Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σχολή Πολιτικών έργων υποδομής


George13

Recommended Posts

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να παω σε μαι σχολη που δεν ξερω καθολου τι μπορεις να κανεις μελλοντικα, τι εξελιξη θα εχεισ κτλ. Για αυτο ψαχνω πριν παρω αποφαση να ξαναδωσω..Προσπαθω να εξαντλισω ολα τα ενδεχομενα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην χάνεις το θάρρος σου εύκολα. Στην Λευκάδα, οι δομικών έργων πετάνε. Τοπογραφικά, οικοδομικές άδειες, εργολαβίες δημοσίων έργων. Και δεν ξέρω αν έτυχε ή είναι στον άνθρωπο, οι δουλειές που κάνουν είναι πολλές φορές εφάμιλες με αυτές των ΑΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε George13 μπορείς να γραφτείς στη σχολή και να ξαναδώσεις έτσι δεν είναι; Μάθε μέσω internet για προγράμματα σπουδών, δυνατότητες και επέλεξε όποια σχολή πιστεύεις ότι σου αρέσει εσένα σαν επιστήμη (εντός και αν το όνειρο σου είναι μια θεσούλα στο δημόσιο οπότε αλλάζει ο στόχος).

 

(rigid_joint νομίζω ότι άντρας δασκάλας είναι καλύτερη επιλογή!)

Link to comment
Share on other sites

(rigid_joint νομίζω ότι άντρας δασκάλας είναι καλύτερη επιλογή!)

kasvan, Δεν υπάρχει χειρότερο! όλη μερα θα πρέπει ν'ακους τι έκανε ο διευθυντής, γιατι ο δήξας πήρε εκείνη την τάξη, γιατί ο μπήξας πήρε απόσπαση,όλο τέτοια τους απασχολούν. μόνο μεταξύ τους καταλαβαίνονται (πολυετή πείρα)

Link to comment
Share on other sites

@JTB Αυτα που λες παιζει να μην ισχυει κανενα.Μην παραπληροφορουμε.Καταρχας δε μιλαμε για εργα οπως η εθνικη οδος,οπως η γεφυρα Ριο , οπως το mall. ΑΥτα οτι και νασαι δεν τα παιρνεις γιατι τα παιρνουν εταιριες.Δηλαδη με το Δομικων, με μοναδικο δικαιωμα ενα 2οροφο τι μπορει να κανει? (στην λογικη σου παντα την οποια δεν ασπαζομαι -να ξεκαθαρισω)

Ως Ε/Υ ακομα και μονος του για πλακα παιρνει ενα αργο π,χ υδρευσης σε ενα δημο, και βγαζει μια χαρα λεφτακια.Και πολλα αλλα εργα. Ολοι εμεις, αλλα και οι πολυτεχνιτες,αυτα τα εργα χτυπαμε.Εχεις παει ποτε σε δημοπρασια τετοιου εργου ακομα και στον πιο μικρο δημο να δεις τι γινεται??? Αν μου πεις οτι θα πας να χτυπησεις τωρα την Χ εταιρεια 7ης ταξης, οτι και νασαι, δεν μπορεις....ΓΙα παρα πολλους λογους.Ασε που ειναι πολυ πιο ευκολο απο πλευρας ρισκου, να κανεις ενα εργο υδρευσης,ασφαλτοστρωσης,διανοιξης δρομου κτλ απο το να κανεις ενα 7οροφο (ακομα και αν ειχες το δικαιωμα) και να ψαχνεις να τα πουλησεις μετα κτλ.

 

Φιλε George13 δεν ειναι οτι δεν υπαρχει δουλεια. ΑΝ και λογω κρισης περναει ασχημη φαση ολος ο κλαδος.Απλως εισαι μονιμως στο τρεξιμο με το επαγγελμα αυτο.Αν δουλευεις σε αλλον σε τρεχει ο αλλος ολη μερα. Αν εχεις δικη σου δουλεια τρεχεις εσυ να βρισκεις εργα,βυσματα να παρεις τα εργα κτλ.Δεν ειναι επαγγελμα γραφειου,8-2 αιρκοντισιον και καφεδακι.ΔΕν εισαι λογιστης(καλη λυση και αυτη παντως αν σαρεσει).

Τελος, αν σαρεσει το αντικειμενο και εχεις αποφασισει πως θα κανεις αυτα που χρειαζονται, τοτε πηγαινε στη σχολη, μια χαρα ειναι. Αν δεν σου αρεσε και βρεθηκες απο σποντα επειδη δεν μπηκες μαθηματικο, μην πας. Αυτες οι σχολες ειναι συνηθως για καποιον που δε μπηκε πολυτεχνειο, δηλ που θελε να μεινει στο αντικειμενο αυτο και βρισκει χαμηλοτερη βαση στο ΤΕΙ.

 

Υ.Γ-ασχετο. @ arspi Απο Λευκαδα εισαι???

Link to comment
Share on other sites

George13 αν θες να γίνεις μαθηματικός και να παρακαλάς να δουλέψεις σε φροντηστήριο για 5,00 ευρώ την ώρα καθαρά( και πολλά είπα) τότε ναι ξαναδώσε πανελλήνιες!!!

Εγω τελείωσα Ε/Υ στην Πάτρα και καλή δουλειά έχω και προτάσεις για άλλες δουλειές υπάρχουν και το 90% των αποφοίτων απασχολείται στο αντικειμενό μας!!!!!!!!!

Και ο όρος υπομηχανικος δεν υπάρχει!!!!Είμαστε μηχανικοί Έργων Υποδομής!!!

Γράψου στη σχολή και αν μπορείς παρακολουθησε τα μαθήμτα και αν σε ενδιαφέρουν συνέχισε , αν όχι δώσε ξανα!!!

Link to comment
Share on other sites

George13 αν θες να γίνεις μαθηματικός και να παρακαλάς να δουλέψεις σε φροντηστήριο για 5,00 ευρώ την ώρα καθαρά( και πολλά είπα) τότε ναι ξαναδώσε πανελλήνιες!!!

Εγω τελείωσα Ε/Υ στην Πάτρα και καλή δουλειά έχω και προτάσεις για άλλες δουλειές υπάρχουν και το 90% των αποφοίτων απασχολείται στο αντικειμενό μας!!!!!!!!!

Και ο όρος υπομηχανικος δεν υπάρχει!!!!Είμαστε μηχανικοί Έργων Υποδομής!!!

Γράψου στη σχολή και αν μπορείς παρακολουθησε τα μαθήμτα και αν σε ενδιαφέρουν συνέχισε , αν όχι δώσε ξανα!!!

 

Εγω αν ξαναδωσω δεν θα εχω στους στοχους μου τα μαθηαμτικα:D . Γιατι ειναι μαι δυσκολη σχολη απαιτει τρελο διαβασμα και οπως ειπες θα πρεπει να γλυφω τον ποπο του καθενα... Μαλλον θα παω στο ΤΕΙ στην Πατρα και θα το κυνηγησω..

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, αυτό που μπορώ να σου πω από την μέχρι σήμερα εμπειρία μου είναι ότι:

1) Όσοι φίλοι μου (μαζί κ εγώ) τελειώσαμε τη σχολή Έργων Υποδομής, κατ' αρχήν όλοι βρήκαμε δουλειά.

2) Περίπου 80% δουλεύουν σε εργοτάξιο (με ελάχιστες θεωρητικές γνώσεις) και 20% σε μελετητικά γραφεία.

3) Εργοτάξιο είναι πιο σκληρή δουλειά, πιο πολλές ώρες κλπ αλλά κ πιο πολλά λεφτά από ότι το γραφείο. Στο γραφείο πολύ πιθανό να έχεις το 8ωράκι σου.

4) ΔΕΝ έχεις δικαίωμα για κανένα οικοδομικό, ούτε παράγκα. Τώρα...ξέρω κ άτομο που κάνει στατικές μελέτες οικοδομών για Πολ. Μηχ. κ παίρνει κάποιο μερίδιο χρημάτων. Δουλειά από ιδιώτες είναι μόνο τοπογραφικά οικοπέδων "με πολλούς περιορισμούς". Βέβαια τοπογραφικά κάνουν Τοπογράφοι ΤΕΙ-ΑΕΙ, Δομικοί ΤΕΙ, Αρχιτέκτονες, Πολ. Μηχανικοί :D:D

5) Προοπτικές για πολλά λεφτά θα έχεις κατά 95% σε εργοτάξιο.

6) Αν έχεις βλέψεις για σχεδόν σίγουρα περισσότερα λεφτά, ίσως να το ξανασκεφτείς.

 

Καλή τύχη στις επιλογές σου.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ george13 , στη θέση σου βρέθηκα πριν 9 χρόνια.

ήθελα να περάσω μαθηματικό γιατί τα λάτρευα πραγματικά.

πέρασα όμως έργων υποδομής θεσ/κης, πήγα με βαριά καρδιά....

τελείωσα ,έδωσα κατατακτήριες για πολ.μηχ ξάνθης και τώρα έχω 2 πτυχία.

είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή και θα σου αρέσει.

για την επαγγελματική αποκατάσταση θα συμφωνήσω με τον triumph.

συμβουλή μου.....να πάς!!

έχει γεμίσει η ελλάδα μαθηματικούς που γεμίζουν φύλλα εφημερίδων με αναζήτηση παιδιών για φροντιστήριο.

καλή συνέχεια σε ότι και αν επιλέξεις!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.