Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μιας και τα φωτοβολταϊκά είναι στη μόδα...


Olga@

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

ορισμένες φορές θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στις απόψεις που εκφέρουμε και στα συμπεράσματα που βγάζουμε. Διάβασα παραπάνω ότι η απόσβεση των χρημάτων για ένα Φ/Β πάρκο γίνεται σε άνω της 10-ετίας διάστημα.

Ποιος σας τα είπε αυτά?

Θα σας δώσω ένα απλό παράδειγμα για να καταλάβετε που βρίσκεται το όλο θέμα από οικονομικής απόψεως αυτή τη στιγμή. Σας τα γράφω αυτά επειδή ασχολούμαι με το θέμα και εκτός του ότι στήνω πάρκα για τρίτους έχω βάλει στο πρόγραμμα να στήσω και τα δικά μου εντός του 2010.

Ας πούμε ότι κάποιος ξεκινάει αυτή τη στιγμή.

Μπορεί να κάνει αίτηση για 20kW σε αγροτεμάχιο οπουδήποτε στην Ελλάδα. Υπάρχει ακόμα περιθώριο σχεδόν παντού. Περιορισμός στην επιλογή του αγροτεμαχίου έχει να κάνει μόνο σε περιπτώσεις υωηλής παραγωγικότητας, αρχιολογίας, δασαρχείου. Μάλιστα για των 20kW τα τεμάχια δεν είναι απαραίτητο να είναι άρτια και οικοδομήσιμα.

Απαιτείται χώρος 600m2 περίπου.

Κόστος προμήθειας, μεταφοράς, εγκατάστασης και θέσεως σε λειτουργία περίπου 75.000€.

Ετήσια έσοδα: περίπου 12.500-13.000 € (για περιοχές της κεντρικής Ελλάδας με συγκρατημένες εκτιμήσεις)

Με μία απλή διαίρεση βγαίνει απόσβεση στα 6 χρόνια περίπου.

Δεν αναφέρθηκα πουθενά σε Αναπτυξιακό και σε Δάνειο.

Γιατί όσοι έχουν προλάβει ή προλάβουν να καταθέσουν φάκελο έως 31/12 και πάρουν το 40% πίσω η απόσβεση γίνεται στα 3,5-4 χρόνια.

Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί λοιπόν άλλη φορά όταν κρίνουμε επενδύσεις και να μη λέμε λόγια του αέρα.

Για κάποιον που έχει ένα κεφάλαιο αξίζει τον κόπο. Και σημειωτέον υπάρχει απαλλαγή ΦΠΑ στην αγορά των υλικών.

Κλείνοντας, πείτε μου με ποια άλλη επένδυση ένα κομμάτι γης εκτάσεως 600μ2 μπορεί να δώσει 13.000 € το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κλείνοντας, πείτε μου με ποια άλλη επένδυση ένα κομμάτι γης εκτάσεως 600μ2 μπορεί να δώσει 13.000 € το χρόνο.

 

 

Μπορεις να κανεις καλλιεργεια μανιταριων.

Παντως τα φωτοβολταικα πραγματικα μπορουν να αποσβεστουν χωρις αναπτυξιακο, το σκεφτομαι κι εγω.

Στο 75000 ειναι μεσα μονο τα υλικα ή και τοπογραφικα, μελετη περιφραξης και ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

που μπορουμε να βρουμε περισσοτερες και πιο εγκυρες-επισημες πληροφοριες οσο αφορα τα νομοσχεδια,το 40% επιδοτηση που αναφερθηκε και τις αιτησεις στο διαδικτυο?

Δηλαδη επιτρεπονται οι αιτησεις μεχρι 20ΚW ΚΑΙ με πωληση του ρευματος στο δικτυο της δεη?

 

Βρηκα αυτο εδω

 

http://www.ypan.gr/c_announce/45_5378_cms.htm

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

ορισμένες φορές θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στις απόψεις που εκφέρουμε και στα συμπεράσματα που βγάζουμε. Διάβασα παραπάνω ότι η απόσβεση των χρημάτων για ένα Φ/Β πάρκο γίνεται σε άνω της 10-ετίας διάστημα.

Ποιος σας τα είπε αυτά?

Θα σας δώσω ένα απλό παράδειγμα για να καταλάβετε που βρίσκεται το όλο θέμα από οικονομικής απόψεως αυτή τη στιγμή. Σας τα γράφω αυτά επειδή ασχολούμαι με το θέμα και εκτός του ότι στήνω πάρκα για τρίτους έχω βάλει στο πρόγραμμα να στήσω και τα δικά μου εντός του 2010.

Ας πούμε ότι κάποιος ξεκινάει αυτή τη στιγμή.

Μπορεί να κάνει αίτηση για 20kW σε αγροτεμάχιο οπουδήποτε στην Ελλάδα. Υπάρχει ακόμα περιθώριο σχεδόν παντού. Περιορισμός στην επικολή του αγροτεμαχίου έχει να κάνει μόνο σε περιπτώσεις υωηλής παραγωγικότητας, αρχιολογίας, δασαρχείου. Μάλιστα για των 20kW τα τεμάχια δεν είναι απαραίτητο να είναι άρτια και οικοδομήσιμα.

Απαιτείται χώρος 600m2 περίπου.

Κόστος προμήθειας, μεταφοράς, εγκατάστασης και θέσεως σε λειτουργία περίπου 75.000€.

Ετήσια έσοδα: περίπου 12.500-13.000 € (για περιοχές της κεντρικής Ελλάδας με συγκρατημένες εκτιμήσεις)

Με μία απλή διαίρεση βγαίνει απόσβεση στα 6 χρόνια περίπου.

Δεν αναφέρθηκα πουθενά σε Αναπτυξιακό και σε Δάνειο.

Γιατί όσοι έχουν προλάβει ή προλάβουν να καταθέσουν φάκελο έως 31/12 και πάρουν το 40% πίσω η απόσβεση γίνεται στα 3,5-4 χρόνια.

Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί λοιπόν άλλη φορά όταν κρίνουμε επενδύσεις και να μη λέμε λόγια του αέρα.

Για κάποιον που έχει ένα κεφάλαιο αξίζει τον κόπο. Και σημειωτέον υπάρχει απαλλαγή ΦΠΑ στην αγορά των υλικών.

Κλείνοντας, πείτε μου με ποια άλλη επένδυση ένα κομμάτι γης εκτάσεως 600μ2 μπορεί να δώσει 13.000 € το χρόνο.

 

Συνάδελφε, είμαι σε αυτόν τον τομέα και πλέον ένα 20άρι χωρίς επιδότηση κινείται στα πλαίσια του 11-12% εσωτ.βαθμού απόδοσης που σημαίνει περί τα 10 έτη πλήρους απόσβεσης.

Έξοδα συντήρησης, πάγια (ασφαλιση-τηλεπιβλεψη-τυχόν μίσθωση), φορολογία εταιρειών, δανειο είναι ουσιαστικοί παράγοντες.

 

Σοβαρή εγκατάσταση με σωστό after sales service με πλήρη έλεγχο, με δάνειο 50%, πάει κάπου στα 10χρόνια.

 

Βάζεις κάπου στα 40χιλ από τσέπη και στα 20 χρόνια παίρνεις πίσω γύρω στα 80χιλ.

 

Εννοείται οτι εξακολουθεί να είναι μια σωστή και σοβαρή επένδυση χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τα λεγομενα του chrisgr με 13.500 χιλιαδες κερδη το χρονο απο 20kw εγκατασταση τα 40.000 αποσβεση γινεται σε 3 χρονια.Γιατι τοσες ακραιες διαφορες στις αποψεις πανω στο θεμα,κ τελικως που βρισκεται η αληθεια λεμμε?!!??????

Link to comment
Share on other sites

και εγώ που ασχολήθηκα με μια εταιρεία εκ Θεσσαλονίκης όχι λεπτομερώς ο χρόνος απόσβεσης έβγαινε κάπου στα 4 χρόνια με πλήρη ανάθεση σε αυτούς για σταθμό 20Κw!

το κόστος συντήρησης είναι Μηδέν στα σταθερού τύπου Panel ενώ το κόστος συντήρησης υπάρχει στα περιστρεφόμενου τύπου panels!

το κόστος επένδυσης ερχόταν στα 120.000 euro με τα πάντα μέσα!φάκελος, εγκατάσταση, περίφραξη, εγκατάσταση μέσον βιντεοσκόπησης κτλ.

 

το χρόνο ώς κέρδος περίπου στα 10.000 euro με πώληση της παραγώμενης ενέργειας στο δίκτυο της ΔΕΗ δίχως σπατάλη - εκμετάλλευση απο μέρους μας απο αυτή την ενέργεια.

 

θα το ξαναψάξω λίγο λεπτομερέστερα μήπως και μου διαφεύγει κάτι!

 

το θέμα είναι ότι μετά τα 20χρόνια η απόδοση του Φ/Β είναι κάτι λιγότερο απο 80% .

 

και εγώ μόλις διάβασα για 10 χρόνια απόσβεση με παραξενέψατε!

Link to comment
Share on other sites

εδώ έρχεσαι και κάνεις κάποιο λάθος!

αν πάς μέσω επιδοτούμενου προγράμματος το 40% επιδοτείται!άρα απο τα 120.000 που λές (αν και τώρα είναι κάτι λιγότερα απο 110.000 μέχρι τέλος τους ετους και σύμβαση 20ετίας με την ΔΕΗ)

τότε μιλάμε για 72.000 άρα σε 7,2 χρόνια όπως χοντρικά τα λέμε!!!αλλά ποια δουλειά ενώ κάθεσαι σου προσφέρει απο 10,000 ευρώ έως 15,000???Εγώ δεν ξέρω καμία.αν εσύ ξέρεις πές μου!!!

 

απο την άλλη υπάρχει και μέσω αναπτυξης δίχως επιδότηση που το κόστος κατεβαίνει δραματικά κατασκευής ενός τέτοιου πάρκου στα 75000-80000.δίχως να περιμένεις εγκρίσεις για επιδότηση!ψάξτε το λίγο παραπάνω.

 

άρα ξεχνάμε τα 120,000 και μιλάμε για 110,000 με επιδοτούμενα τ0 40% και 20ετή σύμβαση με την ΔΕΗ

και

αν δεν πάμε για επιδότηση κοστίζει 80,000 Max με τα tractors.άρα χοντρικά στα 8 χρόνια max Κια μετά το χρόνο το χωράφι σου σε πληρώνει!

 

μηχανικοί είμαστε και δεν είμαστε μονόπλευροι!το ψάχνουμε, ρωτάμε και δεν ειρωνευόμαστε με το να λέμε να ξυπνήσει ο κάθε κοιμισμένος μηχανικός!

αυτά απο εμένα και πολύ φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

koulosb: Είπα μία τάξη μεγέθους τιμή. Ένα τοπογραφικό εξαρτημένο σε ΕΓΣΑ 87 δεν σου κοστίζςει πάνω από 400€. Επίσης, η περίφραξη 600μ2 δεν σου κοστίζει πάνω από 2.500-3.000 €. Με 2 κάμερες πιάνεις όλο το ζώρο, άρα κόστος κάτω από 1.000 €. Τα 75.000€ που είπα είναι μία μέση τιμή για να κάνετε τους αρχικούς υπολογισμούς σας.

Δεν συμφωνώ με τον Giwrgos για απόσβεση σε 10 χρόνια. Όπως επίσης δεν υπολογίζω καθόλου τον Αναπτυξιακό στον οποίο έχω κάνει προσωπικά αίτηση αλλά αν μου έρθει θα τον κρατήσω ως δώρο. Δεν βασίζομαι πάνω του. Συντήρηση δεν έχει το πάρκο. Σκούπισμα θέλουν τα τζίαμια και κόψιμο μία φορά το χρόνο τα χόρτα.

Jackpot: Δεν υπάρχει κόστος 120.000 €, η τιμή αυτή ίσχυε το 2007. Το κέρδος είναι πάνω από 10.000 € το χρόνο. Απλά μαθηματικά ρε παιδιά. Με 13.000€ έσοδα το χρόνο σε ΟΕ εταιρεία φορολογούνται τα 6.500 € με 20% δηλ 1.300€. Τα ετήσια έξοδά σου πέραν αυτού δεν ξεπερνάνε τα 1.000€. Αλλά ακόμα κι αν δεν είναι έτσι προσωπικά απόσβεση να κάνω σε 7 χρόνια ή σε 8 μου είναι μια χαρά από τη στιγμή που απλά θα κάθομαι. Άσε που έχω τη δυνατότητα λόγω προσωπικής ενασχόλησης να το στήσω πολύ πιο φθηνά, αλλά αυτό είναι θέμα δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ποσο οπως 120000 δεν υπαρχουν πια. Οπως δε μπορεις να παρεις επιδοτηση για ενα 20 kWp.

Απο την αλλη αν κινηθεις χωρις τον αναπτυξιακο και προσπαθησεις να παρεις δανειο για τον εξοπλισμο δεν υπαρχει τραπεζα που να σου το δινει. Περασα απο 5 τραπεζες και τους ελεγα οτι δε με ενδιαφερει να μπω στον αναπτυξιακο και μου ελεγαν οτι δε γινετε να παρω ετσι δανειο.

Οποτε αν θες δανειο μπαινεις αναγκαστικα και στον αναπτυξιακο.

Απο την αλλη για να μπεις στον αναπτυξιακο πρεπει ειτε να κανεις παρκο πανω απο 20 kWp οπου δεν γινεται γιατι δε μπορεις να παρεις χαρτια απο την ΡΑΕ, ειτε οπως το σκεφτομαι κι εγω να κανεις πολλα παρκα 20 kWp σε διαφορετικες ιδιοκτησιες-αγροτεμαχια.

Βεβαια αν ξεκινας τωρα πρεπει να προλαβεις τον αναπτυξιακο μεχρι τελος του 2009 γιατι μετα ειπαν οτι δεν θα ισχυει μεχρι να βγει η αναθεωρηση του (και ποιος ξερει ποτε θα βγει).

 

Ερωτηση: Ο αναπτυξιακος φερνει καθολου το σχεδιο υλοποιησης χρονικα πισω ή απλα ειναι χαρτια που καταθετεις κι εσυ συνεχιζεις και ολοκληρωνεις το εργο χωρις την αποφαση του αναπτυξιακου?

Και επισης πως ειναι σιγουρες οι τραπεζες οταν δινουν τα δανεια οτι εσυ θα παρεις τελικα λεφτα απο τον αναπτυξιακο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.