Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπερκάλυψη διαμήκων ράβδων υποστηλωμάτων


 

Recommended Posts

Ο ΕΚΩΣ στην παράγραφο 18.4.7 μιλάει για αναμονές υποστηλωμάτων τις οποίες αφήνουμε για την μελλοντική ίσως δυνατότητα του υψούν που αφήνουμε στο δώμα ή για την ορθή υπερκάλυψη των διαμήκων ραβδών κατά την σκυροδέτηση των επόμενων ορόφων?

Η ερώτησή μου, καθότι για ράβδους Φ20 περιοχής συνάφειας Ι με α=1(συντελεστης αγκυρωσης) με fyd=434,8 και fbd=2,3 και υπερκάλυψη του 100% άρα α1=2, έχω : lb=945mm, lbnet=lb=945mm και μήκος υπερκάλυψης lo=α1 Χ lbnet=2 X 945=1890mm. Δηλαδή οι διαμήκεις οπλισμοί στους στύλους θα πρέπει να αλληλοκαλύπτονται κατά 1890mm? Ή μήπως οι ελάχιστες αναμονές της παραγράφου 18.4.7 δηλ 1.0 Χ lb= 945mm μας καλύπτουν για την υπερκάλυψη?

Link to comment
Share on other sites

Η 18.4.7 μιλάει για l,b, ;όχι για λ,0. Το α1 λοιπόν φεύγει από την εικόνα.

Επίσης στο l,b, πρέπει να υπολογίσεις την αυξημένη Fbd (X1.4, λόγω εγκάρσιας πίεσης), αλλά και να πολλαπλασιάσεις το l,b με 1.4 για τις πάνω ράβδους.

 

Το τελικό αποτέλεσμα είναι ....πάλι l,b. Στην περίπτωση σου, 952.

 

Προφανώς ισχύει τόσο για αναμονές μελλοντικών ορόφων, όσο και για διακοπές σκυροδέτησης σε κάθε στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

με το ένα μέτρο δεν συμφωνώ για πολλούς λόγους.

Ένα από αυτούς είναι ότι άνετα το χάνεις

Link to comment
Share on other sites

εννοείς είναι οριακό? απο την άλλη και η συνάφεια είναι μεγαλύτερη απ'οτι περιοχής Ι δοκού για τις αναμονές

Link to comment
Share on other sites

Με το 1.20 δηλαδή -->60Φ για 20άρια, να θεωρούμαι ο εκπρόσωπος του μεσαίου χώρου?

 

Πάντως, για να πω κάπου τον "καημό" μου στο θέμα, περιμένω την ημέρα που κάποιος θα αποφασίσει να υποστηρίξει και να επιβάλλει couplers και μάτιση στο μέσο, να τελειώνουμε επιτέλους με αυτό το θέμα.

 

p.s. το ανέκδοτο της 18.4.4.1 ΕΚΩΣ, περί απόστασης συνδετήρων 4Φmin, δλδ για Φ16 64 mm, το είπαμε?

Link to comment
Share on other sites

Με το 1.20 δηλαδή -->60Φ για 20άρια, να θεωρούμαι ο εκπρόσωπος του μεσαίου χώρου?

 

Πάντως, για να πω κάπου τον "καημό" μου στο θέμα, περιμένω την ημέρα που κάποιος θα αποφασίσει να υποστηρίξει και να επιβάλλει couplers και μάτιση στο μέσο, να τελειώνουμε επιτέλους με αυτό το θέμα.

 

p.s. το ανέκδοτο της 18.4.4.1 ΕΚΩΣ, περί απόστασης συνδετήρων 4Φmin, δλδ για Φ16 64 mm, το είπαμε?

 

Χαχαχα

ακριβώς αυτό είσαι!

Και εγώ μετά από υπολογισμό που έκανα κάποτε στα 70φ είμαι.

 

Με το χάνεις εννοούσα ότι στην πράξη άνετα γίνεται και 80 εκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.