Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποια ειναι η γνωμη σας για Leica GPS 900CS RTK


nkoul

Recommended Posts

Λογω του οτι σκοπευω να αγορασω 1 δεκτη GPS διπλοσυχνο Leica GPS 900CS RTK για λειτουργια με το HEPOS

θα ηθελα να επικοινωνησω με καποιο συναδελφο ο οποιος λειτουργει ηδη το συστημα...

 

για να μου πει την γνωμη του για το συγκεκριμενο μηχανημα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω αγοράσει το smartrover από τη LEICA και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Συνάδελφος που έχει GPS900 σαν συστημα δύο δεκτών και το δουλεύει εδώ και ένα χρόνο επίσης απόλυτα ικανοποιημένος, ειδικά από την τεχνική υποστήριξη όποτε αυτή χρειάσθηκε. Σου το προτείνω ανεπιφύλακτα αλλά αν τα οικονομικά σου το επιτρέπουν πήγαινε για το smartrover που απλά είναι τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

Για δυο δεκτες Leica GPS 900CS RTK

 

14000 + ΦΠΑ

 

συν επιπλεον 1450 ευρω γαι Glonass

 

To RTK Network περιλαμβάνεται?

Εφόσων γνωρίζω έχει περιορισμό στην εμβέλεια.

Link to comment
Share on other sites

To RTK Network περιλαμβάνεται?

Εφόσων γνωρίζω έχει περιορισμό στην εμβέλεια.

 

Δεν νομίζω να περιλαμβάνεται το RTK Network... Μια ερώτηση στην αντιπροσωπία βέβαια θα λύσει την απορία.

Και όντως υπάρχει περιορισμός στην εμβέλεια μέσω λογισμικού στον δέκτη. Ο δέκτης σου "κόβει" την RTK λύση άμα απομακρυνθείς περισσότερο από 2,5km από το base (το φυλλάδιο λέει: "RTK range: 2500 m standard, 5000 m option"). Για παραπάνω εμβέλεια υπάρχει extra χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος πια με αυτή τη leica... Στη πάγια τακτική της σαλαμοποίησης (τεμαχισμού) για μεγαλύτερο κέρδος .... σαλαμοποίησε και την εμβέλεια του RTK?????

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να παρειχαν και αλλες εταιρειες την ποιοτητα της LEICA....εξαλλου η Leica το λεει ξεκαθαρα οτι το GPS 900 ειναι καθαρα για εργοταξιακη χρηση....ετσι εξηγειται και η χαμηλη τιμη....και επειδη εχω χρησιμοποιησει σχεδον ολες τις εταιρειες και σε διαφορα projects και πεδια εφαρμογων...τολμω να πω οτι η LEICA ειναι απο τις πιο ποιοτικες εταιρειες...με τα πιο ευχρηστα οργανα και χειριστηρια...και φυσικα χωρις κρυφες χρεωσεις και τετοια τερτιπια των εμπορων...οτι σου πουν απο την αρχη αυτο και ισχυει...οχι σαν αλλους που σε αρχιζουν απο ενα νουμερο Α και καταληγεις οτι για να δουλεψεις χρειαζεσαι το ποσο Α και επιπλεον 5000 euro (το νουμερο ειναι τυχαιο...για να μην θεωρηθει οτι στοχοποιω και καποια εταιρεια συγκεκριμενα)

Link to comment
Share on other sites

Ουδείς μίλησε για την ποιότητα των οργάνων της leica. Ούτε για την εξυπηρέτηση των ανθρώπων της. Ούτε και για το service. Για την τιμολογιακή της είναι το θέμα.... πράγμα που ξεκινά βέβαια από την Ελβετία.

Link to comment
Share on other sites

...και επειδη εχω χρησιμοποιησει σχεδον ολες τις εταιρειες και σε διαφορα projects και πεδια εφαρμογων...τολμω να πω οτι η LEICA ειναι απο τις πιο ποιοτικες εταιρειες...

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=6728&page=3

 

Γιατί τότε ενδιαφέρεσαι για το Sokkia;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.