Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά GPS


maria_geo

Recommended Posts

Ο jcr190 παραπάνω δηλώνει "νέος μηχανικός (πολιτικός)" οπότε μάλλον δεν είναι φοιτητής. Προφανώς προσπαθεί να κάνει τα πρώτα του βήματα στην τοπογραφία. Πολύ καλά λοιπόν τον συμβουλεύτετε να αποκτήσει εμπειρία κοντά σε κάποιο τοπογράφο, όμως δεν είναι κακό να έχει το δικό του εξοπλισμό και να αρχίσει να κάνει κάποιες αποτυπώσεις από τώρα. Εξ' άλλου από τα λάθη μας μαθαίνουμε και μαθαίνουμε καλύτερα απ' ότι αν μας δώσουνε τη γνώση έτοιμη. Εμείς άλλωστε εδώ τι κάνουμε? Οποιαδήποτε απορία έχει μπορεί να αναζητήσει απαντήσεις εδώ μέσα.

 

JCR αν ασχοληθείς κυρίως σε μη-αστικά περιβάλλοντα (εκτός σχεδίου, μικρούς οικισμούς κλπ) ένα μονόσυχνο gps θα σου βγάλει το μεγαλύτερο ποσοστό της δουλειάς σου. Καλό θα ήταν να επιλέξεις ένα με δυνατότητα RTK, ώστε να μπορείς να κάνεις και χάραξη. Αν τώρα υπολογίζεις σε πολλές δουλειές εντός πόλης, θα σου χρειαστεί πολλές φορές ένας γεωδαιτικός σταθμός (total station). Καλώς ήρθες στα βάσανα... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διάβασα τα μηνύματα και τις αγωνίες του νέου συναδέλφου jcr190 και αισθάνομαι οτι πρέπει να ειπωθούν μερικά πράγματα.

Είμαστε ( όσοι είμαστε ) επαγγελματίες στο τομέα μας που σημαίνει οτι όταν αναλαμβάνουμε να κάνουμε μία δουλειά έχουμε πλήρη ευθύνη γι΄αυτήν έναντι του πελάτη.

Στην Ελλάδα δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο να ζητά ευθύνες ο πολίτης ( πελάτης ) από τον ειδικό στον οποίο απευθύνθηκε για να λύσει το πρόβλημά του.

Και επειδή τα πάντα λειτουργούν αμφίδρομα ( feedback ) οι ειδικοί φέρονται ανεύθυνα.

Το που έχει οδηγήσει αυτό είναι ορατό δια γυμνού οφθαλμού.

Η γνώμη μου είναι ότι όπως οι γιατροί ή οι δικηγόροι είναι υποχρεωμένοι να περάσουν μιά περίοδο "άσκησης" κοντά σε έμπειρους συναδέλφους τους, το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για μάς τους μηχανικούς. Σε άλλες χώρες αυτό θεωρείται δεδομένο.

Οι καιροί έχουν αλλάξει.

Η "ομπρέλλα" του ΤΕΕ έχει γεμίσει τρύπες....

Ας προσέξουν οι νέοι συνάδελφοι, που έχουν μπροστά τους την επαγγελματική ζωή, γιατί ο ανταγωνισμός προβλέπεται σκληρός και θα επιβιώσουν αυτοί που ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, δυο δέκτες l1+l2 (base & rover). Σου εξασφαλίζει κανείς ότι πάνω στο βουνό θα πιάνει το κινητό???? Και ακόμα καλύτερα να πάρεις και glonass. Μεγάλη η βελτίωση.

 

Φιλε strudel7878 ριξε μια ματια στο

http://www.civilshop.gr/index.php?productn=TD-CORS-NET&subprod=GPRS-TO-RADIO

 

εκει λεει πως εχε αναμεταδότη απο GSM σε radiolink

Κατι αντιστοιχο με τα repeater της Trimble Φαινετε καλή αντιμετώπηση του θεματος κάλυψη GSM Δεν εχω δει αλλου τετοια λύση....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα.επειδη ειμαι νεος μηχανικος κ ηδη εκανα μια ερευνα αγορας χρειαζομαι την βοηθεια σας..

κοιταω για gps με το οποιο να μπορω παιρνω μονος τις μετρησεις κ επειτα με αυτο να κανω την πασαλωση-χαραξη. χρειαζομαι διπλοσυχνο RTK?

ειδε κανεις το GRS1 της TOPCON? H συστηνετε καποιο αλλο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

TOPCON Hiper L1/L2/RTK ή TRIMBLE R7-R8???

 

θα ήθελα τη συμβουλή σας μιας και είμαι νέος...

απλά σύντομα θα αγοράσω εξοπλισμό και δεν θα ήθελα να κάνω λάθος αγορές...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πόσα μπορεί ο ΜΠΑΜΠΑΣ σου να διαθέσει!!

Υπάρχει διαφορά και στις δυνατότητες και στην αξία των μηχανημάτων αυτών!

Αν "αντέχεις" : R8

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται να ασχοληθείς μόνο με απλά τοπογραφικά πάρε το πιο φτηνό gps.

Αν πρόκειται να ασχοληθείς με μελέτες δημοσίου τότε πάρε το R8 οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχουν καμία διαφορά τα 2 όργανα στο αποτέλεσμα; Δηλαδή για μελέτες για δημόσιο τί παραπάνω σε ακρίβεια σου προσφέρει ένα όργανο 30Κ σε σχέση με ένα που έχει τη μισή τιμή σχεδόν; Galileo και L2C δεν υπάρχουν. Μετρήσεις εντός σχεδίου δεν μπορείς να κάνεις με κανένα δέκτη οπότε αξίζει η hight end σειρά οποιασδήποτε εταιρείας;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι η ακρίβεια αλλά η αξιοπιστία, η ταχύτητα ανάκτησης fixed λύσης, το να έχεις fixed λύση σε δύσκολες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς τα λεφτά δεν θα τα διαθέσει ο ΜΠΑΜΠΑΣ...

 

και πάμε:

 

έχω δουλέψει το R8 σε έναν τοπογράφο που δούλευα και μου φάνηκε πολύ χρήσιμο ακόμα και στα απλά τοπογραφικά, αφού ο χρόνος εργασίας περιορίζεται στο ελάχιστο...

 

θα δουλέψω επαρχία (Θεσσαλία) οπότε δεν θα έχω πρόβλημα στο αν θα μπορώ να μετρήσω με gps...

 

απλά ρωτάω αν έχει διαφορά το ένα από το άλλο και ποια είναι, αφού στην τιμή βρίσκω 4000 ευρώ διαφορά...

 

το topcon το έχει δουλέψει κανένας??

 

αυτό που ζητάω εγώ είναι να μπορώ να στήνω τη βάση και να συνδέομαι με hepos για απευθείας εξάρτηση στη στάση μου και μετά να κάνω rtk και να κάνω την αποτύπωσή μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.