Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κάρτα γραφικών για Autocad


GeorgeS

Recommended Posts

Τι γνώμη έχετε για αυτή την "οικονομική" κάρτα γραφικών (quadro fx 380) ? Μπορεί να σηκώσει βαριές εφαρμογές AutoCAD και rendering (όχι τρελά πράγματα) ? αξίζει τον κόπο ή είναι της πλάκας ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το rendering το κάνει ο επεξεργαστής, δεν θα δεις διαφορά.

Στην απόκριση κατά την σχεδίαση όμως θα δεις μεγάλη διαφορά. Θα κάνεις 3D orbit με τα υλικά και τον φωτισμό ενεργοποιημένα και θα έχεις ομαλή κίνηση.

Γενικά Quadro ή FireGL είναι μονόδρομος για CAD (εκτός από γραμμικά σχέδια, που οι διαφορές είναι αμελητέες).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
...για την NVIDIA GeForce GT130 512MB GDDR3 ξέρει κανείς κάτι να μου πεί?

Ενδιαφέρομαι για τον iMac που έχει τη συγκεκριμένη κάρτα..θα πρέπει να την αλλάξω με άλλη καταλληλότερη?

 

έχω την εντύπωση οτι στον imac η κάρτα γραφικών δεν αλλάζει. Πάντως η συγκεκριμένη κάρτα είναι πάρα πολύ καλή για δουλειά γραφικών (επιτάχυνση interface, opengl κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μπορείτε να προτείνετε κάποια αξιόπιστη κάρτα γραφικών για χρήση AutoCAD, κυρίως εφαρμογές 2D? Σε συζητήσεις που έχω κάνει έχω καταλήξει πώς δεν είναι απαραίτητο να πάω σε κάτι πολύ ακριβό καθώς οι απόψεις γενικά διαφέρουν. Κάθε συγκεκριμένη και τεκμηριωμένη πρόταση πάντως είναι καλοδεχουμενη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μπορείτε να προτείνετε κάποια αξιόπιστη κάρτα γραφικών για χρήση AutoCAD, κυρίως εφαρμογές 2D? Σε συζητήσεις που έχω κάνει έχω καταλήξει πώς δεν είναι απαραίτητο να πάω σε κάτι πολύ ακριβό καθώς οι απόψεις γενικά διαφέρουν. Κάθε συγκεκριμένη και τεκμηριωμένη πρόταση πάντως είναι καλοδεχουμενη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

:mrgreen:

Αυτή είναι μία ερώτηση που είχα να ακούσω ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ χρόνια.

 

Συνάδελφε, από την στιγμή που το AutoCAD πέρασε στα Windows, τα πράγματα έγιναν πιο απλά. Είχε άλλο νόημα όταν το 1998 για παράδειγμα προσπαθούσαμε να σετάρουμε το AutoCAD 12 for DOS, τότε ήθελε κάρτες ειδικών προδιαγραφών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι ακόμα θέλει κάρτα ειδικών προδιαγραφών αν ασχολείται κανείς με φωτορεαλισμό/3D κλπ. Για 2D, όμως, οποιαδήποτε εμπορική κάρτα κάνει την δουλειά της, ακόμα και οι ενσωματωμένες στον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.