Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τιμοκατάλογος - χρεώσεις hepos


thomas

Recommended Posts

Συνηθισμένη η περίπτωσή σου....

150 ευρώπουλα φίλε parist θα έδινα εγώ εάν ερχόμουν στο νησί να μετρήσω και ξαναγύρναγα πίσω Αθήνα και ήμουνα στη θέση σου.... Μόνο και μόνο το πήγαινε έλα θα μου κόστιζε πολύ περισσότερο!!!

Εσύ δεν έχεις να ξαναπάς για λίγο και να ξαναστήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε GRTOPO

σύμφωνοι όλοι ξέρουμε τι σύμβαση έχουμε υπογράψει και το κόστος που αντιστοιχεί για κάθε υπηρεσία

ο συνάδελφος parist43 θέτει θέμα ύψους-κόστους που είναι ανάλογο άλλων χωρών μόνο που εκεί όπως πολύ καλά γνωρίζεις οι αμοιβές είναι πολύ μεγαλύτερες

και το σημαντικότερο για μία ακόμη φορά ο σύλλογος σφυρίζει αδιάφορα λες και το θέμα αφορά δικηγόρους,γιατρούς κλπ, μην μου γράψεις τώρα για τις αστείες ανακοινώσεις τύπου!!!!

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

όπως και να το κάνουμε 150ευρω ειναι Ληστεία.ανόητη ληστεία (γιατί ο ληστευόμενος την κοπανάει )αλλα ληστεία.

 

Yπεβαλα αιτηση προς την Κτηματολόγιο ΑΕ για εκλογίκευση των τιμων των υπηρεσιών

ΗΕΡΟS και όσοι ενδιαφερονται να στηρίξουν εμπρακτα την εν λογω αιτηση με την συμετοχή τους

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=137972#post137972post137972

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι επαναλαμβανω ότι στο

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12352

(προκειτε για νεο τομεα του michanikos οπου απευθυνόμαστε στους φορείς)

εχω κανει αίτηση για εκλογίκευση των τιμων του ΗΕΡΟS και καλό ειναι οσοι συμφωνειτε να συνυπογράψετε.οσοι συμφωνείτε βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Γιατί ο τελευταίος λογαριασμός Hepos εκδόθηκε τον Μάρτιο 2020 κι έκτοτε δεν μας έχει σταλεί άλλος ;

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2021 at 9:04 ΜΜ, ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ said:

Γιατί ο τελευταίος λογαριασμός Hepos εκδόθηκε τον Μάρτιο 2020 κι έκτοτε δεν μας έχει σταλεί άλλος ;

Δεν ξέρω γιατί δεν στέλνουν, πάντως πριν 1-2 μήνες που επικοινώνησα μου είπαν ότι θα στείλουν ένα τιμολόγιο με όλες τις χρεώσεις μαζί. Ακόμα πάντως δεν έχω πάρει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλή χρονιά

συνάδελφε sdim πως γνωρίζεις αν και μηχανολόγος από " δίκτυα" ???? τι γνωρίζεις από single base, από VRS , από Mac κλπ

έχεις κάποιο ιδιαίτερο λόγο για να επαναληφθεί και εδώ κάποια συζήτηση μάλλον εξαντλημένη????? 

διαπίστωσες κάποια αδυναμία του κλάδου για να ξεκολλήσει από χρόνιες εξαρτήσεις και έσπευσες να βοηθήσεις αυτόκλητος  ?????

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω από δίκτυα επειδή έχω σχεδιάσει και κατασκευάσει RTK GPS (για εξειδικευμένες εφαρμογές). Αυτή την στιγμή αναπτύσσω σχετική εφαρμογή (θα συνεργάζεται με όλα τα δίκτυα).

Μην παρεξηγηθώ, δεν γνωρίζω τα πάντα. Γνωρίζω όμως πως λειτουργούν, τι ακρίβεια έχουν τα σύγχρονα μηχανήματα, τι είναι base-rover, cors,datum, κλπ. Τοπογραφικά δεν έχω κάνει ούτε σκοπεύω να κάνω. 

Έχω κατεβάσει και έχω διαβάσει τα βιβλία γεωδαισίας από πολλά πανεπιστήμια, μόνο εξετάσεις δεν έχω δώσει.

Το βασικότερο που δεν καταλαβαίνω είναι πως είναι δυνατόν σε μια χώρα που οι μετακινήσεις των τεκτονικών πλακών δίνουν στην επιφάνεια μέση μετατόπιση 2~6εκ/έτος να εργάζονται όλοι με σύστημα αναφοράς του 1987 το οποίο αναφέρει ρητά ότι δεν λαμβάνεται υπόψιν η μετατόπιση αυτή (33 έτη x εκ/έτος = 2μ). Απλά θεωρούνται τα τριγωνομετρικά "σταθερά" και γίνεται διόρθωση με αυτά. Καλή η "αναγωγή" σε παλαιότερο έτος αλλά με την σύγχρονη τεχνολογία θα μπορούσε να λύνεται το δίκτυο κάθε έτος, για να μην πω κάθε μήνα, και επίσης θα μπορούσε αυτόματα να γίνεται η αναγωγή σε άλλο έτος ώστε να μπορούν να συγκριθούν τοπογραφικά που έγιναν σε διαφορετική χρονιά.

 

ΥΓ

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το hepos ή με άλλο δίκτυο. Απλά θεωρώ ότι στην ελεύθερη αγορά υπάρχουν επιλογές, αν έχετε παράπονα από κάποιο δίκτυο απλά σκεφτείτε τις εναλλακτικές.

Edited by sdim
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε

πριν από όλα η Γεωδαισία γράφεται με (αι) και οχι με (ε) είναι απορίας άξιο αν και διάβασες τόσα βιβλία δεν το έχεις προσέξει,

Η προσέγγιση για τις μετακινήσεις είναι υπεραπλουστευμένη και δεν την σχολιάζω. Το ότι κάποιος φτιάχνει ένα ιατρικό μηχάνημα δεν σημαίνει ότι έγινε και γιατρός. Στην Ελλάδα υπάρχουν 5 δίκτυα και σε όλα υπάρχουν συνδρομητές, καθένα από αυτά έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.