Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόσβαση αυτοκινήτων σε κτήριο (επιτρεπόμενος αριθμός εισόδων - εξόδων)


leon83

Recommended Posts

Γεια σε όλους

 

έχω την εξής απορία

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως πρόκειται να ανεγερθούν δύο οικοδομές.

Το οικόπεδο είναι γωνιακό με διαστάσεις 40 μετρα επί 80 μέτρα.

Και στους δύο δρόμους υπάρχει πρασιά.

Η μία οικοδομή θα εχεί προσβαση από την πλευρα των 40 μέτρων, ενώ έχει δύο καταστηματα των 300 μέτρων δύο οροφους κατοικίας και υπόγειο πάρκινγκ.Η είσοδος των κατοικιών είναι σε διαφορετικό σημείο από το σημείο που βρίσκεται η ράμπα που οδηγεί στο υπόγειο παρκινγκ.

Η δευτερη οικοδομή (στην πλευρά των 80 μέτρων) έχει υπόγειο παρκινγκ,ισόγειο και όροφο με χρήση καταστημάτων.Συγκεκριμένα τρία καταστήματα των 500 μέτρων το καθένα.

Το προβλημά μου είναι ότι στην πολεοδομία μου λένε ότι για όλα αυτά μπορώ να διαμορφώσω μόνο μία είσοδο από τον κάθε ένα δρομο για να έχω πρόσβαση σε όλους τους χώρους με αποτέλεσμα η είσοδος στα καταστήματα να είναι προβληματική.

Τι μπορώ να κάνω;Ψαχνω και δεν μπορώ να βρώ κάτι.

Εχει αντιμετωπίσει κανεις κάτι παρόμοιο:

Link to comment
Share on other sites

σε ποιά περιοχή βρίσκεται το οικόπεδο σου? Περισσότερες πληροφορίες θα βρείς στην οικεία πολεοδομία γιατί, πχ για την Αθήνα σύμφωνα με το διάταγμα (δεν θυμάμαι το νούμερο) που ορίζει μια θέση στάθμευσης ανα κατοικία αναφέρεται ρητά ότι ανά οικόπεδο δεν μπορούν να υπάρχουν παρά δύο είσοδοι - έξοδοι των αυτοκινήτων συνολικού πλάτους - αν θυμάμαι καλά- 7,5 μέτρα.

 

 

σημ. Το αν θυμάμαι πάει στο 7,5 μπορεί να είναι και 6,5.

Link to comment
Share on other sites

πχ για την Αθήνα σύμφωνα με το διάταγμα (δεν θυμάμαι το νούμερο)

 

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 111

Ημερομηνία:04/03/2004

Περίληψη:Καθορισμός του απαιτουμένου αριθμού θέσεων στάθ- μευσης αυτοκινήτων αναλόγως των χρήσεων και του μεγέθους των κτιρίων στο ηπειρωτικό τμήμα της Περι- φέρειας Αττικής και κατάργηση του π.δ/τος 230/1993 (Α΄94).

ΦΕΚ 76/Α/05.03.2004

 

΄Α ρ θ ρ ο 10

2.- Η παράγραφος 3 του άρθρου 4 αντικαθίσταται ως εξής:

«3.Σε κάθε κτίριο που προβλέπεται χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων η

πρόσβαση σ’αυτόν πρέπει να επιτυγχάνεται με είσοδο-έξοδο πλάτους

τουλάχιστον 2,25 μ.

Το άθροισμα των ανοιγμάτων εισόδων-εξόδων των χώρων στάθμευσης σε

κάθε πρόσωπο του οικοπέδου, δεν μπορεί να υπερβαίνει το ήμισυ του μήκους του προσώπου, το οποίο πάντως δύναται να φθάνει τα 6μ. εάν το προκύπτον άθροισμα είναι μικρότερο από τον αριθμό αυτόν.

Κατ’εξαίρεση και ύστερα από έγκριση της αρμόδιας Επιτροπής Πολεοδομικού και Αρχιτεκτονικού Ελέγχου (ΕΠΑΕ), το ανωτέρω άθροισμα μπορεί να είναι μεγαλύτερο, όταν τούτο επιβάλλεται για λόγους κτιριοδομικής διαμόρφωσης του κτιρίου ή κυκλοφοριακούς λόγους».

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Βασικά, από ότι κατάλαβα, ο περιορισμός των 6,00μ, δεν ισχύει για εκτός αττικής όπου εξακολουθεί να ισχύει το ΦΕΚ 230/Α/17-9-1996... Θα το κοιτάξω, και αν είναι αλλιώς θα ενημερώσω...

 

επανέρχομαι,

μου είπαν στην πολεοδομία ότι και εκτός αττικής ισχύει ότι έγραψε ο chowchow...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.