Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Topcon Hiper Pro & Gl


lzs

Recommended Posts

Με την ευκαιρία του ΕΣΠΑ αρχισα να ψαχνω για ζεύγος L1/L2 GPS. Με ενδιαφέρει να είναι μικρό το αρχικό κόστος και να υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης.

Μου έκανε εντύπωση η σειρά Hiper της Topcon. Σύμφωνα με τα φυλλάδια και τα λεγόμενα του αντιπρόσωπου η μόνη διαφορά μεταξύ των δύο δεκτών είναι το μέγιστο μήκος βάσης. Στο πρώτο 10χλμ (με 23,5k) και στο δεύτερο 2,5χλμ (με 17.5k). Υπάρχει δυνατότητα μου είπαν να αναβαθμιστεί το Gl σε Pro πληρώνοντας μόνο τη διαφορά των δύο.

 

Ισχύουν αυτά; Μόνη διαφορά είναι η βάση και μπορείς να αναβαθμίσεις το GL σε Pro με 6k;

 

2,5χλμ βάσης δεν είναι λίγα; Πόσες φορές υπάρχουν τριγωνομετρικά τόσο πυκνά; Αν το έχει κάποιος συνάδελφος οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόκειται για το ίδιο μηχάνημα. Με την εισαγωγή κωδικών ενεργοποιούνται δυνατότητες. Τα 2,5 και τα 10 km αφορούν το UHF modem και RTK μετρήσεις. Μπορείς με STATIC μετρήσεις να ρίξεις βάση σε πολύ μεγαλύτερη απόσταση, να κάνεις τριγωνισμούς.

Οι τιμές είναι με GLONASS και χωρίς ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι χωρίς glonass και ΦΠΑ. Δηλαδή σε πόση απόσταση μπορείς να κάνεις τριγωνισμούς;

Στα τεχνικά φυλλάδια και τη προσφορά δε δίνει πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό για τιμές:

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=4858&page=3

 

Τα φυλλάδια γράφουν πως η ακρίβεια του σε static είναι:

 

Horizontal: 3mm+ 0.5ppm (x baseline length)

Vertical: 5mm+ 0.5ppm (x baseline length)

 

Το συγκεκριμένο όργανο το αγόρασα μετά από ενδελεχή έρευνα αγοράς, αξιολόγηση κόστους - απόδοσης, διάβασμα εκ νέου των βιβλίων μου για gps - γεωδαισίας και μετά από το κλείσιμο τοπογραφικών εργασιών τέτοιας κλίμακας (έκτασης και αμοιβών προφανώς) που να μου είναι απαραίτητο για την εκτέλεση τους σε λογικό χρονικό διάστημα και την άμεση απόσβεση της επένδυσης.

 

Τα σχόλια πιο έμπειρων συναδέλφων στο forum σε θέματα σχετικά με gps με βοήθησαν πάρα - πάρα πολύ στην άνω διαδικασία και σου προτείνω να διαβάσεις και εσύ τα αντίστοιχα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Με τι μήκος βάσης μπορείς να δουλέψεις σε static;

Έχω κοιτάξει όλα τα παρεμφερή θέματα του φορουμ και τη προσφορά αλλά δε το βρίσκω.

Εσύ έχεις το gl ή το pro;

Link to comment
Share on other sites

Πιο πάνω σου έγραψα την ακρίβεια του static. Έχεις τη δυνατότητα μετρήσεων σε βάσεις της τάξης 10δων χιλιομέτρων.

 

Επειδή σε βλέπω ψιλο - άσχετο με το θέμα καλό θα ήταν να διαβάσεις σχετικά για το gps έστω μέσω του google.

 

Για τί εργασίες σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Ως πολιτικός μηχανικός προφανώς οι γνώσεις μου είναι λιγοτερες σε σχέση με αυτές συναδέλφων τοπογράφων. Εχω πάρει το βιβλιο "Gps και γεωδαιτικές εφαρμογές" των Φωτίου, Πικρίδας (δεν το έχω τελειώσει ακόμη!), έχεις να μου προτείνεις κατι επίπλέον απο βιβλιογραφία (για βασικά θέματα γεωδαισίας έχω πιστεύω καλή άποψη, με το gps ομως...).

 

Edit.Μάλλον καταλαβα τι εννοείς, με static δε χρειάζεται να επικοινωνούν οι δύο δέκτες, αποθηκεύονται οι μετρήσεις και γίνεται επεξεργασία στο γραφείο, σωστά;

---------------------------------------------

Οι εργασίες που θα το χρησιμοποιήσω είναι για αποτυπώσεις αγροτεμαχίων (αρκετά είναι με δεντρα). Για τις υπόλοιπες αποτυπώσεις και τις μικρές χαράξεις χρησιμοποιώ το σταθμο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά για το static.

 

Μπορείς να ρίχνεις βάσεις με static και μετά να μετράς με RTK.

 

Σε περιοχές κάτω από βλάστηση αν είναι πυκνή δεν μπορείς να μετρήσεις (είναι λίγο σχετικό αυτό πάντως μου έχει τύχει σε σημεία να έχω fix λύση χωρίς να το περιμένω).

 

Επειδή το hiper είναι αρκετά ακριβό δες και το promark 3 (υπάρχουν πολλά θέματα γι' αυτό) το οποίο είναι αρκετά πιο φθηνό και επαρκές για τις δουλείες που έχεις.

 

Δες τα οπωσδήποτε και από κοντά σε πραγματικές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι είδα σε αλλα threads το promark 3 έχει μεγάλο (κατα τη γνώμη μου) κόστος λειτουργίας (χρεώσεις κινητου).

Αν έχουμε αγροτεμάχιο με ελίες ύψους 4μ σε κάναβο 4μx4μ θεωρείται πυκνή βλάστηση ή αυτό είναι σχετικό (αριθμός και θέση ορατών δορυφόρων πχ).

 

Σημ. Θα μου πεις δε διαβάζεις κανα βιβλίο... :) , μεχρι τότε όμως θα έχει περάσει το ΕΣΠΑ!

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις RTK με το Promark 3 δεν απαιτούν σύνδεση με κινητό αν έχεις δύο δέκτες.

Γενικά σύνδεση με κινητό χρειάζεσαι αν δουλεύεις μόνο με έναν δέκτη, είτε είναι μονόσυχνος, είτε διπλόσυχνος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.