Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά νέου υπολογιστή για Autodesk 3ds Max


Γιάννης Β

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Ζητώ συγγνώμη για την "ανάσυρση" του θέματος, Παίρνω το θάρρος να γίνω κουραστικός αφού πιστεύω ότι το θέμα είναι πάντα επίκαιρο.

 

Το προφίλ μου:Δουλεύω το πακέτο max-Vray-photoshop (προφανώς acad) εδώ και μερικά χρόνια, φτάνοντας -πιστεύω- σε ένα επίπεδο άνω του μετρίου. Για διαφόρους λόγους αποφάσισα να "αναβαθμιστώ".Ο "γεράκος" μου όμως είναι ήδη 4 ετών, μιλάει xp και ναι μεν κάνει την δουλειά του, δεν με "βοηθά" όμως να πάω "παραπέρα".

 

Τι θέλω: Ως "παραπέρα" δεν αναφέρομαι σε animation (θα καταλάβετε από μπάτζετ ότι όσο και να το θέλω δεν φτάνω ως εκεί), Θέλω να μειώσω τον χρόνο render, να μπορώ άφοβα να δουλεύω εικόνες μεγάλων αναλύσεων και να ξεπεράσω όσο γίνεται τα 2-3 εκ. πολύγωνα. Με λίγες κουβέντες τα renders μου παίρνουν περισσότερη ώρα απ' ότι η υπόλοιπη διαδικασία.

 

Που κατευθύνομαι:Έλα ντε? Ναι μεν δουλεύω τα προαναφερθέντα, αλλά δεν έχω πλήρη ιδέα του τι συμβαίνει "εκεί μέσα" και του τι παίζει σήμερα. Εν αρχή σκέφτομαι να στραφώ σε workstation αυτή τη φορά. Δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο παρά να ανοίγει το σύστημα, να φορτώνω τα προγράμματα μου και να δουλεύω...ούτε μουσικές, ούτε παιχνίδια, ούτε "φατσοβιβλία" και τα συναφή....RENDER&ΓΡΗΓΟΡΑ!!!

 

Τι διαθέτω:Εκεί που όλοι πονάμε...2000euros (ίσως και κάτι παραπάνω αν "λέει") είναι το μπάτζετ μου. Αναγνωρίζω ότι το σύστημα σε αυτά τα ποσά θα είναι μικρομεσαίο, αλλά...

 

Σας ζάλισα ε???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2-3 εκατομμύρια πολύγωνα....εννοώ των αριθμό των πολυγώνων που υπάρχουν στην εκάστοτε σκηνή....αν έχεις για παράδειγμα μόνο έναν κύβο τότε έχεις 6 πολύγωνα κ.ο.κ ;)

 

Στην παρούσα κατάσταση πάνω από το 1.5 εκ(χοντρικα) αντιμετωπίζω διαφόρων ειδών προβλήματα (τόσο όσο το δουλεύω-τρώει κολλήματα, με "πετάει", όσο και στα renders)...

Edited by NikoSokiN LxIx
Link to comment
Share on other sites

1024x768 ή 2048x1536 ανάλογα με τις απαιτήσεις....

Έχω φρίξει με το θέμα hardware...το τι ακριβώς κάνει το κάθε τι, το πως συνδυάζονται μεταξύ τους....μπορεί να το δουλεύω χρόνια, αλλά μόνο σε ανάλογες φάσεις "μπλέκομαι" με τέτοια ζητήματα και συνειδητοποιώ πόσο δεν με κόβει.... :sad:

Edited by NikoSokiN LxIx
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα Win7 με τουλάχιστον 8GB ram για αρχή, είναι μονόδρομος.

 

Επίσης θα σου πρότεινα 2 οθόνες αν δεν έχεις, θα νιώσεις άλλος άνθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

βεβαιωσου το πακετο που δουλευεις αν χρησιμοποιει για rendering το GPU ή το CPU και αντιστοιχα ριξε το βαρος εκει.

(νομιζω το Vray παιζει με GPU, αλλα και παλι τσεκαρε τα)

 

στη θεση σου θα κοιταγα σε φορουμ του εξωτερικου πιο εξειδικευμενο για rendering

 

edit. νομιζω παντως οτι η λυση workstation θα σε οδηγησει σε πιο ακριβο πακετο... και ισως χωρις να ειναι και η καλυτερη για σενα

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

1024x768 ή 2048x1536 ανάλογα με τις απαιτήσεις....

Έχω φρίξει με το θέμα hardware...το τι ακριβώς κάνει το κάθε τι, το πως συνδυάζονται μεταξύ τους....μπορεί να το δουλεύω χρόνια, αλλά μόνο σε ανάλογες φάσεις "μπλέκομαι" με τέτοια ζητήματα και συνειδητοποιώ πόσο δεν με κόβει.... :sad:

 

Επρεπε ηδη να εχεις παει σε MAC, αδικα ταλαιπωρεισαι....

Αν παρολαυτα παραμεινεις σε συμβατο υπολογιστη η καλυτερη συνθεση ειναι 4χ4Gb μνημη Ram στα 1600 mhz τουλαχιστον και για σκληρους εναν SSD 30gb τουλαχιστον για το λειτουργικο και τα βασικα προγραμματα και ενα δευτερο 500gb+ για backup και ολα τα υπολοιπα(Υπαρχει και raid 0 λειτουργια για τους σκληρους αλλα δε θα στο προτεινα). Για καρτα γραφικων θα πας σε οσο πιο ''γρηγορο'' ρολοι αναλογα ποσα χρηματα θελεις να διαθεσεις. Αυτα τα 3 ειναι κατα κυριο λογο αυτα που εχουν σημασια στο ρενταρισμα...

Link to comment
Share on other sites

mac??????

 

θελει τουλαχιστον τα 2πλασια λεφτα για να κανει οτι κανει ενα PC dedicated σε rendering.

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.