Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά νέου υπολογιστή για Autodesk 3ds Max


Γιάννης Β

Recommended Posts

Σε μηχάνημα με Intel Core i5 655K (s1156, 3,2 GHz), 3GB Μνήμη σε Win7 32bit, το άνοιγμα του AutoCAD Architecture γίνεται σε ένα λεπτό. Περιμένω αρκετή ώρα δηλαδή.

Το επόμενο μηχάνημα μου θα έχει Xenon επί 2 για να δουλεύω ανθρώπινα.

 

Στο δικό μου που δοκίμασα το Civil 3D 2011 ανοίγει σε 30 sec.

Σύνθεση: AMD Phenom II X4 B50, 4GB RAM (dual channel), win7x64. Νομίζω ότι το βασικότερο ρόλο κατέχουν τα 64bit windows και μετά ο επεξεργαστής. Άλλωστε οι core i3, core i5 αντικαταστάτες των core2duo είναι και φυσικά αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις τo IGP που έχουν μόνο ο ι5 700 αξίζει για αγορά.

 

@JTB όπως και να έχει η συνάδελφος θέλει χαμηλού προϋπολογισμού μηχάνημα. Νομίζω με 1030 ευρώ μια χαρά είναι και ο 6πύρηνος της AMD παρέα με μια ΑΤΙ 5570 (ή αντίστοιχη NVIDIA). Βέβαια δεν ξέρω αν θα άξιζε να αγοράσει 2 κάρτες για crossfire/sli. Θα δουλέψει στο render ο συνδυασμός ή είναι μόνο για παιχνίδια;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, i5, i7 τετραπύρηνοι και πάνω, τουλάχιστον.

Το tripple channel απλά θέλει πολλά λεφτά, οπότε 1156.

Και φυσικά Win7 64bit

Link to comment
Share on other sites

Για να ανοιγουν γρηγορα τα προγραμματα δε χρειαζεται να εχετε 10 δεκαεξαπυρηνους επεξεργαστες σε σειρα ουτε 32 ΤΒ μνημη και οθονη 127 ιντσων.

Γρηγορο ΔΙΣΚΟ θελετε και μαλιστα SSD. Εγω με τρεις ραπτορες σε RAID 0 και παλι ''αργει'' να ανοιξει το ΜΑΧ.

Το καθε υλικο του υπολογιστη χρειαζεται για μια δουλεια καθε φορα. Για το ΜΑΧ εκτος απο ψιλοκαλη καρτα γραφικων (ΟΧΙ επαγγελματικη γιατι ειναι δυσαναλογα ακριβες με αυτα που προσφερουν) θελει επεξεργαστες για να ''ρενταρει'' ανθρωπινα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα αργεί να ανοίξει λόγω του σκληρού είναι ο ένας λόγος. Όμως το θέμα είναι να ξέρουμε, όπως λες και εσύ, την δουλειά για την οποία προορίζεται ο κάθε επεξεργαστής. Συγγνώμη αλλά από όλη την σειρά των i3,i5,i7 μόνο ο i5 7xx και οι i7 είναι για επαγγελματικές λύσεις. Οι υπόλοιποι προορίζονται για φθηνούς υπολογιστές μιας και λόγω του ενσωματωμένου chip γραφικών που έχουν υποτίθεται ότι ο χρήστης δεν θα χρειαστεί κάρτα γραφικών.

 

Οπότε καταλήγουμε σε αυτό που σωστά λες στο τέλος ότι τα προγράμματα δηλαδή στυλ AutoCAD και 3dsMAX ευννοούνται από τους πολλούς πυρήνες. Εννοείται ότι ακόμα καλύτερα θα ήταν η αγορά ενός i7 (λόγω του HyperThreading) αλλά παραείναι ακριβός.

Link to comment
Share on other sites

Σε μηχάνημα με Intel Core i5 655K (s1156, 3,2 GHz), 3GB Μνήμη σε Win7 32bit, το άνοιγμα του AutoCAD Architecture γίνεται σε ένα λεπτό. Περιμένω αρκετή ώρα δηλαδή.

Το επόμενο μηχάνημα μου θα έχει Xenon επί 2 για να δουλεύω ανθρώπινα.

 

Βάλε 64bit windows, 6GB μνήμη και SSD. Θα δεις διαφορά.

Ο SSD επιταχύνει το φόρτωμα και τα 6GB προσφέρουν καλύτερη απόκριση κατά την χρήση. Χωρίς 64bit windows δεν μπορείς να αξιοποιήσεις πάνω από 4GB μνήμη. Για την ακρίβεια τα windows θα βλέπουν 4GB μείον την μνήμη της VGA.

 

sdim σωστή η πρότασή σου αλλά με προϋπολογισμό 1000 ευρώ (για όλο τον υπολογιστή) η FireGL είναι εκτός πραγματικότητας, όπως και η quadro. 426 ευρώ έχει η FireGL. Ποιό φθηνά θα της βγει το crossfire(2 κάρτες γραφικών σε παράλληλη επεξεργασία) παρά η Fire. Όπως είπες άλλωστε το τελικό render το κάνει ο επεξεργαστής, οπότε...

 

Υπάρχουν quadro και firepro με λιγότερα από 100€ καινούργιες.

Το crossfire δεν προσφέρει τίποτα στο 3D studio max.

 

Στα XP είχαν βγει παλιότερα πειραγμένοι Drivers που ξεκλειδωνανε τις nforce και τις κάνανε quadro και τις Radeon τις κάνανε firegl. Δυστυχώς το μάθανε οι εταιρείες και πλέον δεν γίνεται , αλλά αν βρεις μια 3870 και έχις XP την μετατρέπεις άνετα σε FireGL.

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι βασικά μετά είδα ότι υπάρχουν και τόσο φθηνές quadro και firepro.

2) Για τους SSD νομίζω ότι είναι ακόμα νωρίς για την μετάβαση. Είναι νέα τεχνολογία και ακόμα πάσχει από παιδικές ασθένειες. Άσε που αν σου μείνει ο SSD στο χέρι χάνεις και όλα τα δεδομένα που περιέχει.

3) Από την προσωπική μου εμπειρία και μόνο έχω να πω ότι μετά την μετάβαση από τον core2duo E7300 στον PhenomII X4 κατάλαβα το bottleneck του RAID με HDD. Άσχετα βέβαια που στα benchmarks βλέπω 180/180 MB/sec sequential read/write.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

θέλω να αγοράσω υπολογιστή για autocad2011, 3ds max, archicad, επειδή δεν γνωρίζω πολλά από επεξεργαστές κ.λ.π μου πρότειναν:

1. Επεξεργαστή intel core i5-760

2. Μητρική Gigabyte GA-P55-UD3L ( socket 1156)

3. Μνήμη 4GB DDR3 1333MHz ( 2x2 GB) kingston

4. Δίσκο Seagate 500GB sata2 ( buffer 16MB, 7200)

5. Κάρτα γραφικών ASUS NVIDIA 430GT, 1024MB

6. Case VERO STATION-2 ATX, BLACK

7. Τροφοδοτικο : ALLIED TECH 600 W

 

τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλός ο επεξεργαστής που προτείνουν αλλά οδεύει προς κατάργηση το συγκεκριμένο socket (1156). Το κακό είναι ότι και ο αντικαταστάτης του (socket 1155) έχει πρόβλημα οπότε ίσως να είναι καλύτερα να περιμένεις λίγο. Από την άλλη στα ίδια λεφτά περίπου υπάρχουν και εξαπύρηνοι της AMD (phenom II X6). Τέλος θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιο επώνυμο τροφοδοτικό (chieftec, silverstone κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Το ότι οδεύει προς κατάργηση δεν είναι κακό, εξάλλου κάθε χρόνο τα socket αλλάζουν.

Το καλό είναι ότι για αυτό το "παλιό" socket μπορει να πάρει μητρική υπερξοπλισμένη σε προσιτή τιμή.

Μπορεί να βάλει και i7 (οκταπύτηνο) αν τον παίρνει οικονομικά, και το σπουδαιότερο μνήμη, τουλάχιστον 6 μέχρι 8GB.

 

Α, και η μητρική σου δεν εχει USB 3.0

Εγώ έχω αυτή http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=GcRyQQyzUldWVI52

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζουν καθε χρονο τα σοκετ....τωρα το παρακανε η Ιντελ και αλλη μια φορα με το 423 σε 478.

Καλο ειναι γιατι παιρνεις μητρικη με πολλα εξτρα σε νορμαλ τιμη αλλα κακο γιατι παντρευεσαι τη τρεχουσα τεχνολογια.

Προτεινω εκτος του 500αρι δισκου εναν 60αρι δισκο SSD για λειτουργικο και προγραμματα.

 

Επειδη ακομα δεν ξερουμε τι θα κανει η Ιντελ με το sandy bridge, περιμενε τις εξελιξεις ή πηγαινε σε AMD.

 

Λιγο καλυτερο τροφοδοτικο το χρειαζεσαι + καποια καλυτερη καρτα γραφικων. Οχι υπερβολες αλλα οι επιπεδου 5850 ή 460/470 ειναι προτιμοτερες για overall χρηση και αρκετα οικονομικες σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.