Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκλογές


Evan

Recommended Posts

και στους άλλους η συσπείρωση (πλη ΚΚΕ - μπετόν αρμέ) θεωρητική ειναι, γιατί μπροστα στο να χάσουν οι μεν και να βρουν οι δε την κουττάλα, έχουμε σιγη ασυρμάτου.

 

5ΟΚΤ στον ηττημένο να δεις τι θα γίνει. θυμηθείτε όλες τις αλλες φορές

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοιτάξτε αν θέλετε παραδείγματα ομάδων ατόμων που δεν μπορούν να συνεννοηθούν θα βρούμε πολλά. Μην πάτε μακριά, δείτε πόσες οικογένειες όπου έχουμε "συνεργασία" δύο μόνο προσώπων δεν τα βρίσκουν και διαλύονται. Δείτε πόσες εταιρείες ακόμα και ΟΕ δύο ή τριών ατόμων δεν προχώρησαν.

Αν όμως όλοι το έβλεπαν έτσι τότε ο καθένας θα πορεύονταν μόνος του και στην προσωπική του ζωή και στην επαγγελματική. Δεν είναι όμως έτσι. Όταν ξεκινά μια συνεργασία, όποια μορφή και να έχει πρέπει να έχει ένα ελάχιστο κοινών στόχων. Αν τώρα οι στόχοι είναι κοινοί τότε βλέπουμε αν ο δρόμος προς την επίτευξη αυτών συμπίπτει. Εφόσον ισχύουν αυτά και μόνο τότε μπορούν οι συνεταίροι να συμπράξουν σ' ένα κοινό σχήμα που θα εξυπηρετήσει και τους δυο. Αυτό είτε πρόκειται για ένα ανδρόγυνο, είτε για κάποιους επαγγελματίες είτε ακόμα και για κόμματα ολόκληρα.

 

Εσείς πιστεύετε ότι δεν υπάρχουν μεταξύ των κομμάτων συγγένειες όσο αφορά τους στόχους και την προσδιοριζόμενη πορεία προς επίτευξη αυτών; Προσωπικά δεν βλέπω να απέχει τόσο πολύ πχ το ΛΑΟΣ από τη ΝΔ, ο ΣΥΡΙΖΑ από το ΠΑΣΟΚ (τουλάχιστον το αριστερό τμήμα αυτού) ή ακόμα και η ΝΔ από το ΠΑΣΟΚ (δεξιό τμήμα αυτού). Το ΚΚΕ όντως είναι ξεχωριστή περίπτωση διότι απλά θέτει ξεχωριστή πορεία.

 

Η οικουμενική δεν είχε στόχο τη διακυβέρνηση της χώρας. Η ΝΔ περίμενε να ρθει η ώρα να κυβερνήσει μόνη της γιατί της το επέτρεπε το εκλογικό σύστημα και το ήθελε η πλειοψηφία του λαού. Δεν είχε κανένα μα κανένα λόγο να συνεργαστεί.

 

Η απλή αναλογική και κατ' επέκταση η συνεργασία των κομμάτων θα ευδοκιμήσει μόνο εάν καταλάβουν όλοι ότι είναι μονόδρομος. Διαφορετικά θα περιμένουν όλοι πότε μετά από αλλεπάλληλες εκλογές θα αποκτήσουν το ποσοστό εκείνο, κάτω έως πολύ κάτω του 50%, που θα τους δώσει τη δυνατότητα να κυβερνήσουν μονάχοι τους έστω και με 151 βουλευτές.

Link to comment
Share on other sites

Πω, πω ρε παιδιά, καλά κάνετε και συζητάτε, αλλά που την βρίσκετε την όρεξη; Εννοώ πως πάντα πίστευα οτι δεν πρέπει να ιδιωτεύουμε, κατά την αρχαία ερμηνεία, δεν έχω πλέον διαθέσιμη φαιά ουσία να ασχοληθώ, διαμορφώνοντας άποψη και μόνον, με τα πολιτικά δρώμενα.

 

Τόσα σκάνδαλα, τόση μπίχλα ΠΑΝΤΟΥ, σας ευχαριστώ δεν θα πάρω...

 

Πάντως χαίρομαι που βλέπω εμάς τους νέους να μην είμαστε πολωμένοι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλουν και οι πολιτικοί των δύο κομμάτων εξουσίας. Να σιχαθεί ο κόσμος και να μην συμμετάσχει στην εκλογική διαδικασία, στον μετέπειτα έλεγχο κατά τη διάρκεια της διακυβέρνησης, να μη διαμαρτύρεται, να αποδεχθεί την υπάρχουσα κατάσταση ότι έτσι είναι και δεν αλλάζει. Του δίνουν και ένα ξεροκόμματο, πάρε εσύ 4.000 από το ΕΣΠΑ, πάρε πιο φθηνό αυτοκίνητο και κλιματιστικό, τακτοποίησε και τον ημιυπαίθριο σου ή το παράνομο υπόγειο σου και... ΜΗ ΜΙΛΑΣ.

 

Έχουν πετύχει το στόχο τους; Φυσικά και ναι. Και δεν αναφέρομαι στη δημοσίευση του συναδέλφου acnt αλλά στην αποχή στις ευρωεκλογές. Ε, και τι θα αλλάξει αν πάω να ψηφίσω; Τι θα αλλάξει αν ψηφίσω άλλο από τα μεγάλα κόμματα, άσε που θα έχουμε ακυβερνησία και θα μας ταλαιπωρούν κάθε τόσο και λίγο με εκλογές; Αυτά νομίζω αναρωτιέται ο κόσμος.

 

Το μεγαλύτερο επίτευγμα των πολιτικών τόσα χρόνια είναι αυτό, η απαξίωση της πολιτικής με συνέπεια ο κόσμος να μην ασχολείται. να χάσει την πίστη του. Έτσι όμως κάνουν παιχνίδι μόνοι αυτοί και οι κομματικοί στρατοί τους που όμως δεν αποτελούν τελικά ούτε το 50% του συνόλου των ψηφοφόρων, με αποτέλεσμα μια αέναη ανακύκλωση των ίδιων προσώπων (οικογενειών) και των ίδιων πολιτικών και συμπεριφορών.

 

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω, δεν θα τους αφήσω να καθορίζουν τις τύχες μας μόνοι τους. Το λιγότερο, θα έχω, όταν και αν γεράσω, τη συνείδησή μου ήσυχη ότι σ' ένα έστω και μικρό βαθμό αντιστάθηκα. Ίσως δε τα παιδιά μου ή τα εγγόνια μου, αν ευτυχήσω να αποκτήσω, να δουν μια διαφορετική Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, δεν ξέρω κατά πόσο έγινα αντιληπτός, αλλά την ψήφο μου θα την δώσω κάπου. Απλά με εκπλήσσει το γεγονός πως δεν με καίει να δω τις δηλώσεις του τάδε ή του δείνα ή να παρακολουθήσω το pregame των εκλογών...

 

Ναι κοιμόμαστε! Ναί είμαστε μέσα στην σπηλιά υπνωτισμένοι. Αλλά τί μπορείς να κάνεις; Να αντισταθείς πως; Ο μόνος τρόπος αντίστασης είναι μέσω της προσωπικής σου ζωής. Εάν στη ζωή μας γίνουμε καλοί και άμεμπτοι τότε θα χτίσουμε μια δυνατή κοινωνία η αποία από μόνη της δεν θα χωρά μυάσματα και καρκινώματα. Ο Περικλής ήταν μεγάλος δημοκράτης κι όχι τύρρανος διότι η κοινωνία της Αθήνας του το επέβαλε ή για νο το πω αλλιώς, τον ώθησε να γίνει.

 

Οι πολιτικοί δεν μας φταίνει. Ούτως ή άλλως κι αυτοί είδωλα της κοινωνίας μας δεν είναι; Δεν είναι μέρη της;

 

Συμφωνώ λοιπόν μαζί σου αγαπητέ μου φίλε. Ναί στην επανάσταση/αντίσταση. Αλλά αυτή να καθοδηγείται από εσένα για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

...και με την ψήφο αντιστεκόμαστε, και με τη διαμαρτυρία όποιας μορφής και με τη συζήτηση όπως κάνουμε εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ψηφίσει κάποιος, τι έγινε; Ούτε θα χάσει, ούτε θα κερδίσει το κόμμα του για μία ψήφο. Ομοίως και αν ψηφίσει κάποιο άλλο κόμμα.

 

Θα πρέπει να υπάρχει κάποια άλλη σημασία η ψήφος του καθενός μας, από το να αναδεικνύει την εκάστοτε κυβέρνηση.

Εχει την σημασία του να νοιώσει κάποιος ότι ανήκει σε κάποια παράταξη. Οτι έκανε το καθήκον του. Ή το αντίθετο, ότι τιμώρησε (δια της ψήφισης του αντίθετου κόμματος) το κόμμα του.

Παλιά είχε και την σημασία της εκπλήρωσης μιας υποχρέωσης απέναντι στο νόμο, αλλά αυτό καταργήθηκε.

Και το πιο απλό αλλά σημαντικό, έχει την σημασία του να αποτυπώσει την λαϊκή βούληση σε σχέση με τις υπάρχουσες πολιτικές προτάσεις, δηλαδή τα κόμματα.

 

Αλλά εμείς οι Ελληνες, ως κλασσικοί τύποι υπερβολής, έχουμε (παλαιότερα σε μεγαλύτερο βαθμό, τα τελευταία χρόνια όχι τόσο) αναγάγει την ψήφο και την εκλογική διαδικασία σε "μάνα όλων των μαχών". Το μετά τις εκλογές, ποιός θα κάνει τι, δεν μας πολυαπασχολεί. Το μόνο που κοιτάνε τα κομματικά επιτελεία και οι πλείστοι οπαδοί του είναι να κερδίσουν τις περισσότερες ψήφους. Ολοι θέλουν να είναι αρχηγοί, και όπως λέει ένα ρητό "too many chiefs, not enough Indians"

 

(Δεν έχει πολύ συνοχή το παραπάνω γραπτό, αλλά έτσι μου βγήκε και δεν το πολυπαίδεψα)

Link to comment
Share on other sites

Φασούλι φασούλι γεμίζει το σακούλι. Και βέβαια έχει μεγάλη σημασία η ψήφος του καθενός μας. Αλλά προσπαθούν να μας περάσουν και σε μεγάλο βαθμό το έχουν πετύχει, την άποψη ότι η ψήφος μας δεν έχει σημασία οπότε είτε να απέχουμε της διαδικασίας αφού δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, είτε να τη δώσουμε ελαφρά τη καρδία όπου μας φωτίσει το Άγιο Πνεύμα!

Αν μαζευτούν όλοι όσοι είναι απογοητευμένοι, απελπισμένοι και θεωρούν ότι η ψήφος τους, μία δηλαδή ψήφος, δε φέρνει την άνοιξη, βγάζουν κυβέρνηση!

 

Φυσικά, η ψήφος στις εκλογές, ή όπως είπαμε παραπάνω η καθιέρωση ενός πιο δίκαιου και δημοκρατικού συστήματος, όπως η απλή αναλογική, δεν φτάνει. Χρειάζεται και συνέχεια. Ας πιέσουμε να έχουμε απλή αναλογική και έπειτα θα ακολουθήσει πίεση για πχ δημοψηφίσματα σε σημαντικά θέματα. Έτσι όπως το βλέπω, σε λίγα χρόνια (!) θα γίνουμε Ελβετία. Πέρα από την πλάκα όμως δεν μπορούμε μέσα σε λίγα χρόνια να πετύχουμε στόχους όπως αυτοί της περισσότερης δημοκρατίας με απλή αναλογική και δημοψηφίσματα. Θεωρώ ότι ο κάθε μηχανικός που σπούδασε και εμπλέκεται στην διαδικασία κατασκευής έργων το γνωρίζει καλά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το ποστ του Χάρη στο θρεντ στις ευρωεκλογές,τερματίζω τη 10ετή αποχή μου.Ο Χάρης έχει δίκιο:η αποχή μαθηματικά είναι υπέρ των κομματόσκυλων,τα λευκά κ τα άκυρα υπέρ του κυβερνώντος κόμματος,οπότε ο μόνος τρόπος εξέλιξης είναι η συμμετοχή στις εκλογές με έγκυρη ψήφο.

 

Παραδέχομαι το μογγολισμό μου κ την άγνοιά μου στο συγκεκριμένο θέμα κ θα πάω να ρίξω για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια έγκυρο (1.030 χλμ πήγαινε-έλα),και μάλλον θα ρίξω δαγκωτό Χριστοπιστία http://www.youtube.com/watch?v=KD6GEpSfoj0!!!!!!!:lol::lol::lol::lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.