Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά GPS


maria_geo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φαντάζομαι όχι τις ίδιες, αλλά σίγουρα σε περιοχές με καλό σήμα κινητής τηλεφωνίας θα τις προσεγγίζει. Ίσως κάποιος συνάδελφος, που δουλεύει με HEPOS, θα μπορούσε να μας διαφωτίσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους..

ειμαι νεος μηχανικος(πολιτικος) και ενδιαφερομαι να αγορασω gps για αποτυπωση οικοπεδων (χωραφια, επιφανειες σε πολεις κτλπ)

το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι καθολου σχετικος...( δεν ντρεπομαι να το πω-το πτυχιο το πηρα πριν απο λιγους μηνες κ για τις ελαχιστες γνωσεις περι τοπογραφικων εχω κ εγω ευθυνη..) αλλα εχω πολυ ορεξη για αυτη την δουλεια και δεν εχω προς το παρον καποια αλλη επιλογη ετσι ωστε να εχω εισοδημα. μου εχουν προτεινει αρκετοι γνωστοι να αποτυπωσω καποια οικοπεδα τους και χωραφια.

 

 

τι μου προτεινετε - πχ. που μπορω να μαθω τι μηχανηματα υπαρχουν κ τι κανει το καθενα- και που μπορω να διαβασω καπου που να εξηγει την καθε λειτουργια? ειμαι διατεθιμενος να δωσω αρκετα χρηματα για να παρω ενα καλο μηχανημα αλλα δεν δε ξερω απο που να αρχισω,τι να προσεξω.. (οι αποπαιτησεις των μηχανηματων αυτων οσον αφορα τον ηλ.υπολογιστη που θα τον συνδεσω ειναι πολυ μεγαλες? ενα pc διπυρηνο στα 2 ghz με 4 GB ram και καρτα γραφικων 512 ειναι οκ?) συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησω.. αν εχετε υποψη σας καποιο αρθρο-εισαγωγη για τα μηχανηματα αποτυπωσης μεσω δορυφορου πειτε μου..

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για gps, αν ψάξεις λίγο στον "Τοπογραφικό εξοπλισμό" θα δεις απόψεις για μονόσυχνα, διπλόσυχνα καθώς και τιμές κλπ. Σχετικά με την ερώτησή σου για τον Η/Υ θεωρώ ότι είναι υπεραρκετός. Εφόσον δουλεύεις ήδη σε αυτόν (υποθέτω) κάποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα τι πρόβλημα να έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το gps που σκέφτεσαι να αγοράσεις θα σου χρησιμέψει πολύ λίγο μέσα σε οικισμούς αφού για να λάβουν σήμα από τους δορυφόρους χρειάζεται ορατότητα που συνήθως την κρύβουν τα κτήρια μέσα στις πόλεις. Οπότε χρειάζεσαι πρώτα απ΄ολα total station.

 

Πάντως, αφού έχεις όπως λες ελαχιστες γνωσεις περι τοπογραφικων, εγώ στη θέση σου θα συνεργαζόμουνα για αρχή με κάποιον τοπογράφο (θα πήγαινα και για μετρήσεις μαζί του), ώστε να αποκτήσω κάποια εμπειρία πάνω στο αντικείμενο, και θα άφηνα την αγορά οργάνου για αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

ενας γνωστος μου, αποτυπωσε καποια χωραφια (στις περιοχες που μου εχουν προτεινει) χρησιμοποιωντας το μηχανημα κ ενας δικος ειχε παει σε ενα σταθερο σημειο που εχει ο ορισει ο στρατός. αυτο ειναι total station? αυτο το εκανε επειδη δε θα εβρισκε απ'ευθειας σημα?

δυστυχως δεν εχω καποιον ανθρωπο να συνεργαστω σε τοπογραφικα θεματα κ προσπαθω να μαθω πως λειτουργουν απο μονος μου.. υπαρχει καποιο περιοδικο ή αρθρο για να μαθω πρωτα τα βασικα?

Link to comment
Share on other sites

@ jcr190

επειδή καταλαβαίνω ότι δεν έχεις και πολύ εμπειρία επιγραμματικά σου λέω:

1. διάβασε ότι βιβλίο έχεις περί τοπογραφίας και γεωδαισίας (προς θεού όχι άρθρο σε περιοδικό)

δεν υπάρχουν αυτά τα πράγματα

2. συνεργάσου με ένα τοπογραφο για αρκετό καιρό σε αποτυπώσεις ακόμη και ως βοηθός ή στοχοφόρος είναι πολύ μεγάλη εμπειρία αυτό

3. τα όργανα θα τα μάθεις σιγά-σιγά αν κάνεις τα 2 παραπάνω

4. διάβασε πολύ νομοθεσία γιατί είναι πολύ σημαντικό

 

τέλος μετά από πολύ καιρό αν νοιώσεις ότι έφτασες σε ικανοποιητικό σημείο

ασχολήσου με το αντικείμενο και αγόρασε και τον εξοπλισμό που θες

 

αν δεις ότι δεν έχεις τον χρόνο να βρεις για να εντρυφήσεις στο θέμα παράτα το και

ασχολήσου καθαρά με θέματα πολιτικού μηχανικού

Link to comment
Share on other sites

O jcr190 αν δεν κάνω λάθος είναι φοιτητής (γράψε τη σχολή σου ή την ιδιότητά σου όπως ζητάνε οι διαχειριστές) οπότε μάλλον το ενδιαφέρον του είναι ακαδημαϊκό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.