Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αστοχία υλικού σε δάπεδο (αποκόλληση πλακιδίων)


zouboulidis

Recommended Posts

πολύ πιθανό να εστρωσαν κατευθείαν πλακακι μετα το μπετό και να μην το άφησαν να στεγνώσει καλά

πόσο χρόνο θέλει να στεγνώσει;;

είναι διαφορετικός ο χρόνος σε θερινούς ή χειμερινούς μήνες

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα την θερμοκρασια. Συνηθες ειναι 1 βδομαδα μεχρι 10 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να παρατηρήσω ότι οι περισσότερες σοβαρές κόλλες έχουν σημαντική αντοχή στην απορρόφηση υγρασίας, χώρια που τα ακρυλικά πρόσθετα που έχουν αυξάνουν δραματικά την πρόσφυση.

Επιπλέον τα στοιχειωδώς σοβαρά συνεργεία ξέρουν και αφήνουν μία εβδομάδα κενό, ενώ διαβρέχουν την επιφάνεια πριν την διάστρωση.

Παρόλαυτά, γνωρίζω περιπτώσεις όπου, μολονότι τηρήθηκε η εν λόγω διαδικασία, τα πλακάκια τελικά "φούσκωσαν". Και αυτό παρότι η κόλλα ήταν ισχυρότατα κολλημένη πάνω στα πλακάκια και στην τσιμεντοκονία...

Link to comment
Share on other sites

προφανως δεν ασταρωσαν το πλακακι απο κατω. Τωρα ξερετε μια εμπειρικη λυση (ακομα σπαω το κεφαλι μου να το καταλάβω) Durostic κονια για πυροτουβλα. Το εβαλε φιλος μου που κανει χτιστα barbecue και παιδια δεν παει πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Alexis μήπως δεν είχαν αφήσει ικανό αρμό; Αν όλα έχουν γίνει σωστά από άποψη χρόνου και ποιότητας υλικών τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα. Αφού όμως η κόλλα ήταν καλή και είχε τηρηθεί ενδιάμεσος χρόνος μέχρι την εφαρμογή των πλακιδίων τότε ο μόνος λόγος για να φουσκώσουν είναι ο μικρός αρμός + περισσότερη διαστολή του πλακιδίου, την οποία διαστολή προφανώς δεν την είχαν υπολογίσει.

 

Πάντως ακόμα και οι καλές εταιρίες προσφέρουν κόλλα σε 2 ποιότητες. Αυτές που είναι για χώρους αυξημένης υγρασίας (wc, εξώστες κλπ) και αυτές που είναι για συνήθης χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όσον αρμό και να αφήσεις, αφού θα γεμίσει με τον αρμόστοκο δεν κάνει φοβερή διαφορά... Παλιά, όταν τα πλακάκια ήταν απορροφητικά αφήναμε αρμό το 1% της διάστασης. Τώρα (κόλλα ακρυλική + πλακάκι "γρανιτικό") αυτό δεν είναι αναγκαίο.

 

Όμως το πρόβλημα είναι αλλού: Πως προκύπτει αυτή η ισχυρή εντατική κατάσταση; Λοιπόν, μία πιθανή εξήγηση είναι λόγω ερπυστικής κάμψης της πλάκας (η άνω ίνα θλίβεται). Αυτό συμβαδίζει με το γεγονός ότι συνήθως τα πλακάκια "φουσκώνουν" στο μέσον του ανοίγματος όπου η καμπυλότητα γίνεται μέγιστη... Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικα τα εχω δει μακρυα απο περιορισμους κινησης (επιπλα).

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα την θερμοκρασια. Συνηθες ειναι 1 βδομαδα μεχρι 10 μερες.

τόσο λίγο;

το θεωρώ αδύνατο να τελειώσει κανείς τα τούβλα σε 15 μερες

 

μήπως είναι αυτό που λες πιο κάτω για το αστάρωμα;

------

επίσης μετά το μπετό λογικά δε θα μπει τσιμντοκονία;

που ασταρώνουμε πάνω στην τσιμεντοκονία;

Link to comment
Share on other sites

myri

 

μιλαω για εξομαλυνση, επιπεδωση. Γιατι μου βάζεις τα τουβλα? Δεν τα εχεις βαλει απο πριν?

Ασταρωνουμε το κατω μερος του πλακιδιου και μετα κολλαμε.

Link to comment
Share on other sites

α!!!! είπα και εγώ μπερδεύτικα με το κατευθείαν πλακακι μετα το μπετό

 

δηλ τσιμεντοκονία εξομάλυνσης > 10 μέρες > κόλλημα πλακιδίων

 

Ασταρωνουμε το κατω μερος του πλακιδιου και μετα κολλαμε.

τώρα ξέρω πως είναι κουραστικό αλλά αφού το πιάσαμε το θέμα

μπορείς να το αναλύσεις;

τι αστάρι είναι αυτό;

 

ασταρώνει ο μάστορας το πλακίδιο > στεγνώνει πχ 2 ώρες > μετά κολλάει με κόλλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.