Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κάρτα γραφικών για Autocad


GeorgeS

Recommended Posts

Και υπο προϋποθέσεις, και στην περίπτωση 3δ μπορεί με τις κοινές κάρτες γραφικών να κάνει τη δουλειά του.

 

Ολα έχουν να κάνουν με το είδος 3δ, φωτορεαλισμού, μέγεθος σχεδίων, λεπτομερειών, τεξτσούρς και πάει λέγοντας. Δε χρειάζεται να είμαστε υπερβολικοί όταν θελει κανείς να σχεδιάσει ενα 3δ της σειράς μια οικοδομής, να αγοράζει dedicated gpu των...300-500ευρώ!

 

Μπορεί να δοκιμάσει με μια κοινή, και αν δε του κάνει, ή αν θεωρεί οτι γλυτώνει χρήματα απ'τα 10 λεπτά του ρεντερινγκ στα 2, τότε να την αγοράσει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

... ή αν θεωρεί οτι γλυτώνει χρήματα απ'τα 10 λεπτά του ρεντερινγκ στα 2, τότε να την αγοράσει...

 

Αυτό είναι θέμα κάρτας, επεξεργαστή ή και τα δύο ;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα κάρτας, επεξεργαστή ή και τα δύο ;;;

 

Αν σκοπός σου είναι να κάνεις 3D rendering θα σου πρότεινα να πας σε μία Low Profile κάρτα γραφικών της σειράς Quadro της Nvidia όπως αυτή http://www.msystems.gr/index.php?category=1620&product=15969

Η συγκεκριμένη σειρά καρτών γραφικών έχει Hardware Acceleration για όλα τα σχεδιαστικά προγράμματα όπως και για όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται σε 3D Animation (Maya,3DS Max,Lightwave 3D κτλ) το οποίο σημαίνει πως έχει φτιαχτεί αποκλειστικά για να βελτιστοποιεί αυτού του τύπου τις λειτουργίες.Μπορεί δηλαδή με μία κοινή κάρτα των 150 ευρώ να παιζείς παιχνίδια καλύτερα από ότι στην Quadro αλλά για να έχει αντίστοιχες επιδόσεις σε 3D Rendering με μία κοινή κάρτα γραφικών θα πρέπει να δώσεις 400 ευρώ π.χ

Ο επεξεργαστής παίζει επίσης σημαντικό ρόλο αλλά το "ζόρι" στο 3D Rendering  το δέχεται η κάρτα γραφικών

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Κατά την διαδικασία του rendering, με τι ποσοστό συμμετέχει ο επεξεργαστής και με τι η κάρτα ;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δύο συστήματα με ίδιο επεξεργαστή αλλά το ένα με "συμβατική" κάρτα γραφικών και το άλλο με Quadro,για να εφαρμόσεις render σε ένα σχέδιο θα κάνεις στην πρώτη περίπτωση 1 λεπτό και στην δεύτερη 5 λεπτά.Ο επεξεργαστής στην 1η περίπτωση θα δουλεύει ενδεχομένως στο 50% γεγονός που θα σου επιτρέπει να κάνεις και άλλα πράγματα χωρίς καθυστερήσεις ενώ στην 2η επειδή θα υστερεί σε ισχύ η κάρτα γραφικών ο επεξεργαστής θα αναγκάζεται να λειτουργεί σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό και δεν θα έχεις περίσσευμα επεξεργαστικής ισχύος για να ασχοληθείς με άλλα πράγματα.Όλα αυτά βέβαια είναι απλό παράδειγμα καθώς για τον αριθμό ταυτόχρονων εργασιών που εκτελέι ένας επεξεργαστής ευθύνονται κατά κύριο λόγο τόσο οι πραγματικοί του πυρήνες όσο και οι εικονικοί (Hyper Threading).Μπαίνουμε σε βαθιά νερά όμως.Εσύ κράτα το γεγονός ότι εφόσον ασχολείσαι με rendering θα εκτελείς περισσότερες εργασίες στην μονάδα του χρόνου με μία κάρτα επιφορτισμένη με το render όπως είναι η σειρά Quadro παρά με μία συμβατική κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει την onboard κάρτα γραφικών με Autocad 2012 και για να κάνω stretch τράβαγα εμφανή ζόρια με τη απρόσκοπτη κίνηση του σταυρονήματος σε σύστημα με τετραπύρηνο επεξεργαστή και 8GB μνήμη. Οπότε θέλω σίγουρα κάτι καλύτερο χωρίς υπερβολές για να μπορώ να δουλεύω γρήγορα και χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι χαρακτηριστικά έχει η κάρτα γραφικών που έχεις; Μου φαίνεται περίεργο για σχετικά νέο μηχάνημα να έχει τόσο χάλια κάρτα γραφικών.

 

Επίσης το λειτουργικό σου είναι 32 ή 64 bit και ομοίως η έκδοση του autocad 32 ή 64 bit;

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

ted απλά δεν είχε ενεργοποιήσει το hardware acceleration (κάτω δεξιά το εικονίδιο που μοιάζει με chip). Με το hardware acceleration κλειστό και την καλύτερη quadro να βάλει πάλι θα σέρνεται...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι ok, γιατί δε μου φαινόταν λογικό να κολλάει λόγο κάρτας, η δικιά μου είναι onboard οκταετίας και δεν έχω κανένα πρόβλημα, και υπέθεσα ότι μπορεί να υπάρχει κανένα conflict μεταξύ 32μπιτης και 64μπιτης έκδοσης

Link to comment
Share on other sites

ted απλά δεν είχε ενεργοποιήσει το hardware acceleration (κάτω δεξιά το εικονίδιο που μοιάζει με chip). Με το hardware acceleration κλειστό και την καλύτερη quadro να βάλει πάλι θα σέρνεται...

Ενδεχομένως να μην το έχω ενεργοποιήσει αλλά ακόμα και έτσι αδυνατώ να πιστέψω πώς μια ανεξάρτητη κάρτα γραφικών μετρίων προς καλών επιδόσεων δουλεύει χειρότερα ή εξίσου καλά με μια onboard κάρτα που είναι εξαιρετική ας πούμε για να βλέπεις ταινίες HD. Έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με τις τελευταίες τεχνολογίες στις κάρτες γραφικών που κυκλοφορούν στην αγορά και τα αντίστοιχα chipsets γι'αυτό και έκανα τη δημοσίευση. Στη δουλειά προμηθεύτηκαμε ολοκληρωμένα συστήματα με έτοιμη τη σουίτα του AutoCAD 2013 από εταιρεία πιστοποιημένη και εξουσιοδοτημένη από την Autodesk να στήνει τα προγράμματα της τα οποία φορούσαν quadro και απλά "πέταγαν". Εντούτοις δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να πας σε τόσο ακριβή κάρτα. Το δικό μου σύστημα έχει socket 1155, με κάρτα on board της Intel ,τετραπύρηνο i5 και 8GB RAM με χαμηλό latency και σηκώνουν windows 7 64bit professional. Ομοίως 64bit είναι και το AutoCAD.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.