Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενιαια θεμελιωση ή οχι αναμεσα σε τμηματα κτιριου που διακοπτονται λογω αρμου


 

Recommended Posts

μα δεν ειπα οτι πρεπει σωνει και καλα να τα ενώσεις, συνηθως άλλωστε λέω ότι αυτό δεν ειναι εφικτό στα υποστυλωματα. βασικά μη ψάχνεις να βρεις κανόνες. κανόνας ειναι η ενοποίηση στη θεμελίωση και στα περιμετρικά τοιχώματα του υπογείου (πλην ειδικών περιπτώσεων.)

στην περιοχή του αρμού εξαρταται αν οι χώροι επικοινωνούν και πάει λέγοντας

 

αν όμως κάνεις αρμο στη θεμελίωση ειναι δεδομένο ότι θα κανεις και στα περιμετρικά τοιχώματα υπογείου. και τότε περιπλέκονται τα πράγματα γιατί το 80% μάλλον είναι όνειρο απατηλό και αν δεν ειναι, ειναι σίγουρα μονόπατη πραγματικότητα και απαιτούνται επεμβάσεις στο υπόγειο

Link to comment
Share on other sites

Ενιαία, διότι είναι πιο εύκολο στην κατασκευή και διότι αν κάνεις χωριστή μπορεί να σου προκύψουν διαφορικές καθιζήσεις στη θέση του αρμού.

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρώσω και να μην επανέλθω, θα ξαναπώ ότι για εννιαία πρέπει να κάνεις 2 λύσεις.

Μία το καθενα ξεχωριστα για να λύσεις τα κτίρια (τι nx,ny, έχει άν το λύσεις όλο κουστούμι? μπορούν να διακριθούν αυτά από τα ελληνικά (και τα ξένα? δεν ξέρω) προγράμματα ακόμη και με τοπολογίες διαφραγμάτων? φυσικά όχι) και μία κουστούμι αν θες για τη θεμελίωση.

προσωπικά το 2 δεν το κάνω γιατί δεν τ'αξίζει (1 φορά το έκανα), τουλάχιστον για όσα έχω ασχοληθεί εγώ.

Το εννιαίο πέδιλο που σε απασχολεί πολύ ευκολά μπορείς να το ελέγξεις στο χέρι με τις συνιστώσες αν έχεις αμφιβολίες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά

θα το λύσω όπως λέει ο rigit

αυτή την λύση είχα σχηματίσει και εγώ στο μυαλό μου

και μου το επιβεβαιώσατε.

rigit σορυ για τα δύο threads έφτιαξα το ένα και προσπαθούσα μετά

να το βρω και δεν το έβλεπα.

νόμιζα ότι δεν είχε βγει και έτσι έφτιαξα και δεύτερο

ελπίζω οι συντονιστές να αφαίρεσαν το δεύτερο

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Γενικά μιλώντας (εκτός της ανωτέρω περιπτώσεως δηλαδή), μπορεί η θεμελίωση να καλύπτει τον αντισεισμικό αρμό;

Συγκεκριμένα, για την ανωδομή είναι γνωστό ότι θα πρέπει να αφήσουμε κενόν τον χώρο μεταξύ ορίου οικοπέδου και παρειάς κτηρίου.

Για την θεμελίωση του νέου κτηρίου όμως, πρέπει επίσης να αφήσουμε αντισεισμικό αρμό με την θεμελίωση του γείτονα, ή μπορούμε και να κολλήσουμε τις δύο θεμελιώσεις, με σημείο επαφής το όριο του οικοπέδου;

Link to comment
Share on other sites

pirsogiannis

  • Core Members
  • Ειδικότητα: Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Όχι, μεταξύ των υπογείων δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει αντισεισμικός αρμός, καθότι οι υπόγειοι χώροι ως άκαμπτα κουτιά δεν αναμένεται να μετακινηθούν κατά την σεισμική διέγερση.Όμως επειδή στην ανωδομή επιβάλλεται αρμός για την αποφυγή εμβολισμού των κτιρίων, καλό είναι αυτός ο αρμός να ξεκινά και από το υπόγειο, γιατί διαφορετικά τα σίδερα των υποστυλωμάτων της ανωδομής στην διεπιφάνεια του αρμού θα πρέπει να μπουκαλιαστούν αρκετά εκατοστά (δηλαδή να "στραβώσουν", αν και αδόκιμος ο όρος), πράγμα δύσκολο και όχι και τόσο ορθό κατά την γνώμη μου.

https://www.michanikos.gr/forums/topic/6428-αντισεισμικός-αρμός/page/14/

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gp1 said:

Γενικά μιλώντας (εκτός της ανωτέρω περιπτώσεως δηλαδή), μπορεί η θεμελίωση να καλύπτει τον αντισεισμικό αρμό;

Συγκεκριμένα, για την ανωδομή είναι γνωστό ότι θα πρέπει να αφήσουμε κενόν τον χώρο μεταξύ ορίου οικοπέδου και παρειάς κτηρίου.

Για την θεμελίωση του νέου κτηρίου όμως, πρέπει επίσης να αφήσουμε αντισεισμικό αρμό με την θεμελίωση του γείτονα, ή μπορούμε και να κολλήσουμε τις δύο θεμελιώσεις, με σημείο επαφής το όριο του οικοπέδου;

Ο αντισεισμικος αρμος ξεκινα απο τη σταθμη εφαρμογης του σεισμου. Υπογεια -θεμελιωσεις κ.λ.π δεν απαιτουν ανατισεισμικο αρμο .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστικά μάλλον βολεύει να ξεκινάει ο αρμός (παρότι δεν απαιτείται όπως ορθά αναφέρθηκε) από τη στάθμη περιμετρικών τοιχίων, για να μην έχουμε μετά λύγισμα οπλισμού ("λαιμός") όταν από τη στάθμη ισογείου και άνω θα πρέπει οι κολώνες να βρίσκονται τουλάχιστον 5 εκ εσώτερα από την κατακόρυφο του υπογείου λόγω του αρμού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Κατασκευαστικά μάλλον βολεύει να ξεκινάει ο αρμός (παρότι δεν απαιτείται όπως ορθά αναφέρθηκε) από τη στάθμη περιμετρικών τοιχίων, για να μην έχουμε μετά λύγισμα οπλισμού ("λαιμός") όταν από τη στάθμη ισογείου και άνω θα πρέπει οι κολώνες να βρίσκονται τουλάχιστον 5 εκ εσώτερα από την κατακόρυφο του υπογείου λόγω του αρμού.

Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.