Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπερκάλυψη διαμήκων ράβδων υποστηλωμάτων


 
kwstas

Recommended Posts

Δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες και δύσκολα θα βρεις πολλές πληροφορίες στα ελληνικά. Δεν υπάρχει ευρεία εφαρμογή στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυτό το θέμα, ποιες ράβδους θα χρησιμοποιήσουμε για τον υπολογισμό ροπής αντοχής του πόδα του άνω υποστυλώματος, όταν έχουμε αναμονές?

Τα λογισμικά απ΄ ότι καταλαβαίνω δεν αναγνωρίζουν αναμονές και χρησιμοποιούν τον οπλισμό του άνω υποστυλώματος. Δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιείται αυτός των αναμονών? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Adamtsi said:

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυτό το θέμα, ποιες ράβδους θα χρησιμοποιήσουμε για τον υπολογισμό ροπής αντοχής του πόδα του άνω υποστυλώματος, όταν έχουμε αναμονές?

Τα λογισμικά απ΄ ότι καταλαβαίνω δεν αναγνωρίζουν αναμονές και χρησιμοποιούν τον οπλισμό του άνω υποστυλώματος. Δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιείται αυτός των αναμονών? 

Υπαρχει ενα θεμα κατασκευης .Αν δεν αφηθουν  αναμονες αλλα τα σιδερα ειναι μονοκοματα τοτε τι κανεις ;(συνηθεις περιπτωσεις απο εναν οροφο στον επομενο ) ιδιως τωρα που παιζει πολυ η οικονομια του σιδηρου.

Κατα τη γνωμη μου για λογους ασφαλειας μην τα λαμβανεις υποψιν.

Link to comment
Share on other sites

Στον ικανοτικό τέμνουσας υποστυλώματος όμως είναι κατά της ασφαλείας να μην τα λάβεις υπόψιν, εάν αφηθούν. Το ερώτημα είναι, βάσει κανονισμού τι πρέπει να κάνουμε? Συνεισφέρουν στην ροπή αντοχής ή μου διαφεύγει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.