Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά νέου υπολογιστή για Autodesk 3ds Max


Γιάννης Β

Recommended Posts

Eννοούσα περί μάρκετινγκ. Συσκευές που όμορφα πλασσάρει σε τιμές εξωφρενικές για αυτό που προσφέρουν (όχι φυσικά πάντα).

Μπορείς να ξεκινήσεις απο iphone,ipad/2 συναφείς συσκευές, ακόμη και τους Η/Υ της.

Διότι, στα Apple πληρώνεις πολλές φορές ένα σύνολο κατασκευής και οχι μονο έναν υπολογιστή.

Δηλαδή πληρώνεις design,μικρό μέγεθος κτλ.

Κατ'εμέ θα επέλεγα apple την εποχή που είχαν τους macintosh επεξεργαστές,τότε που ήταν πραγματικά ισάξιοι σε ισχύ με τους xeon των "κοινών" σέρβερς.

Κατά τα άλλα, ευτυχώς που υπάρχουν μηχανικοί/γιατροί/δικηγόροι που έχουν να πετάξουν μπόλικα χρήματα,συνήθως για μούρη για να ομορφαίνουν τα γραφεία τους.

Ακούγομαι απόλυτος,αλλά δεν είμαι, απλώς απο την εμπειρία μου είναι πάμπολλες αυτές οι περιπτώσεις.

Στο θέμα του φίλου, θα του πρότεινα το εξής:

 

th_Untitled-1-4.jpg

 

Πρόκειται για ένα ισχυρότατο μηχάνημα σε όλους τους τομείς.

Νέος επεξεργαστής, πραγματικά ισχυρός σε σχέση με τον ανταγωνισμό.(τουλάχιστο μεχρι την έλευση των bulldozers)

Μητρική μια τυπική,όχι πως της λείπει και κάτι.

Μνήμη 8GB,δε χρειάζεσαι γρηγορότερη,κι αυτή υπερβολή είναι.Εβαλα 2Χ4096 dimms, οποτε αν θες στο μέλλον να προσθέσεις άλλα τόσα.

Δίσκοι έναν SSD για λειτουργικό και προγράμματα.120GB δεν είναι πολλά, μιας και είναι περίπου 110πραγματικά με win 7 64bit και autocad's,3dmax, paging file έχεις έυκολα 40+ GB.

Εναν 2ΤΒ δίσκο για τα δεδομένα σου.

Κουτί ένα απλό, αν έχεις χρήματα πήγαινε σε κάτι καλύτερο.

Τροφοδοτικό,ισχυρό επίσης, με 7 χρόνια εγγύηση, αφθονα αμπερ ανα κανάλι και όλες τις δυνατές προστασίες.Αθάνατα.

Κάρτα γραφικών άφησα αυτή που έβαλες,μιας και δε γνωρίζω αν χρειάζεσαι κάτι καλύτερο ή χειρότερο.

Προσθέτεις και το κόστος ενός λειτουργικου 7 64bit (οχι ultimate,τζαμπα χρήματα) και είσαι ετοιμος.

Αυτά απο μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στους υπολογιστές όμως ''θερίζει'' στα benchmarks.

Δεν είναι μόνο ''μούρη''.

Μπορεί μεμονωμένα τα στοιχεία να μην είναι κορυφή αλλά στις μετρήσεις τα σπάει.

Link to comment
Share on other sites

Παρέθεσε μου σε παρακαλώ κάποια στοιχεία γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο πως γίνεται να έχει πλεον τα σωθικά ενός κοινού Η/Υ και να είναι γρηγορότεροι απο αυτόν.

Διότι πλέον οι apple έχουν "μπασταρδευτεί", με επεξ. Ι5/Ι7 που ίδιοι μπαίνουν στους desktop, κάρτες γραφικών nvidia, που ίδιες μπαίνουν στους desktop και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με οθόνη 24'' βγαίνει στα 2100 μαζί με Φ.Π.Α

Πρέπει να ταλλάξω μητική?

 

Για 3D προορίζεται

 

Φίλε μου,ποιά 24ρα έβαλες και ανεβηκες +1000ε απο την τιμή που σου έβγαλα;

 

Εκτός κι αν μιλάμε για κάτι άλλο και έχω χάσει επεισόδιο.

 

Οθόνη προτείνω αυτή: http://www.msystems.gr/index.php?category=2323&product=9507

 

Oπότε με 1600-1700ε παίρνεις ένα τρομερό μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Aσφαλώς... Η δύναμη της συνήθειας με τα ηλεκτρονικά μαγαζιά,πάντα τελικές τιμές.

 

Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση,σου στέλνω αν θες με πμ το λινκ να δείς τα ανταλλακτικά επακριβώς και να το ψάξεις οπου τα βρείς φθηνότερα.

Αν στο στήσει φίλος/γνωστός σου είσαι οκ, αν στο στήσει το μαγαζί υπολόγιζε κάνα 50ρικο ακόμη.

Γενικά είναι μύθος πλέον πως ένας κορυφαίος Η/Υ είναι ακριβός...Πλέον με 1700ε όπως είδες παίρνεις ένα σύνολο α π ί σ τ ε υ τ ο.

Κάποτε,οχι πολύ παλιά με 500.000δρχ ήτοι 1500 έπαιρνες ένα σχετικά καλό.

 

Υ.Γ. αν και στο πιο πάνω σύστημα που ανέφερα,θα έκανα μια αλλαγή στη μητρική με Gigabyte.Δυστυχώς παρόλο που έτυχε να έχω Asus τώρα,μια ζωή εμπιστευόμουν Gigabyte χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη καλοσύνη μου το στέλνεις; Επειδή ασχολούμαι με network rendering και MAX, REVIT, MAXWELL με ενδιαφέρει πολύ για ενδεχόμενη αναβάθμιση.

 

ASUS & GIGABYTE έχω κι εγώ συνεχώς, χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου το στείλεις! Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Σίγουρα θα μου το στήσει κάποιος ειδικός γιατί εγώ δεν γνωρίζω καλά.

 

Το μηχάνημα που περιέγραψα μου το πρότεινε κατάστημα Η/Υ, απλά ανέφερα ότι το χρειάζομαι για 3d , καλό επεξεργαστή, μεγάλη μνήμη και καλή κάρτα γραφικών

Link to comment
Share on other sites

@JTB πες μου λίγο τί σύστημα έχεις τώρα.

 

Κύριοι τα πμ στάλθηκαν.

 

Φίλε cpt1, με το σύστημα που σου πρότεινε το κατάστημα αυτό, είναι ένας καλός λόγος να τους διαγράψεις...

Διότι δεν μπορεί τη σημερινή εποχή να σε οδηγεί προς το socket και τον επεξ. αυτό που βάλανε.

Προφανώς θα θέλαν να ξεφορτωθούν κάποιο στοκ,δε ξέρω.

 

Στο μηχάνημα που σου "έστησα" αν θές μπορείς να πάρεις χαμηλοτέρων δυνατοτήτων μνήμες (δε θα καταλάβεις διαφορές) και ίσως λίγο καλύτερη μητρική/με τον ένα κλικ δυνατότερο επεξεργαστή.

Το καλό με αυτούς τους επεξεργαστές είναι πως υπερχρονίζονται μόνοι τους για να αποδίδουν περισσότερο.

Φυσικά αν θές τους βάζεις κι εσύ "χέρι".

Πάντως αν οικονομικά αντέχεις μπορείς να βελτιώσεις κάποια σημεία.

Αλλά όλα είναι υποκειμενικά του τι θεωρεί ο καθείς δυνατό και τί όχι.

 

Υ.Γ. σου τονίζω, Win7 64bit (γνήσια σου προτείνω για πολλους λογους) για να "δουλέψεις" βαριά προγράμματα ε ύ κ ο λ α.

Y.Γ.2, να σημειώσω επίσης,πως και σε I7 950 αν πάς, πάλι θα έχεις ένα θηριώδες σύστημα, απλώς σου δένει τα χέρια σε μελλοντική αναβάθμιση,απτη στιγμή που βγήκαν οι sandy bridge.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.