Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
xaris8080

Κάθετες ιδιοκτησίες (τι ισχύει;)

Recommended Posts

Σε περίπτωση κάθετης συνιδιοκτησίας, όταν έχουν ανεγείρει οι υπόλοιποι τα κτίσματα τους και εμείς είμαστε

οι τελευταίοι τι ζητάει να προσκομίσουμε η πολεοδομία?

Φωτογραφίες, άδειες διπλανών ή εξαρτάται από την Πολεοδομία?

 

Σε περίπτωση που έχουν κάνει αυθαιρεσίες οι διπλανοί (κλείσιμο ημιυπαιθρίων κλπ) πως κατοχυρονόμαστε εμείς?

Το να μπούμε στο τριπάκι των καταγγελειών κλπ το θεωρώ πως δεν οδηγεί πουθενά καθώς θα μας την έχουν

στημένη στη δική μας άδεια

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα

για το θέμα των κάθετων ιδιοκτησιών έχω στα χέρια μου μία απάντηση του ΥΠΕΧΩΔΕ προς την πολεοδομία της Αγίας Παρασκευής η οποία λέει :

"Τα δικαιώματα και οι υποχρώσεις των συνιδιοκτητών στην κάθετη συνιδιοκτησία (Ν.1024/71) κρίνονται ανάλογα με το τμήμα ακινήτου που κατέχουν και δεν είναι νόμιμη η άρνηση χορήγησης άδεια σε τμήμα της κάθετης ιδιοκτησίας λόγω αυθαίρετων κτισμάτων των άλλων κάθετων συνιδιοκτητών, τα οποία όμως δεν καταλαμβάνουν το έδαφος της κάθετης ιδιοκτησίας του ενδιαφερομένου"

υπάρχει και δεύτερη σελίδα η οποία δεν έχει εκτυπωθεί καλά(άτιμα φαξ) αλλά καταλήγει ως εξής:"...αλλά οφείλει-η πολεοδομία?- για μεν τον ένα συνιοδιοκτήτη να χορηγήσει άδεια οικοδομής για δε τον άλλον να εφαρμόσει και να εκτελέσει τις περι αυθαιρέτων διατάξεις της πολεοδομικής νομοθεσίας"

αυτό το έγγραφό έχει αρ.πρωτ.8422/11-6-2003 και έχει εκδοθεί από το ΥΠΕΧΩΔΕ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΕΩΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

ΤΜΗΜΑ ΝΟΜΙΚΟ-ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ

και έχει υπογραφεί από την Μαρία Κυρτσά-σε περίπτωση που κάποιος θέλει-μπορεί-να το ψάξει

Share this post


Link to post
Share on other sites

doraapos, ευχαριστούμε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο το θέμα μου δημιουργήθηκε η εξλης απορία: Τελικά στα εκτός σχεδίου μπορούμε να κάνουμε σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kατ’ αρχήν ΟΧΙ και μάλιστα δημιουργείται ακυρότητα της πράξης.

Αλλά πρέπει να μελετήσεις το νόμο, τις τροποποιήσεις και τη νομολογία.

 

Ν.Δ. 1024 της 12/15.11.1971

Περί διηρημένης ιδιοκτησίας επί οικοδομημάτων ανεγειρομένων επί ενιαίου οικοπέδου. (Α` 232).

Τροποποιήσεις στο Ν.Δ. :

παρ.2 άρθρ.27 Ν.2831/2000 και άρθρο 6, παρ.2, εδάφ.α`του Ν.2052/1992 (Α 94). :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα

για το θέμα των κάθετων ιδιοκτησιών έχω στα χέρια μου μία απάντηση του ΥΠΕΧΩΔΕ προς την πολεοδομία της Αγίας Παρασκευής η οποία λέει :

"Τα δικαιώματα και οι υποχρώσεις των συνιδιοκτητών στην κάθετη συνιδιοκτησία (Ν.1024/71) κρίνονται ανάλογα με το τμήμα ακινήτου που κατέχουν και δεν είναι νόμιμη η άρνηση χορήγησης άδεια σε τμήμα της κάθετης ιδιοκτησίας λόγω αυθαίρετων κτισμάτων των άλλων κάθετων συνιδιοκτητών, τα οποία όμως δεν καταλαμβάνουν το έδαφος της κάθετης ιδιοκτησίας του ενδιαφερομένου"

υπάρχει και δεύτερη σελίδα η οποία δεν έχει εκτυπωθεί καλά(άτιμα φαξ) αλλά καταλήγει ως εξής:"...αλλά οφείλει-η πολεοδομία?- για μεν τον ένα συνιοδιοκτήτη να χορηγήσει άδεια οικοδομής για δε τον άλλον να εφαρμόσει και να εκτελέσει τις περι αυθαιρέτων διατάξεις της πολεοδομικής νομοθεσίας"

αυτό το έγγραφό έχει αρ.πρωτ.8422/11-6-2003 και έχει εκδοθεί από το ΥΠΕΧΩΔΕ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΕΩΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

ΤΜΗΜΑ ΝΟΜΙΚΟ-ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ

και έχει υπογραφεί από την Μαρία Κυρτσά-σε περίπτωση που κάποιος θέλει-μπορεί-να το ψάξει

 

 

Μπράβο φίλε μου! Αυτό είναι πολύ χρήσιμο!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα είναι να μην φτάσουμε στην καταγγελία.

Ως γνωστών αν κάνουμε εμείς καταγγελία, καταφύγουμε στη δικαιοσύνη, κοινώς τρέξουμε το γείτονα στην Πολεοδομία

και στα Δικαστήρια τότε να είμαστε σίγουροι πως με το καλημέρα της δικιάς μας άδειας θα μας την έχει στημένη.

Πρόβλημα θα έχουμε και ο ιδιοκτήτης και εμείς σαν μηχανικοί.

 

Όπως ρώτησα και παραπάνω τι χρειάζεται να προσκομίσουμε εμείς όταν θα προχωρήσουμε στην έκδοση της δικιάς μας άδειας? (αφού θα έχουν ήδη χτίσει οι υπόλοιποι).

Χρειάζεται μόνο φωτογραφίες ή είναι διαφορετικό το καθεστώς για να πιστοποιηθεί η νομιμότητα των γειτόνων?

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία για τις εξτρά δυσκολίες, που πιστεύω πως υπάρχουν, στην έκδοση αυτού του είδους των αδειών?

Share this post


Link to post
Share on other sites

οικοπεδο μετα απο συσταση καθετου στο οποιο δεν εχει καθοριστει προσβαση απο την προσοψη οικοπεδου μπορω να παρω οικοδομησιμοτητα ? ( υπαρχει προσβαση απο ομορη ιδιοκτησια- ιδιωτικος δρομος του ιδιου)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τι διαδικασία χρειάζεται για να γίνει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας σε ήδη χτισμένο οικόπεδο, για να χωριστεί μία κατοικία σε δύο ανεξάρτητες;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.