Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποια η γνώμη σας για το TOPCON GRS-1 GNSS ?


manolispap

Recommended Posts

να ρωτήσω εγώ κάτι λίγο άσχετο?

αν και δουλεύω λίγο gps οι γνώσεις μου είναι λίγες μου

για να δουλέψεις με glonass εκτός από το software που πρέπει να πληρώσεις για να

έχει ο δέκτης πρέπει να πληρώσεις και συνδρομή κάπου?

ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει συνδρομή για glonass, αν εννοείς τους Ρώσους.

 

Αν η εταιρεία που πουλάει τους δέκτες ζητάει νταβατζιλίκι κάθε χρόνο για να ενεργοποιεί τη δυνατότητα στο δέκτη είναι άλλο καπέλο.

Link to comment
Share on other sites

ναι kasvan αυτό ρωτάω πως μπορεί δηλ κάθε εταιρεία να εμπορεύεται κατι ξένο?

δεν ζητάνε όλες οι εταιρείες συνδρομή για glonass?

Link to comment
Share on other sites

Η χρέωση του GLONASS είναι καθαρά θέμα της εκάστοτε εταιρείας. Κάθε εταιρεία ακολουθεί τη δικιά της πολιτική. Οι περισσότερες το χρεώνουν αλλά μερικές το δίνουν δωρεάν (π.χ. Sokkia). Από όσο ξέρω η χρέωση γίνεται μία φορά και δεν υπάρχει συνδρομή από εκεί και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως το glonass εκτιμώ πως αξίζει τον κόπο να το έχεις στο σύστημα σου. χαρά στον dealer που ξεστόκαρε τις παλιατζούρες και δεν έχουμε glonass στο hepos....

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει πραγματικά.

Σε ανοικτό ορίζοντα ποτέ δεν πέφτεις κάτω από 8 δορυφόρους (έχω μετρήσει και με 14) και σε πολύ δύσκολες περιοχές (ακόμη και εντός μικρών οικισμών) με σωστό προγραμματισμό δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχή θα ήθελα να ζητησω συγνώμη για την αποχή μου (Tellas βλεπετε...)και να σας ευχαριστησω πολυ για τις απαντησεις σας.

Προσφορα δεν εχω παρει ακομα, αλλα απο οτι καταλαβαινω δεν αξιζει...Τα 30 εκ ειναι πολλα για τοπογραφικό διαγραμμα και η αναβαθμιση πολυ ακριβη για την τσεπη μου.Με βλεπω να πηγαινω σε λυση ταχυμετρου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα μια διευκρίνιση για το συγκεκριμένο gps .Είμαι δασολόγος και θέλω να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό μου με το συγκεκριμένο . Δουλεύω σε εργοληπτική εταιρία . Για χάραξη χρησιμοποιώ total station της ίδιας εταιρίας, gpt 3100n και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Θέλω να το χρησιμοποίσω κυρίως για post processing και όχι RTK.διάβασα όμως οτι κάνει και για χειριστήριο σε περίπτωση αναβάθμισης.Από μόνο του αξίζει για post processing?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

τελικά εχει δουλέψει κανεις το

TOPCON GRS-1 L1/L2/RTK NETWORK, Rover Complete

να μας πή πως ειναι στην πραξη?ευχρηστία,ακρίβεια,δυσκολες περιοχες και συνθήκες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.