Μετάβαση στο περιεχόμενο

Topcon Hiper Pro & Gl


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

...RTFM... ;; γιατί ο εκνευρισμός και το βρίσιμο;

 

οπως και να 'χει ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Αστειευόμουν,

μετά από τόσα μηνύματα που σου έστειλα για να σε βοηθήσω (και χωρίς να είμαι υποχρεωμένος) πιστεύεις ότι έχω κανένα λόγο να εκνευριστώ;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως έχεις δίκιο με το read the manual (το f με παραξένεψε), αλλα είναι πολλά τα στοιχεία, ο κάθε πωλητής λεει πως το δικό του μηχάνημα είναι το καλύτερο και (σημαντικότερο) ο μήνας που έχουμε διορία για το ΕΣΠΑ λίγος!

 

Ευχαριστώ για τις πληροφοριες!

 

 

ΥΓ. βάλε και κανα smilie οταν κάνεις πλάκα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

το Hiper pro που χρησιμοποιώ φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα με το bluetooth του χειριστηρίου.

Μέχρι στιγμής η πρόχειρη λύση είναι να βγάζω και να βάζω τη μπαταρία και ως δια μαγείας είναι και πάλι εκεί..Έχει συμβεί σε κανέναν? Αύριο θα επικοινωνήσω με τον αντιπρόσωπο καθώς σήμερα, πέρα απ' το προαναφερθέν πρόβλημα, σε ανοιχτό πεδίο και και απόσταση σχεδόν 1km δεν είχα fix λύση στο RTK απλά με τίποτα. τι τραβάμε και μεις οι τοπογράφοι (κ όχι μόνο..)

Link to comment
Share on other sites

πέρα απ' το προαναφερθέν πρόβλημα, σε ανοιχτό πεδίο και και απόσταση σχεδόν 1km δεν είχα fix λύση στο RTK απλά με τίποτα. τι τραβάμε και μεις οι τοπογράφοι (κ όχι μόνο..)

 

Πολλές φορές το rover rtk δέχεται ισχυρές ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές τοπικού χαρακτήρα (πχ spikes γεννητριών αντλιοστασίων, ραντάρ, αναμεταδότες tv/radio, multipath κλπ). Τότε ο δέκτης συνήθως δεν μπορεί να δώσει καθαρή fixed λύση και μένει float. Μου έχει τύχει ακόμα και παρεμβολή σε όλο το Η/Μ φάσμα από στρατιωτικές ασκήσεις μάλλον με awacs το 2004 στη Πάργα, και είχα τρελλαθεί γιατί δεν καταλάβαινα τι φταίει...

Πάντως κατα την γνώμη μου, αν δεν φταίει το link ή το σετάρισμα συνήθως είναι παρεμβολή τοπικού χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

..... spikes γεννητριών αντλιοστασίων, ραντάρ, αναμεταδότες tv/radio, multipath ...

 

μάλλον μου έδωσες την αιτία του προβλήματος...thx..και πως να το λύσω το πρόβλημα αν πρέπει να συνυπάρξουν μόνιμα gps και λοιπά??

 

θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές αν ο δέκτης μπορεί να φιξάρει 3-4 μέτρα ποιό πέρα και να παρθεί το σημείο σαν cogo με βοηθητικά σημεία, αποστάσεις.

Αλλιώς κλασσικά με static gps στασεις και T.S. ή άλλη μέρα που δεν θα υπάρχουν παρεμβολές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.