Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπερκάλυψη διαμήκων ράβδων υποστηλωμάτων


 
kwstas

Recommended Posts

για τη θεμελίωση δεν λέω, θα υποτροπιάσω, μιλήστε με γεωτεχνικούς να σας τα πουν, ακόμα και για την κοιτόστρωση πως πρέπει να γίνεται.

 

Ειπαμε οτι δεν έχουμε δει ακόμα αστοχία θεμελίωσης ή έχουμε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Για να μην πλατιάζω, ας μπω κατευθείαν στο ζουμί. Διάβασα σχεδόν όλες τις δημοσιέυσεις περί αγκυρώσεων, όπου έλυσα διάφορες απορίες μου και κατέληξα σε διάφορα συμπεράσματα, και μου παρέμεινε η απορία για αυτά τα 4Φ, όσων αφορά την απόσταση των συνδετήρων στην κρίσιμη περιοχή κπλ.

Βλέπω πως ο τρόπος που προτείνεται για να αποφύγει κανείς αυτό το απίστευτο 4Φ, είναι η αύξηση του μήκους αναμονών κατά 60εκ, ώστε να γίνει η μάτιση εκτός κρίσιμης περιοχής.

Ερωτώ: Την περίπτωση να υπάρχει τοίχος δίπλα στο υποστύλωμα την έχουμε εξετάσει; Σε αυτήν την περίπτωση, δεν είναι όλο το ύψος του στύλου κρίσιμο; Η μάτιση που θα γίνει; Ή μήπως πρέπει να τσακωνόμαστε και με τον αρχιτέκτονα, για να βάζει αρμούς μεταξύ τοίχου και στύλων;

Link to comment
Share on other sites

Τι συνίσταται στην περίπτωση προσθήκης καθ' ύψος με αναμονές του υπάρχοντος stal1 με μήκος αναμονής 35 εκ.;

Καταρχήν φαντάζομαι αξιοποιούμε την καμπύλη αγκύρωσης (φουρκέτα).

Σε περίπτωση που η καμπύλη αυτή είναι μικρής ακτίνας τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χρειάζομαι την συμβουλή σας...Σε πεδιλοδοκούς θεμελίωσης 30/120/40/150 με 8Φ16 σε διπλές στρώσεις άνω και κάτω στην δοκό πόσο υπολογίζεται το μήκος της υπερκάλυψης (έχουμε θλίψη επάνω και εφελκυσμό στον οπλισμό κάτω, αλλάζουν τα δεδομένα έτσι);

 

Σκέφτομαι να ρίξω "ντουλάπια" καθότι η όμορη ιδιοκτησία είναι πραγματικά στον αέρα (θεμελιολορίδα 50χ20 στην άδεια του '60). και θέλω να είμαι εξαιρετικά προσεκτικός στην εκσκαφή. Βέβαια το έδαφος δείχνει να είναι καλής ποιότητας, αλλά δεν είναι καιρός για αποζημιώσεις...Η θέση της υπερκάλυψης θεωρώ πως θα πρέπει να επιλεχθεί στο μέσο του ανοίγματος μεταξύ των υποστυλωμάτων ώστε να πέσουν στο ευνοϊκότερο σημείο αξονικών φορτίσεων δηλαδή στο ενδιάμεσο των υποστυλωμάτων, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πίνακας Sidenor που μπορείς να υπολογίσεις αναλυτικά την παράθεση οπλισμού ανάλογα τις θέσεις, περιοχές συνάφειας και το ποσοστό υπερκάλυψης.

 

http://www.sidenor.gr/Downloads.aspx?MenuTxtId=54&lang=GR

 

(αν δεν το βγάλει είναι εκεί που λέει Κάρτα Στοιχείων Όπλισης για το Μηχανικό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα ήθελα τη βοηθειά σας για το ποιο είναι τυπικά το μήκος αναμονών που πρέπει να αναφέρεται στα σχέδια της πολεοδομίας.Στα μήκη αναμονών που είχα στα σχέδια είχα υπολογίσει περίπου 70Φ + 60εκ. για να μην ματίσω στη βάση υποστυλωμάτων...

 

Ο υπάλληλος που έλεγξε τα στατικά μου είπε ότι είναι πολύ μεγάλα και πρέπει να τα αλλάξω.....

 

τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανονισμός για το πως υπολογίζονται οι αναμονές (και ΕΚΩΣ και EC).

Επίσης υπάρχει πίνακας DIN (από την γεφυροποιία) που δείχνει τα μήκη αναμονών.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...αυτά είχα υπολογίσει και εγώ από ΕΚΩΣ αλλά πρόσθεσα και τα 60 εκ.

θα δείξω τα ελάχιστα από κανονισμό και πιστεύω οκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.