Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπερκάλυψη διαμήκων ράβδων υποστηλωμάτων


 
kwstas

Recommended Posts

στη βάση όμως των τοιχείων εφόσον γίνει μάτιση επιβάλεται αναμονή 100Φ...και πύκνωση των συνδετήρων στα 4Φmin όπως προείπαται, το οποίο μπορεί να είναι ανέκδοτο αλλά από την άλλη απαγορεύεται και η μάτιση στη κρίσιμη περιοχή(βάση) τοιχείων...κάτι το οποίο γίνεται όμως...

Link to comment
Share on other sites

στη βάση όμως των τοιχείων εφόσον γίνει μάτιση επιβάλεται αναμονή 100Φ...και πύκνωση των συνδετήρων στα 4Φmin όπως προείπαται, το οποίο μπορεί να είναι ανέκδοτο αλλά από την άλλη απαγορεύεται και η μάτιση στη κρίσιμη περιοχή(βάση) τοιχείων...κάτι το οποίο γίνεται όμως...

 

Σωστό, αλλά αναφέρεται στο κρίσιμο ύψος τοιχείου δηλ. σε συνήθη οικοδομή Η/6 έτσι για 18μ έχω 3μ, άρα όλο το ισόγειο. Ετσι σε όλο το ισόγειο απαγορεύεται η μάτιση ή αν κάνεις πύκνωση 4Φmin, πράγμα τουλάχιστον δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνει με αυτά που λες...απλά εγώ αναφερόμουν σε περίπτωση δυόροφων -τριόροφων(σύνηθες) με υπόγειο, όπου η στάθμη οροφής του υπογείου είναι η βάση του τοιχείου κι εκεί γίνεται σχεδόν πάντα από όσο έχω δει μάτιση, αν και η περίπτωση να μπουν μονοκόμματα τα σίδερα από το υπόγειο είναι δύσκολή διότι πρέπει να καλύψουν και το ισόγειο και η μάτιση να γίνει στον όροφο δεδομένου της μεγάλης αναμονής(a1=2 για μάτιση στη βάση τοιχείων) και της προυπόθεσης ότι για να θεωρείται ότι η μάτιση γίνεται σε άλλη θέση πρέπει η απόσταση των ματίσεων να είναι τουλάχιστον 1.5 φορά το μήκος υπερκάλυψης...δηλαδή με λίγα λόγια πρέπει να βάλεις μονοκόμματα περίπου 8.5m ράβδους οπλισμού, που έχει κατασκευαστικές δυσκολίες.

Link to comment
Share on other sites

Παράρτημα Β ΕΑΚ §Β.2.[3]

 

"Στις περιοχές πιθανών πλαστικών αρθρώσεων συνιστάται να μη γίνεται σύνδεση των διαμήκων ράβδων με παράθεση. Αυτό πρέπει να αποφεύγεται οπωσδήποτε στις βάσεις των τοιχωμάτων."

Link to comment
Share on other sites

Το τελικό αποτέλεσμα είναι ....πάλι l,b. Στην περίπτωση σου, 952.

 

Προφανώς ισχύει τόσο για αναμονές μελλοντικών ορόφων, όσο και για διακοπές σκυροδέτησης σε κάθε στάθμη.

 

Πιστεύω ότι είναι λάθος να τοποθετείται για μήκος υπερκάλυψης το μήκος αγκύρωσης, όπως έβγαλε ο παραπάνω τύπος. Έτσι δεν είναι σαν να έχουμε 2 ράβδους υπερκαλυπτόμενες κατά το μήκος αγκύρωσής τους? Άρα θεωρητικά στο μήκος 952mm δεν υπάρχει οπλισμός που λειτουργεί. Έχουμε την αγκύρωση του πάνω κ κάτω οπλισμού. Άποψή μου είναι η υπερκάλυψη να είναι πάντα 2 x μήκος αγκύρωσης, έτσι ώστε να υπάρχει πάντα ράβδος οπλισμού που να λειτουργεί. Δηλ. ό,τι έβγαλε κ ο Κώστας στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

@triumph

 

Οι αναμονες δεν ειναι αγκύρωση, ειναι παράθεση.

 

@Χάρης+mek

 

Στα σχόλια το λέει κάπως πιο συζητήσιμα. ok, λοιπόν για μένα δεν απαγορεύεται.

Link to comment
Share on other sites

@triumph

Οι αναμονες δεν ειναι αγκύρωση, ειναι παράθεση.

 

Δεν νομίζω ότι η παράθεση είναι κάτι διαφορετικό από τις αγκυρώσεις 2 ράβδων σε μήκος τέτοιο που εξασφαλίζεται ότι στην περιοχή αυτή λειτουργεί ο απαιτούμενος οπλισμός.

 

Όσο για τα περί κρισίμων περιοχών συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

η παράθεση εμπεριέχει την αγκυρωση αλλά δεν είναι μόνο η αγκύρωση της ράβδου αφού στο φινάλε από το lbnet βγαίνει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.