκυροδέματος / m3 οπλισμένου σκυροδέματος .... tn σιδήρου / m3 σιδήρου  .... κιλά σιδήρου / m3 οπλισμένου σκυροδέματος ...

και δες το ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

... είναι λάθη που γίνονται όταν δεν "κουβαλάμε" τις μονάδες μέτρησης και κολλάμε άσχημα καποιες φορές ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα!

Έκανα την επιμέτρηση του οπλισμού μια διώροφης οικοδομής με υπόγειο.

Μέτρησα ,βάση σχεδίων ξυλοτύπων και κάποιων αλλαγών που μου επισήμανε ο επιβλέπων μηχανικός,τα σίδερα στην θεμελιώση με πεδιλοδοκό, υποστυλώματα , πλάκες, δοκοί.

Δεν μέτρησα όμως τους συνδετήρες(τσέρκια) σε πεδιλοδοκούς, υποστυλώματα και δοκούς.

Πρέπει να καθήσω να τα μετρήσω και αυτά αναλυτικά??Ή υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος. 

Ήδη όλες αυτές οι μετρήσεις ήταν μια επίπονη διαδικασία. Ο λόγος που μου ανέθεσαν τις επιμετρήσεις είναι η διαφορά στα κιλά που μπήκαν.Έχουν μια απόκλιση 3τονους. 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

....Έχουν μια απόκλιση 3τονους. 

...

 

Ποσοστό επί του συνόλου πόσο είναι οι 3 τόνοι?

Χωρίς αυτά ήταν η απόκλιση?

 

Δεν μέτρησα όμως τους συνδετήρες(τσέρκια) σε πεδιλοδοκούς, υποστυλώματα και δοκούς.

 

 

(και το τσεκάρισμα είναι ανάλογο της συμφωνίας που είχαν για εργολαβία ή φατούρα. Η συμφωνία ήταν με βάση το τοποθετημένο σίδερο ή με βάση τα σχέδια ή το συνολικό πριν κοπεί ακόμα?)

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στα συνηθισμένα έργα η αναλογία ευθύγραμμου οπλισμού / συνδετήρες είναι γύρω στο 80/20.Εσύ όμως τσεκάρεις ποσότητες οπότε πρέπει να κάνεις αναλυτικές επιμετρήσεις για να ενημερώσεις τον πελάτη σου. Χρήσιμο είναι να ζητήσεις από τον σιδερά τις παραγγελίες με τα μήκη κοπής που έστελνε στην μάνδρα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για ενα διοροφο με υπογειο 90 μ2 /οροφο  μια μεση κατασταση (για Φ10/10) τελειως στο περιπου 35 κιλα/μ3 σκυροδεματος .

Edited by KF
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Με βάση τα σχέδια και κάποιες αλλαγές που έγιναν κατα την κατασκευή τις οποίες και έλεβα υπόψιν στους υπολογισμούς εγώ βγάζω 24τονους συνολικό βάρος οπλισμού χωρίς τσέρκια σε υποστυλώματα και δοκούς. Ενώ ο σιδεράς έβαλε 27τόνους. 

Και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσω τους συνδετήρες χωρίς αναλυτικούς υπολογισμούς ανα υποστύλωμα και δοκό για να συμπεριλάβω και αυτά τα kg στο συνολικό βάρος του οπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.